Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z ekonomiky

Takáč: Zákazom dovozu obilia suplujeme úlohu EK

Takáč: Zákazom dovozu obilia suplujeme úlohu EK
insert_photoEuropean Union - Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (20.11.2023).

Počas svojej bruselskej premiéry na zasadaní Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybolov EÚ nový slovenský minister pôdohospodárstva Richard Takáč uviedol, že Slovensko bude aj po skončení roka uplatňovať jednostranný zákaz dovozu ukrajinských komodít a to dovtedy, kým Európska komisia nepríde s riešením.

„Zákaz, ktorý aktuálne platí do konca roka, bude predĺžený a robíme to neradi. Európska komisia musí prísť s nejakým riešením. My vlastne suplujeme úlohu EK a robíme kroky, ktoré robiť nechceme,“ povedal Richard Takáč po skončení rokovaní, pričom neuviedol, dokedy by toto opatrenie malo platiť.

Ohľadne licencií, ktoré by v súlade s návrhom EK mali riešiť situáciu na trhu s ukrajinským obilím uviedol, že si musí túto možnosť lepšie preštudovať a informovať sa v krajinách, kde už licencie zaviedli.

Slovensko prichádza o trhy

Na zasadaní rady ministrov dnes otázka ukrajinského obilia nebola na programe, ale, ako uviedol slovenský minister, táto téma dominovala na rokovaniach ministrov poľnohospodárstva krajín V4, i štátov susediacich s Ukrajinou. Stanovisko Slovenska do istej miery pritvrdil. Oproti svojmu predchodcovi jeho vyhlásenia pre novinárov pôsobili menej diplomaticky. Richard Takáč nehovoril iba o obilí, ktoré z tranzitov unikne a ostáva na Slovensku, ale aj o tom, že lacné ukrajinské obilie oberá Slovensko o trhy v západnej Európe, kde svoju produkciu tradične vyváža.

„Vnímam otázku dovozu ukrajinských komodít za veľký problém. Slovensko plne podporuje tranzity do tretích krajín. Realita je ale žiaľ taká, že tieto komodity ostávajú v Európskej únii. Úroda z tretiny pôdy, kde je na Slovensku zasiate obilie, sa predávala do iných krajín a vnímam ako problém, že toto obilie nahradí lacnejšie z Ukrajiny.“

Podľa jeho slov ide o približne 500 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy a aj keby sme chceli produkciu transformovať na pestovanie ovocia či chov hovädzieho dobytka, stále ostane okolo 350 tisíc hektárov, na ktoré nebudeme mať čo vysiať.

„Slovensko zároveň plánuje intenzívne vstúpiť do rokovaní, ktoré sa ešte len začnú, o ďalšom nastavení novej poľnohospodárskej politiky, hlavne v kontexte s perspektívou vstupu Ukrajiny do EÚ,“ povedal.

Ceny obilia klesli

K otázke ukrajinského obilia sa na záverečnej tlačovej konferencii vyjadril aj komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov Janusz Wojciechowski.

„To, aby mohla Ukrajina vyvážať svoje obilie, bolo kľúčové aj preto, že na výpadok ukrajinského obilia by svetové trhy reagovali zvýšením cien. Teraz však máme opačný problém, ktorý vzbudzuje obavy farmárov, že obilia je na trhu veľa a jeho cena klesá,“ povedal.

Richard Takáč absolvoval s eurokomisárom bilaterálne rokovanie, na ktorom ho ubezpečil, že bude pokračovať v procese transformácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

„Spomenul som aj otázku, že Slovensko po 20 rokoch po vstupe do EÚ ešte nedosiahlo vyrovnanosť v konvergencii s inými členskými štátmi, dnes je asi na 82 percentách.“

Rada ministrov Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybolov dnes schválila dokument o dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti EÚ. V otázke nových genomických techník však ministri nedospeli k dohode.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: European Union - Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (20.11.2023).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
11 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sesto6
Sesto6
21. november 2023 12:57

Potravinova sebestacnost SR je na urovni 40% a my tu placeme, ze co s tymi 500 000 HA pody. Najvacsi pestovatelia obilinin mali v minulosti aj zivocisnu vyrobu, a nemuseli si lamat hlavicku, co s obilim, ktore nesplna potravinove standarty ako tento rok. Bezny clovek je odkazany na dovoz potravin,… Celý komentár »

Stefan
Stefan
21. november 2023 5:10

Ukrajina – krajina kde stavajú pomníky fašistom ako Bandera , zakázali opozíciu , zakázali a prenasledujú predstaviteľov pravoslávnej cirkvi , zakázali média , krajina , krorá je skorumpovaná do špiku kosti je zrazu kolískou a vzorom demokracie a nikým nevolení predstavitelia európskej komisie jej dávajú nádej a reálne uvažovanie o… Celý komentár »

realista
realista
21. november 2023 7:09
Odpoveď na  Stefan

Nabudúce k veci!

Článok je o poľnohospodárstve……

Stefan
Stefan
21. november 2023 7:58
Odpoveď na  realista

V článku sa v jednom odseku píše aj o perspektíve vstupu Ukrajiny do eu . Reagoval som na ten odsek . Ukrajinské obilie sa mohlo vyvážať cez obilné koridory . Len tie boli zrejme zneužité aj na dopravu zbraní . Chcem sa ale spýtať , kedy začnú konečne mocní sveta… Celý komentár »

realista
realista
21. november 2023 9:08
Odpoveď na  Stefan

a ja Vám dám poľnohospodársku otázku: Čo sa stane druhý deň so slovenským poľnohospodárstvom po vstupu Ukrajiny do EÚ?

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
21. november 2023 11:41
Odpoveď na  realista

No !
Prinajmenšom priame platby na podu klesnú minimálne o 20%,
EÚ bude musieť vytvoriť úplne nový systém podpôr a terajší nutne zanikne

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
21. november 2023 11:38
Odpoveď na  Stefan

A čo má Vaš komentár spoločné s 500.000 ha pôdy s obilninami ?

Johnny
Johnny
21. november 2023 13:30
Odpoveď na  Stefan

chybičkou krásy príspevku je, že nikoho cielene neprenasledujú, krajina je vo vojnovom stave. Žiadnych predstaviteľov pravoslávnej cirkvi nezakázali, iba sa dištancovali od politicky sprofanovaného patriarchu Kirila, ktorý svojim správaním už s cirkvou nemá nič spoločné. Teda má, ale iba ak sa bavíme o cirkvi 15. storočia. A tie príbehy s… Celý komentár »

Jano
Jano
23. november 2023 7:59
Odpoveď na  Johnny

Nik ti nebráni sa tam isť pozrieť a posúdiť. Ale ty si už ako Mazurek, ktorý banderovcov a fašizmus nikde na Ukrajine nevidel… Ľudia, vám niet pomoci…

Johnny
Johnny
23. november 2023 13:35
Odpoveď na  Jano

čo takto sa vyjadriť radšej späť k téme poľnohospodárstva? možno tomu budeš viac rozumieť ako tomu čo si napísal.

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
21. november 2023 11:51

Prečo ste mi vymazali komentár ?