Mesiac čo mesiac na zasadaní Rady pre poľnohospodárstvo a rybolov (AGRIFISH) hájil agrokomisár Janusz Wojciechowski (70) pestovateľov obilia a ďalších plodín najmä vo východoeurópskych krajinách, ktorých negatívne ovplyvnila konkurenčná výhoda ukrajinských komodít. Neboli vlastne určené pre európsky trh, ale končili na ňom, keď po ruskej blokáde čiernomorských prístavov začala Ukrajina svoj agrárny export vyvážať cez štáty Európskej únie.
Sektorové intervencie určené pre odbytové organizácie by dokázali vyvolať investície v produkcii mlieka, zemiakov a mäsa v sume 100 miliónov eur za obdobie piatich rokov. Z aktuálneho nastavenia strategického plánu je zrejmé, že Slovensko nevyužije maximálnu možnosť podpory sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Záujem poľnohospodárov združených v organizáciách výrobcov o tento nástroj bol vyšší ako sa predpokladalo a v rámci ostatných dvoch modifikácií nedošlo k zmene vyčlenených finančných prostriedkov. Predstavitelia dotknutých sektorov a odbytových organizácií dúfajú, že k úprave dôjde v priebehu nasledujúcich mesiacov.
Po dlhom suchu, ktoré na Slovensku pretrvávalo na veľkej časti územia sa do polí, sadov aj viníc konečne dostala voda. A bola jej poriadna nádielka. Miestami napršalo aj viac ako 200 milimetrov, a to za tak krátky čas už môže byť úhrn, ktorý pôda, hoci týždne vysušená, nemusí prijať bez problémov. Inak to nie je ani tentoraz. Dážď síce na mnohých miestach priniesol vytúženú vlahu, miestami aj uškodil.
O potrebe nového zákona o poľovníctve sa na Slovensku rozpráva už roky. Ten aktuálne platný je z roku 2009, pričom bol viackrát novelizovaný. Hoci aj v uplynulých rokoch vznikli iniciatívy na presadenie nového zákona, do praxe sa nepretavili. Aktuálne sa o to pokúsi najnovší návrh z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorý je už v štádiu vyhodnocovania pripomienok z medzirezortného pripomienkového konania.
Ceny energií v Európskej únii (EÚ) sú niekoľkonásobne vyššie ako v USA, ale už aj vyššie ako v Číne, čo výrazne podkopáva konkurencieschopnosť európskych firiem. Vyplýva to zo správy o konkurencieschopnosti Európy bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Staronová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vidí nápravu tohto stavu v rýchlom prechode na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Odborníci oslovení TASR súhlasia, no potrebné sú podľa nich aj ďalšie opatrenia.
Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu na rieke Morava a predpoveď na najbližšie dni boli vodohospodári a hasiči poverení určiť miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. Po piatkovom zasadnutí ústrednej povodňovej komisie o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu odložila vymenovanie novej Európskej komisie o týždeň, do 17. septembra. Podľa portálu Politico.eu je však najsilnejším kandidátom na post komisára Európskej komisie pre poľnohospodárstvo mladý, ale zdatný politik so skúsenosťami s prácou vo výboroch Európskeho parlamentu. Luxemburčan Christophe Hansen (42) pochádza z rodiny farmárov a počas svojej politickej kariéry sa venoval aj poľnohospodárskym témam, hoci len okrajovo. V jeho životopise je oveľa silnejšie prítomná ekológia a obchod.
Ferenc Szalai si kúpil v roku 2014 od farmy v likvidácii dvadsať byvolov, o ktorých vtedy nevedel takmer nič. Tento, pôvodným povolaním rybársky inžinier, chcel hospodáriť v čistej prírode spôsobom šetrným ku krajine a náhoda mu priniesla do cesty zvieratá, v ktorých objavil veľký potenciál. Bol to začiatok príbehu dnes najväčšieho chovateľa byvolov v Maďarsku, ktorého Matranská byvolia rezervácia v okolí Szurdokpüspöki v Novohradskej župe sa nachádza len pár kilometrov južne od slovenských hraníc. Byvoly chová prakticky v podmienkach, aké sú bežné aj na juhu Slovenska.
Skorší termín aj rýchlejšie zbery. Tak sa dá charakterizovať aktuálna sezóna vo viniciach. Oberačky sa rozbehli v jednom z najskorších termínov v histórii a zrejme sa rekordne skoro aj skončia. Hrozno totiž pre horúčavy, ktoré skončili až v pondelok 9. septembra, dozrievalo výrazne skôr, ako po iné roky.
Bravčové mäso patrí spolu s kuracím medzi najvyhľadávanejšie druhy mias zo strany spotrebiteľov. Hoci drvivá väčšina poň siaha na pultoch reťazcov a menšia časť na lokálnych farmách, stále sa nájdu aj ľudia, ktorí sa rozhodnú ošípanú dochovať vo vlastnej réžii. Práve o takomto domácom chove v malom sa v uplynulých dňoch na Slovensku rozprúdila búrlivá diskusia. Zatiaľ čo jedna strana predpovedá definitívny koniec domáceho chovu ošípaných, druhá argumentuje, že na to nie je dôvod a zmeny zavedené do praxe sú len dôsledkom toho, že systém nefungoval v súlade s európskymi pravidlami.
I.D.C. Holding je z hľadiska minuloročných tržieb piatym najväčším potravinárskym podnikom na Slovensku. Výrobca trvanlivého pečiva a cukroviniek značiek Sedita, Figaro a Verbena prechádza do rúk írskeho výrobcu potravín a nápojov Valeo Foods Group, ktorého vlastníkom je americká investičná spoločnosť Bain Capital.
Hraboš poľný v niektorých regiónoch Slovenska zožral zrná či poškodil steblá znateľnej časti hustosiatych obilnín. Ešte v júli najväčšia samosprávna organizácia roľníkov vyčíslila škody spôsobené hrabošom v sume 13,5 milióna eur. V závere minulého roka podporilo ministerstvo pôdohospodárstva monitoring hlodavca sumou 70 tisíc eur. Peniaze získalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, ktoré nemalo s hrabošom žiadne skúsenosti. Rezortní výskumníci, ktorí podpísali s ministerstvom pôdohospodárstva v závere roka 2023 sumárny kontrakt na všetky výskumné úlohy v hodnote viac ako 5 miliónov eur, svoje výsledky v čase kalamitného výskytu hraboša odbornej verejnosti nekomunikovali.
Zatiaľ čo v prvom polroku sa polia v mnohých lokalitách doslova topili v nadbytočných zrážkach a vyjsť s mechanizmami do polí bolo miestami celé týždne nemožné, v uplynulých týždňoch si o dažďových kvapkách môžu pestovatelia nechať vo väčšine regiónov len zdať. Aj preto sa tento rok do dejín zrejme zapíše ako jeden z rokov s najvýraznejšími extrémami. Práve tu sa naplno odzrkadľuje fakt, že poľnohospodárstvo je fabrika pod holým nebom a podmienky na dosiahnutie pozitívneho výsledku sú podstatne ťažšie, ako pri montážnych halách s kúrením či klimatizáciou.
Najkomentovanejšie za 7 dní