Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári na východe by potrebovali, aby počasie začalo hrať s nimi

Poľnohospodári na východe by potrebovali, aby počasie začalo hrať s nimi
insert_photoautorka - Agrodružstvo Bystré v okrese Vranov nad Topľou už žatvu ukončilo.

V okresoch sa južnom Slovensku už poľnohospodári aj zabudli, že bola žatva, na severovýchode krajiny sa ešte vo veľkom kosí. Žatvu výrazne spomaľuje nepriaznivé daždivé počasie.

Repku zničila zver

Pomerne dobre je na tom AGROLUK v Kamenici nad Cirochou. Spoločnosť v humenskom okrese pestuje repku, pšenicu, jačmeň a ovos. Žatvu by mali dokončiť už tento víkend. Jačmeň pokosili z 55 hektárov. V sobotu by chceli dokončiť pšenicu, ktorá bola zasiata na 165 hektároch.

„Už toho nie je veľa,“ nádeja sa Ladislav Lukáč a upozorňuje, že veľké problémy mali s repkou: „Bola zasiata na výmere 110 hektárov, ale 35 hektárov nám zničila zver. Toľko zveri, ako toho roku, sme ešte nemali. Úplne vyžrali repku na tretine výmery a ostalo nám asi 75 hektárov.“

Poľnohospodárov v Kamenici brzdí počasie a veľké množstvo zrážok. To sa podpisuje aj pod nižšiu úrodu.

„U nás v Kamenici lialo prakticky od októbra až do konca apríla. Od jesene do jari na poliach stála voda. Mali sme problém aj pri osievaní. Dažde neustále spomaľujú aj žatvu, tento týždeň tiež prišla znedazdajky búrka,“ opisuje Ladislav Lukáč.

Meškajú dva – tri týždne

Daždivé počasie rovnako znepríjemňuje žatvu poľnohospodárom v okrese Bardejov.

„Kvôli počasiu nie sme ani v polovici, máme za sebou možno prvú tretinu,“ hodnotí aktuálnu situáciu Peter Mlynár z Poľnohospodárskeho družstva Magura Zborov.

Zatiaľ pozbierali ozimný jačmeň na 83 hektároch.

„Na niektorých miestach ho poškodil ľadovec, takže priemerná výnosnosť sa znížila na 3,2 tony na hektár,“ konštatuje predseda družstva.

V Zborove potrebujú pozbierať ešte 350 hektárov. Teraz kosia pšenicu a raž.

„Hlavne raž nie je v dobrom stave, je pováľaná, poškodená od zveri,“ hodnotí predseda družstva.

Situácia je podľa Petra Mlynára horšia ako minulý rok. Nepriaznivý vplyv má hlavne nestabilné počasie.

„Ráno je ešte rosa, začíname okolo jedenástej. Pol dňa robíme, potom stojíme. Musíme čakať, kým obilie oschne. Meškáme asi dva – tri týždne. Oneskorenie sa začalo už na jar, keď bolo daždivé a následne chladné počasie. Keby neboli búrky, už by sme boli po žatve,“ hovorí P. Mlynár.

Zatiaľ pokosili len tretinu

Najhoršia situácia je predovšetkým v severných okresoch, kde sú ešte v počiatočnom štádiu.

„Žatvu sme začali, ale prerušuje nás premenlivé daždivé počasie. Sme asi v tretine. Z 206 hektárov potrebujeme ešte pokosiť dve tretiny plôch,“ konštatuje Milan Semančík z Roľníckej spoločnosti Kyjov v okrese Stará Ľubovňa a dodáva: „Máme nejakú výmeru aj pri Sabinove, takže sme začali o niečo skôr, ale kolegovia v severnejších okresoch majú zatiaľ pozberaných len 20 – 25 percent plôch.“

Ako potvrdil aj Milan Semančík, boli by oveľa pokojnejší, keby počasie nebolo také premenlivé:

„Vyjdeme so strojmi na pole a musíme zase zísť, lebo prší. Počas čakania na lepšie počasie nám klesá kvalita a to všetko vyvoláva obavy. Potrebovali by sme, aby počasie tak trochu hralo s nami,“ hovorí Milan Semančík.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka - Agrodružstvo Bystré v okrese Vranov nad Topľou už žatvu ukončilo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments