Nepríjemné telefonáty od rôznych osôb. Aj s tým sa stretáva chovateľ ošípaných z Rastislavíc v novozámockom okrese. Igor Uhliarik ako samostatne hospodáriaci roľník chová ošípané. Jeho meno sa dostalo aj do zoznamu chovateľov podporených rezortom pôdohospodárstva koncom minulého roka, ktorý poskytlo ministerstvo pôdohospodárstva.
Milan Kyseľ ponúkol 4. januára 2022 (oprava: pôvodne sme uviedli 7. januára 2022) ministrovi pôdohospodárstva svoju funkciu v reakcii na mediálny lynč posledných dní. Tak opísal agrorezort vo svojej tlačovej správe informácie portálu poľnoinfo.sk, že bývala firma štátneho tajomníka získala 27 tisíc eur na šesť ošípaných. Už 7. januára rokovala vláda, ktorá mohla Milana Kyseľa oficiálne stiahnuť z funkcie. Vláda následne zasadala aj v pondelok 10. januára, či dnes 12. januára. Ani raz sa v programe jej rokovania neobjavil bod na odvolanie štátneho tajomníka. Prečo?
Výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári potom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru v tomto roku.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravilo rozsiahlu preventívnu akciu na ochranu slovenských chovov a zastavenie rizika šírenia afrického moru ošípaných (AMO). Agrorezort chce znížiť stavy diviačej populácie o 100.000 kusov. Mäso zo zdravých jedincov sa má objaviť na pultoch slovenských obchodov. Informoval o tom na brífingu šéf MPRV Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vyhlásilo druhé kolo tzv. prasacej amnestie, teda registráciu chovu ošípaných u veterinárnej správy bez sankcie. Potrvá od piatka do 15. júna. Oznámil to na brífingu prvý štátny tajomník MPRV Martin Fecko (OĽANO). Prvé kolo amnestie sa uskutočnilo vlani na jeseň.
Aj keď sa môže zdať, že počty ošípaných každoročne klesajú, nie je to pravda. Za ostatných päť rokov sme zaznamenali každoročné zvyšovanie stavov ošípaných, ale aj prasníc. Aktuálne mesiace sú však pre chovateľov mimoriadne náročné. Dokonca hrozí, že pozitívny vývoj skončí a produkcia nastúpi na cestu degresivity, ktorú sme poznali od začiatku deväťdesiatych rokov.
V rámci opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) veterinári v stredu preventívne likvidujú všetky domáce ošípané chované na farme v obci Luhyňa v Trebišovskom okrese. Komerčný chov zahŕňal 380 ošípaných, z toho 35 prasníc. K ich utrateniu dochádza po tom, ako Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR v pondelok (17. 8.) na tejto farme potvrdila výskyt AMO.
Vo vybraných okresoch východného a stredného Slovenska v najbližších dňoch zakážu pohyb v prírode mimo vyznačených trás. Súhrn opatrení súvisiacich so šírením afrického moru ošípaných (AMO) avizovali zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, veterinárstva a poľovníctva po svojom utorkovom zasadnutí. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) vyzval poľovníkov, aby ešte zintenzívnili lov diviačej zveri.
Sasko dnes začalo na hranici s Poľskom stavať bariéru, ktorá má spolkovú krajinu ochrániť pred šírením afrického moru ošípaných. Informoval o tom server denníka Sächsische Zeitung. V závere minulého roka začalo viac ako sto kilometrov dlhý plot na svojej východnej hranici stavať tiež susedné Brandenbursko.
Najkomentovanejšie za 7 dní