Pokiaľ ceny obilnín a olejnín začali v posledných týždňoch na svetových burzách klesať, tak ceny bravčového mäsa dosahujú nové rekordy. Slovenský zväz spracovateľov mäsa dnes portál poľnoinfo.sk informoval o výraznom náraste cien na nemeckej burze. Zaujímalo nás, či sa lepšie dýcha aj slovenským chovateľom ošípaných.
Africký mor ošípaných (AMO) zistili veterinári v čriede 18 uhynutých diviakov, nájdených začiatkom februára na hranici katastrov obcí Tekovské Nemce v okrese Zlaté Moravce a Orovnica v okrese Žarnovica v masíve Veľkého Inovca. Informuje o tom Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Žiari nad Hronom.
Hoci živočíšna výroba má na Slovensku patriť k prioritám, minimálne pri ošípaných sa stavy udržať nedarí a o navyšovaní ich počtov nemôže byť ani reč. Rok 2022 sa do histórie jednoznačne zapísal ako ten s najvýraznejším prepadom chovu ošípaných. Ešte vlani predpokladalo ministerstvo pokles našej sebestačnosti v produkcii slovenskej bravčoviny z 44 percent na asi 30 percent. Realita je podľa samotných chovateľov ešte horšia.
Hoci bravčové mäso a produkty z neho patria na Slovensku medzi spotrebiteľmi k najvyhľadávanejším, stavy ošípaných už roky klesajú a dovoz narastá. Zvrátiť zlý stav v sebestačnosti bravčoviny u nás sa roky nedarí – a v tých uplynulých sa k problémom pridal aj africký mor ošípaných. Rozprávali sme sa s Petrom Polákom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.
Nemecku sa naďalej nedarí zastaviť šírenie afrického moru ošípaných. Sasko, ktoré je touto vírusovou infekciou výrazne postihnuté, rozšírilo uzavreté oblasti aj pozdĺž hraníc s Českou republikou. Sasko vkladá veľké nádeje do vybudovania ďalšej línie plotov, ktoré majú pomôcť nakazené zvieratá zastaviť.
Boj s africkým morom ošípaných zvádzajú naši chovatelia už niečo vyše tri roky. Prvý prípad sa u nás vyskytol v okrese Trebišov v auguste 2019. Odvtedy za obeť vírusu padli tisíce domácich ošípaných v chovoch, aj tisíce diviakov. Posledný výskyt vo veľkochovoch sa objavil na prelome rokov 2021 a 2022, kedy veterinári nariadili likvidáciu asi 55 tisíc kusov zvierat.
Africký mor ošípaných je ľahko šíriteľná nákaza, ktorá ovplyvňuje situáciu v chove ošípaných nielen na Slovensku, či Európe, ale na celom svete. AMO nie je nebezpečný pre človeka, len pre populáciu ošípaných, divých i domácich, kde spôsobuje vysokú mortalitu, a teda významné hospodárske škody. Obdobie po žatve je v priebehu roka najrizikovejšie pre šírenie AMO.
Ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) potvrdili v uplynulých dňoch v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Usmrtených muselo byť v dvoch chovoch viac ako 80 prasiat. Oparenia proti ďalšiemu šíreniu nákazy platia aktuálne vo viacerých obciach Michalovského i Sobraneckého okresu v desaťkilometrovom pásme dohľadu. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Michalovce Aleš Novotný.
Nepríjemné telefonáty od rôznych osôb. Aj s tým sa stretáva chovateľ ošípaných z Rastislavíc v novozámockom okrese. Igor Uhliarik ako samostatne hospodáriaci roľník chová ošípané. Jeho meno sa dostalo aj do zoznamu chovateľov podporených rezortom pôdohospodárstva koncom minulého roka, ktorý poskytlo ministerstvo pôdohospodárstva.
Najkomentovanejšie za 7 dní