Baza čierna patrí v aktuálnom období k pomerne vyhľadávaným plodinám. Mierime za ňou zväčša do prírody alebo ju zberáme popri cestách. Na Slovensku sa však nájdu aj bazové sady – hoci ich je len málo. Celkovo bazu čiernu pestujeme na rozlohe len asi 40 hektárov. Jeden z najväčších sadov sa nachádza pri Malom Záluží (okres Nitra), známy je ako Janove sady.
Vinárstvo a vinohradníctvo je dlhodobo označované za výkladnú skriňu nášho poľnohospodárstva. Vinári skutočne žnú so svojimi produktmi úspechy aj v zahraničí. Aby to tak aj zostalo, je nevyhnutné, aby aj vinice, kde sa kvalitné slovenské víno rodí, zostali v dobrej kondícii. Preto je nutné ich obnovovať, teda reštrukturalizovať. Po rokoch sa takýto projekt podarilo uskutočniť aj vo vrábeľskom regióne.
Aj tento rok už poľnohospodári v sadoch, vinohradoch aj na poliach evidujú prvé škody. Spôsobujú ich výkyvy počasia aj škodcovia či lesná zver. Ide o faktory, ktoré v ostatných rokoch ovplyvňujú úrodu čoraz viac. Hoci aj tento rok môžu poľnohospodári využiť možnosť získať od štátu dotáciu na poistenie úrody, nie všetci to využívajú.
Aj tretia, tzv. arbitrážna vzorka odobratá z ukrajinského obilia v Mlyne v Kolárove bola pozitívna na zakázaný pesticíd. Oznámil to na utorkovom mimoriadnom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Výsledky analýzy sa týkali 1500 ton ukrajinskej pšenice, ktorú v kolárovskom mlyne zachytili veterinári v polovici apríla. Podľa nej sa v kontrolovanej vzorke potvrdil výskyt pesticídu, ktorý v EÚ nie je povolený.
Pestovateľ Jozef Teplan sa v Úľanoch nad Žitavou už roky venuje pestovaniu kvetov. Rozhodol sa ich uprednostniť pred inou rastlinnou produkciou, aj pred kvetinovými priesadami. Jeho záhrada najmä na jar a v lete hýri farbami a najrôznejšími kvetmi vhodnými na rez. V týchto mesiacoch dominujú najmä tulipány, ktoré z kvetinovej farmy robia malé Holandsko. V Úľanoch nad Žitavou pritom začali kvitnúť už od polovice januára – a to vďaka špeciálnemu spôsobu ich rýchlenia.
Slovenskí poľnohospodári a potravinári si uvedomujú, že obmedzenie dovozu niektorých komodít musí podliehať vzájomnej koordinácii s Bruselom. Nachádzajú sa však v tak mimoriadne závažnej situácii, ktorá by bez zavedenia zákazu negatívne vplývala na stabilitu trhov a znižovala konkurencieschopnosť našich firiem. Po ohlásení zákazu dovozu niektorých komodít z Ukrajiny to uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Poľský minister pôdohospodárstva Henryk Kowalczyk oznámil, že podá demisiu. Informovali o tom dnes agentúra Reuters a poľské médiá. Rezignácia je reakciou na protesty poľnohospodárov v súvislosti so zvýšeným dovozom ukrajinského obilia, napísal poľský server Onet.pl. Poľskí roľníci sa sťažujú na to, že poľský trh zaplavila lacnejšia ukrajinská produkcia.
Agrorezort zavádza nepretržitý spoločný výkon dozoru nad dovozom obilním z Ukrajiny, respektíve nad jeho tranzitom cez územie SR. Informovala o tom generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Nouzovská, za účasti predstaviteľov Finančnej správy SR, Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.
Európska komisia chystá ďalšiu podporu pre poľnohospodárov z krajín, ktorých pestovatelia sa sťažujú na údajné zhoršenie odbytu kvôli nasýteniu trhu lacnou ukrajinskou pšenicou. Novinárom to dnes (3. apríla 2023) povedal hovorca Európskej komisie, podľa ktorého by finančná pomoc mala mať obdobný objem ako nedávno uvoľnená suma 56 miliónov eur, ktorú dostala trojica krajín.
Poľsko si želá, aby Európska únia použila všetky nástroje na obmedzenie vývozu ukrajinského obilia na únijný trh. Na dnešnej (29.3.2023) tlačovej konferencii to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hnevu poľských roľníkov, ktorým prekážajú dopady prílevu ukrajinského obilia na ceny. Na problém upozorňujú poľnohospodári aj z ďalších krajín EÚ.
Najkomentovanejšie za 7 dní