Na medicíne si obľúbil biochémiu, zvykol si na biely plášť a prísne hygienické nároky pri práci. Hoci zmenil odbor, biochémia ho aj po rokoch stále baví, občas si oblečie aj biely plášť a hygiena je stále alfou-omegou. Marián Šolty vedie Levické mliekárne a je dôležitým hlasom slovenských mliekarov a potravinárov doma aj vo svete.
Meteorológovia pravidelne informujú o prepisovaní teplotných rekordov. Čoraz častejšie zažívame dlhé obdobia bez zrážok, mierne – až Stredomorské zimy, prípadne neskoré jarné mrazy, ktoré pravidelne skúšajú pripravenosť našich ovocinárov či pestovateľov cukrovej repy. Dosah klimatickej zmeny na Slovensku je výrazný a žiadny poľnohospodár, ktorý pracuje pod holým nebom ju nespochybňuje. Snaží sa jej prispôsobiť. A tak sme svedkami postupov, ktoré by boli pred tridsiatimi či štyridsiatimi rokmi nepredstaviteľné.
Zmena dodávateľa alebo produktu dokáže výrazne ušetriť. Ako postupovať, poradí odborník. S blížiacim sa záverom roka mnohým poľnohospodárom končia zmluvy na dodávku elektriny a plynu. Vďaka minuloročnej kríze boli ceny extrémne vysoké a aj so štátnymi kompenzáciami pocítili družstevníci výrazne vyššie náklady. O tom, ako docieliť optimálne ceny energií v nasledujúcom roku, sme sa porozprávali s Ing. Romanom Blahom, riaditeľom obchodu spoločnosti ELGAS.
V hurbanovskom pivovare spoločnosti HEINEKEN Slovensko sa ročne navarí 1,8 miliónov hektolitrov piva a cideru. Aj malá zmena vo výrobe takého veľkého objemu vie priniesť mimoriadny výsledok v dosahovaní cieľov, ktoré si spoločnosť nastavila v rámci globálnej stratégie trvalej udržateľnosti „Načapuj si lepší svet“. Aké výsledky snahy pivovarníkov z Hurbanova priniesli, zhrnuli v správe o trvalej udržateľnosti.
Najkomentovanejšie za 7 dní