Slovensko už oficiálne požiadalo o zrušenie infekčnej zóny, ktorá je od leta na východe Slovenska v lokalitách, v ktorých sa vyskytol africký mor ošípaných.
Do 6000 psov z 21 krajín sa počas víkendu predstavuje na medzinárodnej výstave na nitrianskom Agrokomplexe. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) v sobotu ocenila najlepšieho zástupcu spomedzi národných plemien. Vyjadrila potešenie, že chovatelia a Slovenská kynologická jednota sa o tieto plemená starajú, zveľaďujú ich a venujú sa ich propagácii.
Protimonopolný úrad (PMÚ) SR 18. novembra schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní výlučnej kontroly podnikateľa Sanagro nad podnikateľom Lukra Slovakia. Informovala o tom hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská. Rozhodnutie podľa nej nadobudlo právoplatnosť 4. decembra.
Reštaurácie nevedia, ako majú pri jedlách z mäsa zverejňovať krajinu jeho pôvodu. Uviedol to generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák v súvislosti so skutočnosťou, že už o deväť dní by mali stravovacie zariadenia uvádzať v jedálnych lístkoch krajinu, odkiaľ pochádza mäso, ktoré pri príprave použili. Agrorezort na tento účel pripravuje vyhlášku.
S pokračujúcim zberom jesenných plodín pribúdajú nové škody na poľnohospodárskych porastoch. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa preto rozhodla spustiť druhé kolo veľkého monitoringu škôd na poľnohospodárskych plodinách.
Slovenský pozemkový fond (SPF) dosiahol vlani kladný hospodársky výsledok vo výške 13,82 milióna eur. Vyplýva to z Návrhu rozdelenia hospodárskeho výsledku SPF za rok 2018, ktorý v stredu schválil vládny kabinet.
Rodinná firma Malý gazda z Prešova získala investíciu vo výške 550.000 eur a rozširuje výrobu. Spoločnosť, ktorá svoju výrobu začínala na dedine pri svojom dome, v súčasnosti denne vyrobí 4000 jogurtov a zásobuje nimi pulty reťazcov na Slovensku a Maďarsku.
Vláda Slovenskej republiky dnes na svojom rokovaní schválila prvé katastrálne územia, v ktorých sa budú realizovať po viac ako desaťročí pozemkové úpravy financované zo štátneho rozpočtu. Presne 120 katastrálnych území vybrala podľa transparentných kritérií 27-členná medzirezortná komisia zriadená Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zložená bola z odborníkov z rôznych oblastí.
Máme historicky najnižšiu spotrebu chleba na jedného obyvateľa. Podľa údajov Štatistického úradu SR jeden Slovák v roku 2018 skonzumoval 34,5 kilogramu chleba, pričom na prelome milénia, v roku 2000, bola spotreba na jedného človeka vyše 50 kilogramov. V osemdesiatych rokoch minulého storočia to bolo dokonca okolo 70 kilogramov, čiže oproti súčasnosti je pokles až dvojnásobný.
I keď sezóna článkov „o zlej repke“ začína až o 6 mesiacov, v tomto roku nás repka olejná neobíde ani na Mikuláša. Tentokrát to však nespôsobili pohľady na žlté lány, ale blížiaci sa zákaz predaj 95-oktánového benzínu. S blížiacim sa termínom opäť silnejú útoky na repku a jej pestovateľov.
Potravinárska komora Slovenska (PKS) chce, aby budúca vláda viac podporovala spracovanie potravín. V materiáli Strategické priority na rozvoj výroby potravín v Slovenskej republike, ktorý v pondelok predstavili verejnosti, navrhujú zaradiť podporu spracovania potravín do štátneho rozpočtu aj do plánov SR k budúcej spoločnej hospodárskej politike EÚ. Podpora by mohla byť aj na úkor poľnohospodárskej výroby pri surovinách, v ktorých je Slovensko sebestačné.
"Od 1. januára do 30. októbra tohto roka kontrolóri zrealizovali 47.722 kontrol potravín na celom Slovensku. Medziročne ide o nárast o viac ako 6000 kontrol," uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Zmluvy, na základe ktorých žiadatelia dostanú podporu z programu Zelenej nafty, distribuuje Pôdohospodárska platobná agentúra v týchto dňoch prostredníctvom e-mailu. Žiadateľ si zmluvu stiahne tak, že klikne na „Zmluva na stiahnutie“, zmluvu si dvakrát vytlačí a podpíše štatutárny zástupca. Pestovatelia aj chovatelia majú na ich podpísanie len 3 dni. Poľnohospodári, ktorí to v termíne nestihnú, nebudú mať žiadosť akceptovanú.
So slabým odbytom slovenskej produkcie bojuje viacero poľnohospodárov. Dlhodobo k nim patria aj zeleninári, ktorí aj počas tejto jesene poukazujú na slabý záujem o ich produkciu, ktorá hnije na poliach a v skladoch.
Pivovarníckemu aj sladovníckemu priemyslu sa na Slovensku pomerne darí. Bojuje však s problémom nedostatku slovenského sladovníckeho jačmeňa.
Najkomentovanejšie za 7 dní