Druhý odhad ŠÚ SR o úrode 2020: Výnosy z hektára nad päťročným priemerom sa očakávajú pri obilninách, slnečnici, kukurici, zemiakoch aj cukrovej repe.
Pre poľnohospodárov v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce nie je rok 2020 úspešnou sezónou. V dôsledku nepriaznivého počasia je ich úroda nižšia oproti vlaňajšku, problémom sú i nízke ceny za plodiny, a tiež chýbajúci dopyt po nich. Vyplýva to z vyjadrení riaditeľky Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Jany Špuntovej.
Tohtoročná žatva sa predĺžila i v okrese Bánovce nad Bebravou. Trvala viac ako päť týždňov, poľnohospodárom zo Slatiny nad Bebravou zostáva ešte zožať nedozretý jačmeň jarný. TASR o tom v stredu informovala riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Bánovciach nad Bebravou Beata Podobová.
Slovenskí poľnohospodári sú aktuálne so zberom hustosiatych obilnín približne v polovici. Aktuálne daždivé počasie však tohtoročnú žatvu predlžuje. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Stav žatvy je rôzny podľa aktuálnej kondície pôdy a porastov, na ktoré vplývalo extrémne jarné sucho a neskôr výdatné zrážky. Momentálne daždivé počasie predlžuje žatvu a v niektorých lokalitách môže spôsobiť aj poľahnutie porastov, respektíve zníženú kvalitu obilia. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Poľnohospodári vykonávajú žatevné práce predovšetkým na západe našej krajiny v závislosti od počasia. Žatva je totiž často prerušovaná výdatnými dažďami. K záveru 28. týždňa bolo pozberaných 11 % výmery pšenice, 26 % jačmeňa (64 % ozimného, 7 % jarného) a 27 % výmery repky. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Žatva sa na Slovensku postupne rozbieha. Kombajny sa z najjužnejších lokalít presúvajú smerom na sever. V Nových Sadoch neďaleko Nitry je žatva zatiaľ na začiatku.
Poľnohospodári začali zbierať tohtoročnú úrodu obilnín. Ako už tradične býva, vzhľadom na klimatické podmienky žatvu odštartovali pestovatelia v južne položených regiónoch. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Na základe zozbieraných informácií k 20. júnu 2020 Štatistický úrad SR očakáva tento rok úrodu hustosiatych obilnín v SR približne na úrovni minulého roka. Celková úroda hustosiatych obilnín by mala byť v porovnaní s rokom 2019 vyššia o 0,9 % na úrovni takmer 2 677 tis. ton. Tento nárast ovplyvnilo medziročné zníženie celkových osiatych plôch o 2 % a súčasne vyššia očakávaná priemerná úroda z hektára o 2,4 %.
Zatiaľ čo po iné roky už na poliach najmä na juhu krajiny vidieť vo veľkom kombajny, tento rok ide zatiaľ skôr o ojedinelý jav. Žatva, ktorá sa na juhozápade Slovenska rozbieha už počas júna, sa tento rok pre počasie posúva. Príčinou sú aj dažde a búrky, ktoré zmočili polia v uplynulých dňoch, ako aj sucho, ktoré pestovateľov trápilo od začiatku roka.
Po týždňoch čakania na odpoveď a apelov smerom na krízový štáb aj rezort pôdohospodárstva sa poľnohospodári dočkali informácie o tom, či sa na Slovensko v núdzovom stave dostane zahraničná technika s osádkou, ktorá je potrebná na žatvu. Rezort aj Úrad verejného zdravotníctva potvrdili, že to zabezpečí výnimka.
Na základe prognózy Inštitútu zdravotnej politiky nás vrchol epidémie ochorenia COVID-19 čaká na prelome júna a júla 2020. V tomto období, ktoré je u poľnohospodárov aj vrcholom poľných prác, by malo byť nakazených až 170-tisíc ľudí. Je preto veľký predpoklad, že zber tohtoročnej úrody bude prebiehať za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.
Žatva 2019 sa už o pár dní stane minulosťou. Kombajny postupne ukončujú svoju prácu. K 5. septembru ostávalo poľnohospodárom pokosiť už len posledné polia s obilím, ktoré sa nachádzajú v oblasti Oravy, Liptova, Turca, Žiliny, Košíc a Popradu.
Celková úroda obilnín je v Českej republike tento rok medziročne o osem percent vyššia a dosiahla 7,15 milióna ton. Naopak, u repky výnos klesol o 18-percent na 1,16 milióna ton, informovalo dnes české ministerstvo poľnohospodárstva.
Úroda obilia a maku by mala byť tento rok v Česku vyššia než vlani. Dosiahne sa však zrejme slabšia úroda repky. Vyplýva to z druhého tohtoročného odhadu úrody, ktorý uverejnil Český štatistický úrad.
Najkomentovanejšie za 7 dní