Pochybní vybavovači stále pokračujú vo svojich nečestných praktikách. Uviedla to v piatok Pôdohospodárska platobná agentúra s tým, že už v januári upozornila farmárov, že pre úspešné získanie dotácie alebo podpory nie potrebné reagovať na ponuky osôb alebo firiem, ktoré sľubujú, že za finančnú odplatu zariadia, aby žiadosť bola vyplatená.
Ďalšia byrokratická povinnosť štátu sťaží poľnohospodárom ich podnikanie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa totiž chystá sprísniť podmienky chovu zvierat. Konkrétne po novom bude požadovať, aby poľnohospodári výrazne skrátili dobu ohlasovania zmien v chovoch hospodárskych zvierat. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Slovenskí ovocinári začali aj v tomto roku bojovať s jarnými prízemnými mrazmi. Silné mrazy na konci marca meteorológovia avizovali v predstihu, a tak sa na ne mohli naši pestovatelia dostatočne pripraviť. V mnohých ovocných sadoch bolo preto počas noci rušno. Profesionálni pestovatelia vynaložili maximálne úsilie, aby pre spotrebiteľov zachránili čo najväčšie množstvo budúcej úrody.
Biopásy sú v rámci agropolitiky novým prvkom. Ide o roky diskutovanú tému, ktorá si pri prechode do praxe vyžaduje aj prípravu a znalosť aktuálnej legislatívy. Tá sa u nás, ako aj na úrovni Európskej komisie, tvorila s oneskorením a k niektorým prvkom novej spoločnej poľnohospodárskej politiky stále nie je kompletná. Otázniky majú mnohí stále aj ohľadom biopásov, ktoré by mali založiť do konca apríla. V opačnom prípade nebudú môcť čerpať takzvané ekoschémy, ktoré v novom období nahradili niekdajší greening.
Od dojenia do kanvy alebo skleného potrubia, až po dojacie roboty, kde prácu ľudských rúk nahrádzajú sofistikované zariadenia. Skok, ktorý urobilo naše poľnohospodárstvo za päťdesiat rokov priniesol rozvoj technológií, ale aj nezáujem pracovať v živočíšnej výrobe. Družstvo, kde v minulosti robilo tisíc ľudí, dnes zachraňujú pri produkcii mlieka utečenci z Ukrajiny. Ján Paciga, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti AGRIA Liptovský Ondrej hovorí o tom, ako sa za 50 rokov jeho pôsobenia v poľnohospodárstve premenil náš chlebový rezort a ako sme sa zmenili my.
Na Slovensku sa aktuálne nikde nepestujú geneticky modifikované rastliny (GMO), nie je preto dôvod prijímať žiadnu legislatívu o ich zákaze. Platí u nás európska legislatíva, nemáme schválenú žiadnu výnimku. Ak by niekto chcel pestovať GMO na Slovensku, musel by o to požiadať ministerstvo a tým pádom budeme o ňom vedieť. Na konferencii Vidieckej platformy to minulý týždeň uviedol poradca ministra pôdohospodárstva Martin Ondráš.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravilo k podporám v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ dokument s názvom Farmársky manuál. Uviedol to odbor komunikácie MPRV v reakcii na utorkové vyjadrenia predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, že poľnohospodári ešte nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou agropolitikou EÚ.
Oplatí sa na Slovensku chovať ovce? Trochu absurdná otázka, no relevantná zároveň. Veď sme „národ ovčiarov“. V uplynulých desiatich rokoch počet oviec chovaných na Slovensku poklesol takmer o štvrtinu, teda o približne o 100-tisíc. Tento rok sa medziročný pokles po prvýkrát po čase zastavil a dokonca počet oviec chovaných na Slovensku narástol približne o šesť tisíc. Pre poľnoinfo.sk to uviedol riaditeľ správneho útvaru Zväzu chovateľov oviec a kôz Slavomír Reľovský.
Najkomentovanejšie za 7 dní