Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Keď je v termínoch neporiadok a štát sa tvári, že sa hráme o fazuľky

Keď je v termínoch neporiadok a štát sa tvári, že sa hráme o fazuľky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

To, čo mnohí očakávali a čoho sa obávali, je isté. Do konca júna peniaze nebudú – aspoň nie všade tam, kde sa na ne už piaty mesiac čaká. Zatiaľ čo štát deklaruje, že narobí poriadok v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, drží si bordel v dátumoch aj sľuboch. Scenár, v ktorom mnohí očakávali prostriedky do 31.12.2023, neskôr do konca februára aktuálneho roka a najnovšie do opakovane deklarovaného či sľubovaného 30. júna, dnes doplnil 30. september. Pripomína to tragédiu v štyroch dejstvách.

„Chcem uistiť celú spoločnosť a aj poľnohospodárov, že priame platby vyplácame a budú sa vyplácať aj po 30. júni, pokiaľ by sa to dovtedy nestihlo,“ vyhlásil po dnešnom výjazdovom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Hrdo pred novinármi predstavil opatrenia, ktoré majú agrosektoru pomôcť – a medzi nimi aj to, že apeluje na banky a leasingové spoločnosti, aby poľnohospodárom bez následkov predĺžili dobu splácania úverov do 30. septembra tohto roka. To, totiž má byť nový konečný termín vyplatenia priamych platieb z minuloročnej kampane. Otázne je, či aj posledný.

„My vlastne žiadame, aby sa do 30. septembra prolongovali úvery, ktoré niektorí poľnohospodári majú. Ako minister pôdohospodárstva budem zasielať list na základe uznesenia vlády jednak Asociácii bánk, ale aj Asociácii lízingových spoločností. Mal som s nimi počas uplynulých pár dní niekoľko rokovaní,“ dodal agrominister.

Poľnohospodárom zostáva veriť, že spomínané rokovania aspoň zo strany bánk a lízingoviek padnú na úrodnú pôdu. Mnohí svoju situáciu s chýbajúcimi tisícmi, státisícmi či dokonca v niektorých prípadoch aj s viac ako milión eurami riešili práve zadlžením sa. Vďaka opatreniam vlády v tom môžu smelo pokračovať – kabinet totiž prisľúbil možnosť bezúročných návratných pôžičiek zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky všetkým tým, ktorí peniaze stále vyplatené nemajú.

Na toto opatrenie pôjde podľa tlačovej správy agrorezortu 250 miliónov eur – to by pritom mala byť približná čiastka, na ktorú čakatelia stále čakajú. A viacerí sa z tejto pozície do polohy hrdých majiteľov peňazí z priamych platieb 2023 v najbližších týždňoch nepreklopia. Hoci predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory ocenil, že vyplácanie platieb napreduje a funguje aj vzájomná komunikácia, zároveň potvrdil, že do konca júna sa všetci tešiť nebudú.

„V prvom pilieri máme dnes vydaných v základnej schéme číslo, ktoré sa blíži k osemdesiatim percentám priamych platieb, do 10. mája budeme mať vyplatené peniaze za zvieratá, v ekoschémach sme niekde na úrovni 40-50 percent, čiže ten progres tu je. Veríme tomu a v podstate nemáme ani inú možnosť ako očakávať, že do 30.6. budeme niekde na čísle blížiacom sa k deväťdesiatim percentám,“ vyjadril sa Emil Macho na tlačovej konferencii, kde vystúpil spolu s členmi vlády.

Zvyšných 10 percent si teda evidentne na vyplatenie ešte počká – a očakávať sa dá, že až do septembra. Veď prečo by inak septembrový dátum vláda vôbec riešila s bankami? Zostáva veriť, že ho dodrží a neposunie opäť tak, ako sa to napriek prísľubu spred mesiaca aktuálne deje.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
25. apríl 2024 7:18

prečo Kiss ešte nie je v base, ale vykopli ho vyššie?!

Orná pôda
Orná pôda
25. apríl 2024 8:19
Odpoveď na  Jano

Však ho povýšili, teraz chráni Dph príjmy štátu……….

Milan Marták. , MVDr.
Milan Marták. , MVDr.
25. apríl 2024 6:07

KEDY ⁉️⁉️⁉️

Konkrétne v čase ‼️‼️

Ja som verejne prisľúbil , že darujem “subjektom” rovnako 200 miliónov ‼️‼️
KEĎ NAPRŠÍ A USCHNE ‼️👎🏾👎🏾

Pre mnohých a menších už neskoro .

VLÁDA STOJÍ ZA KRACHOM MNOHÝCH FARIEM A ŽIVITEĽOV RODÍN ‼️‼️‼️👎🏾👎🏾