Počuli ste už o Hoteli spokojných kráv – mieste, kde je o dojky postarané, ako v bavlnke? Vybudovali ho pred pár rokmi na Farme vo Východnej (930 m.n.m.), kde sa môžu pýšiť nielen ekologickými, ale aj špičkovými technologickými postupmi. Jeden z najmodernejších kravínov na Slovensku je unikátny tým, že kravy kŕmi robot. Zaujímavosťou je aj “kaderníctvo” pre dobytok, či špeciálne elektronické obojky, ktoré monitorujú ich pohyb a zdravotný stav.
Podpora investícií do prvovýroby a spracovania mlieka - také sú požiadavky slovenského mliečneho sektora na práve pripravovaný Strategický plán. Tento základný slovenský dokument budúcej európskej agrárnej politiky určí, či sa u nás bude vyrábať a spracovávať mlieko aj po roku 2028. Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka nechcú prísť o poslednú šancu ako modernizovať naše mliečne farmy a mliekarne.
V Európskej únii (EÚ) dosiahol v roku 2018 počet dojníc 22,7 milióna kusov (ks), v roku 2019 by mal byť na úrovni 22,6 milióna ks. Vyplýva to z aktuálnej správy PPA - Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS). Úžitkovosť by mala v roku 2019 dosiahnuť úroveň 7325 kilogramov (kg)/dojnica/rok, čo predstavuje medziročný nárast o 1,2 %.
S vysokými teplotami v týchto dňoch bojujú hospodárske zvieratá aj ich chovatelia. Výnimkou nie sú ani dojnice. Horúčavy na ne vplývajú negatívne už pri teplote nad 24 stupňov Celzia. Najmä na juhozápade Slovenska chovatelia v posledných týždňoch doslova "bojujú" s počasím. Informoval o tom Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM).
Najkomentovanejšie za 7 dní