Pojem welfare je prevzatý z angličtiny a predstavuje, ako sú napĺňané životné potreby zvierat. Tak ako ich majú ľudia, majú ich aj zvieratá. Každé musí byť odpočinuté, nasýtené, napojené a bez zranení. Povedal v diskusii s predstaviteľmi dvoch chovateľských zväzov Peter Juhás, z poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Graf, ktorý zorientuje, je často viac ako článok. Nedá sa ním nič prikrášliť, lebo presne popisuje stav. S kolegami, ktorí sa denne podieľajú na príprave obsahu portálu poľnoinfo.sk sme za ostatný polrok napísali alebo zverejnili 28 článkov k Plánu obnovy. Najskôr sme vysvetľovali čo prináša, informovali o prioritách agrorezortu alebo neskôr rozčarovane konštatovali, že stopa chlebového odvetvia v uniknutom návrhu dokumentu je minimálna.
Agropotravinárstvo nie je prioritou slovenskej vlády – podobne ako ani tých predošlých. Treba to vnímať ako fakt. Aj keď programové vyhlásenie vlády deklaruje zvýšenie potravinovej sebestačnosti ako strategický záujem štátu, ide len o prázdne slová, hrajúce na strunu predvolebných preferencií. Píše vo svojom komentári Jozef Artim, ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Poliaci od nového roka za nápoje s cukrom, sladidlami a kofeínom platia viac. Tamojšia vláda zaviedla daň z nezdravých nápojov, ktorá začala platiť od nového roka. Väčšina Poliakov je proti a hovorí, že vláda chce len naplniť štátnu kasu a o zdravie jej nejde.
Po vlaňajšom neúspechu sa tento rok podarí vinárom z Topoľčianok dorobiť ľadové víno. V aktuálnej sezóne sa totiž uskutočnil ľadový zber. Hoci zima v uplynulom období dávala o sebe vedieť len málo, v utorok ráno v Topoľčiankach prituhlo a na teplomeroch namerali 9 a pol stupňa pod nulou.
Myjavský bitúnok Svaman mesačne odporazí približne 1800 ošípaných a do 50 kusov hovädzieho dobytka. Okrem školských jedální smeruje hovädzie mäso aj do reštaurácií, či prostredníctvom e-shopu konečnému spotrebiteľovi. Tomu ponúkajú najmä vyzreté mäso.
Medzi sektory kritickej infraštruktúry by mohol pribudnúť aj sektor pôdohospodárstva a medzi orgány štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry by sa mohlo zaradiť aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Navrhujú to poslankyne Národnej rady (NR) SR Anna Zemanová a Jarmila Halgašová (obe SaS) a poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina) v novele zákona o kritickej infraštruktúre, ktorú predložili do parlamentu.
Na brnianskom výstavisku sa tento rok neuskutoční veľtrh poľnohospodárskej techniky Techagro, lesnícky a poľovnícky veľtrh Silva Regina ani výstava Biomasa.
Skleníkové pestovanie sa na Slovensku v uplynulých rokoch rozbieha. V rôznych lokalitách vznikajú nové skleníky, väčšina sa zameriava najmä na pestovanie paradajok. Pri Zlatých Moravciach, v obci Sľažany, sa rozhodli k paradajkám pridať aj skleníkové pestovanie uhoriek. Ide pritom o projekt, ktorý na Slovensko priniesol najmodernejšie technológie.
Rok 2020 hodnotia potravinári združení v Potravinárskej komore Slovenska (PKS) s rozpačitými pocitmi. Napriek sľubným očakávaniam z podpory potravinárskeho sektora zakotvenej v Programovom vyhlásení vlády (PVV), systémová podpora výroby potravín sa ku koncu tohto roka javí stále bez jasných kontúr a v nedohľadne.
Zrovnoprávniť slovenských aktívnych farmárov so zahraničnými, riešiť otázku vplyvov počasia na agrosektor či zlepšiť nájomné vzťahy. Aj to sú kroky, ktorých riešenie rok 2020 komplexne nepriniesol. Dianie v agrosektore zhodnotila Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Rok 2020 bol prelomový z pohľadu boja s korupciou a odkrývania káuz, na ktoré farmári poukazovali už dávno. Napriek tomu sa nenaplnili mnohé očakávania mladých farmárov. Aj takto hodnotí rok 2020 v rozhovore, pre poľnoinfo.sk, predseda Združenia mladých farmárov ASYF, Milan Jurky.
Zmena, ktorá priniesla sklamanie. Rok 2020 hodnotí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho, ako jeden z najťažších v histórii.
Agro-družstvo v Trebaticiach patrí k výnimočným zjavom v slovenskom poľnohospodárstve. V minulosti sa tu aj vďaka blízkosti výskumných ústavov formovali základy slovenskej potravinovej sebestačnosti. Na tamojších poliach prichádzali do života špičkové odrody pšenice, jačmeňa, repky alebo repy. Za novodobými úspechmi družstva, ktorého história sa začala písať presne pred tridsiatimi rokmi, stál Jozef Galbavý.
Nový rok 2021 začína s mnohými obmedzeniami. Ich cieľom je zastaviť šírenie vírusového ochorenia COVID-19. V súvislosti s aktuálnou situáciou dochádza k obmedzeniam aj na posledných rozlúčkach. V tejto súvislosti sa na nás obrátila Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Najkomentovanejšie za 7 dní