Poľnohospodári preverujú aktuálny stav na poliach. V regiónoch kontrolujú, či mimoriadne teplá zima nespôsobuje problémy na oziminách, teda na plodinách, ktoré do pôdy zasiali na jeseň. Z prvých údajov vyplýva, že teplé počasie a nedostatok snehu zatiaľ budúcej úrode neublížili. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Produkcia paradajok sa na Slovensku opäť o čosi rozširuje. Nový skleník otvorili v Leviciach. Vyrástol už popri fungujúcich skleníkoch, ktoré v Leviciach aj v Babindole pri Nitre prevádzkuje Farma Babindol. Tá na Slovensku začala so skleníkovým pestovaním paradajok medzi prvými a dnes ako jedna z mála prevádzkuje aj skleníky v zimnom režime.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila 1. januára 2023 pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky 28 štátnych vyznamenaní osobnostiam histórie, vedy, spoločenského a kultúrneho života. Medzi vyznamenanými osobnosťami je aj odborník na vinohradníctvo a vinárstvo. Na pozvanie prezidentky sa na ceremónii zúčastnili aj Miloš Zeman, prezident Českej republiky, Andrzej Duda, prezident Poľska a Alexander Van der Bellen, prezident Rakúska.
Štát pred dvadsiatimi rokmi rezignoval na svoje úlohy z hľadiska investícií či samotného udržania závlahových zariadení. To, že dnes na Slovensku zavlažujeme aspoň na výmere 55 tisíc hektárov pôdy, z pôvodných 320 tisíc hektárov, je výsledok práce pestovateľov. Uchránili zariadenia pred lovcami kovov a priebežne investovali do štátneho majetku, aby zabezpečili aspoň jeho základnú funkčnosť. Nedávno agrorezort zverejnil dokument s názvom Súbor opatrení v oblasti hydromeliorácií pre adaptáciu na zmenu klímy a obnovu infraštruktúry závlah na Slovensku. Z dokumentu je zrejmé, že sa má investovať. Poľnohospodári tomu neveria. Spochybňujú efektivitu aj účelnosť samotných investícií. Hovoria, že štát má podporiť tých, ktorí už roky závlahy využívajú a nie investovať tam, kde je záujem neistý.
Obhospodarujú viac ako 1600 hektárov pôdy a hoci spadajú do levického okresu, ktorý je každoročne okresom s najvyššími škodami poľovnou zverou a tento rok patrí aj medzi oblasti s najväčším suchom, darí sa im. Spoločnosť Agro Semeg S3 z Horných Semeroviec tento rok zvíťazila aj v porovnaní ekonomických manažmentov v súťaži Top Agro.
Tekvice patria na Slovensku k tradičným plodinám. Dajú sa pestovať na celom svete s výnimkou Antarktídy a práve podnebie u nás vyhovuje mnohým druhom. Napriek tomu sa dlhé roky slovenskí pestovatelia špecializovali najmä na tekvice na jadierka, ktoré spravidla smerovali za hranice, najčastejšie do Rakúska. Tam z nich lisovali olej, ktorý sa s pridanou hodnotou často vracal aj na slovenské pulty.
Eliminovať dôsledky zmeny klímy a oživiť tradíciu pestovania sladovníckeho jačmeňa na Slovensku je cieľom projektu Pre Jačmeň. Spoločne s pestovateľmi, odborníkmi z Národného lesníckeho centra a Nadáciou Ekopolis ho rozbieha Plzeňský Prazdroj Slovensko. Pilotným poľnohospodárskym družstvom, ktoré sa do projektu zapojilo, je PD Radošinka vo Veľkých Ripňanoch v okrese Topoľčany.
Dlhodobo plánovaná koncepcia hydromeliorácií je na svete, ale bez akejkoľvek diskusie s poľnohospodármi, ktorých sa bezprostredne týka. Závlahy pritom dnes fungujú len tam, kde do nich investujú z vlastných zdrojov práve pestovatelia. Poľnohospodári chcú aktívne participovať na obnove našej krajiny, systémom o nás bez nás to ale nepôjde. Podľa nich ide o snahu zachovať roky nefunkčný štátny podnik Hydromeliorácie.
Najkomentovanejšie za 7 dní