V rámci európskych inštitúcií vzniká množstvo dokumentov, ako podporiť najmenších a začínajúcich farmárov. Tamojší tvorcovia legislatívy uznávajú, že malí a začínajúci poľnohospodári môžu byť predpokladom rozvoja vidieckych oblastí, produkcie kvalitných a zdravých potravín a zamestnávania mladých ľudí v poľnohospodárstve, kde pracovná sila starne.
Európska investičná banka vyčlenila miliardy eur na pôžičky a ministri poľnohospodárstva Európskej únie sa na decembrovej rade AGRIFISH zaoberali možnou úpravou legislatívy. Obe tieto udalosti sa pred koncom roka týkali rozvoja biohospodárstva. Naznačujú, že rozvoj tejto oblasti bude v budúcom roku na programe poľnohospodárskej agendy EÚ pomerne často. Predstavuje totiž spojenie ekologickej politiky s rastom konkurencieschopnosti poľnohospodárstva.
Príchod nového roka je tradične oslavovaný s pohárom sektu v ruke mnohých Slovákov. Tento trend pretrváva, avšak víno s bublinkami sa teší väčšej obľube ako v minulosti aj počas roka – a to v podobe šumivých aj perlivých vín. Zatiaľ čo tie prvé sa vyrábajú predovšetkým prirodzeným prekvasením vína a vo fľašiach sú uzavreté špeciálnymi uzávermi pod vyšším tlakom, perlivé vína spravidla získavajú bublinky dodatočným dosýtením a zvládnu aj klasický skrutkovací uzáver.
Hodnotenie manažérov a poľnohospodárskych podnikov v rámci súťaže, ktorú organizuje Klub poľnohospodárskych novinárov pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, prechádza významnými metodickými zmenami. Odbornú garanciu nad súťažou prevzala Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Táto zmena prichádza v kontexte organizačných úprav a zameriava sa na prínos nových prístupov k hodnoteniu manažérskej kvality v sektore, čím sa kladie dôraz na komplexnejšie a transparentnejšie hodnotenie dát z verejne dostupných zdrojov. Univerzita v Nitre tak poskytuje odbornú podporu a zároveň sa snaží prispieť k zvýšeniu kvality poľnohospodárskeho manažmentu na Slovensku.
Kde sa podel slovenský roľník, žije ešte? Zdalo sa, že po ére socializmu, ktorý kolektivizáciou vytvoril družstvá a štátne majetky, sa roľníci ako jedna z typických vrstiev spoločnosti vytratili. Čas však dokáže veci utriasť a ako zázračne regeneruje po rôznych kataklizmách príroda, objavujeme aj na Slovensku opäť životaschopné roľnícke rody. Jeden z nich sa má k svetu vo Vlkoch, malej dedinke neďaleko Bratislavy.
Pokiaľ v Európskej únii v roku 2023 poľnohospodárska produkcia mierne poklesla o 1,5 percenta, Slovensko dosiahlo v rovnakom období jej nárast o 12 percent. Z desiatich krajín EÚ, v ktorých produkcia stúpala, bolo Slovensko na druhom mieste po Maďarsku, kde sa poľnohospodárska produkcia zvýšila o 26 percent. Informoval o tom dnes Eurostat.
Zákon o dani z finančných transakcií, ktorý začne na Slovensku platiť od budúceho roka, porušuje princípy európskeho práva a predstavuje pre podnikateľov neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž. Na základe vlastnej analýzy to konštatovala slovenská pobočka medzinárodnej mimovládnej organizácie IFA (International Fiscal Association), ktorá združuje daňových poradcov, právnikov a vysokoškolských odborníkov. Pridala sa preto k podnetu zahraničných obchodných komôr na Slovensku Európskej komisii (EK).
Prijímanie budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ platnej po roku 2027 nemusí byť jednoduché. Uviedol to v Bratislave poslanec Európskeho parlamentu (EP) Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) na konferencii o ďalšom smerovaní spoločnej európskej agropolitiky, ktorú zorganizovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s Euractiv Slovensko.
Európska komisia v pondelok oznámila, že v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) otvorila proces konzultácií, ktorým napadla čínske antisubvenčné vyšetrovanie proti dovozu určitých mliečnych výrobkov z EÚ. Komisia pripomenula, že je to prvýkrát, čo sa EÚ rozhodla napadnúť vyšetrovanie v štádiu jeho začatia.
Sektorové intervencie určené pre odbytové organizácie by dokázali vyvolať investície v produkcii mlieka, zemiakov a mäsa v sume 100 miliónov eur za obdobie piatich rokov. Z aktuálneho nastavenia strategického plánu je zrejmé, že Slovensko nevyužije maximálnu možnosť podpory sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Záujem poľnohospodárov združených v organizáciách výrobcov o tento nástroj bol vyšší ako sa predpokladalo a v rámci ostatných dvoch modifikácií nedošlo k zmene vyčlenených finančných prostriedkov. Predstavitelia dotknutých sektorov a odbytových organizácií dúfajú, že k úprave dôjde v priebehu nasledujúcich mesiacov.
Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) sa do konca júna podarilo problém s priamymi platbami za kampaň 2023 vyriešiť. K 30. júnu 2024 čerpanie podpôr dosiahlo 96,8 %, vyplatených bolo 557,6 milióna eur. Čerpanie v 1. pilieri dosiahlo 97,4 %, v 2. pilieri 95,5 %. Vydaných bolo 53.224 rozhodnutí pre 14.273 poľnohospodárov, pričom bolo vykonaných 4311 kontrol. Uviedol to na tlačovej konferencii agrominister Richard Takáč (Smer-SD) za účasti generálneho riaditeľa PPA Mareka Čepka. Rok predtým, k 30. júnu 2023, podľa Takáča dosiahlo čerpanie podpôr 95 % pri vyplatení 536,8 milióna eur.
Najkomentovanejšie za 7 dní