Každý biologicky rozložiteľný odpad z komunálu (Biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad), z potravinárskej i z poľnohospodárskej výroby má pri vhodnom spracovaní využitie v poľnohospodárstve. Ako náhrada umelého hnojiva sa dá využiť napríklad aj kal z Čistiarní odpadových vôd (ČOV). Víziou budúcnosti je široká burza biologického odpadu, sieť spracovateľských prevádzok, ktoré by odpad zhodnocovali a odberateľov, ktorí by od nich tieto produkty pravidelne nakupovali a využívali.
Po aktuálnych intenzívnych dažďoch sa nanovo otvára otázka, ako vieme s vodou efektívne hospodáriť a v krajine ju zadržiavať. Slovensko sa potrebuje viac adaptovať na klimatické zmeny a dôsledky s nimi spojené. Náhle zmeny počasia - extrémne suchá, prívalové dažde - by poľnohospodári, ale aj spoločnosť ako taká, vedeli lepšie zvládať, keby štát viac investoval do závlahových sústav a aj sfunkčnil nádrže na zadržiavanie vody. V čase pokojných rokov by ich využívali rybári, zlepšovali by mikroklímu v regiónoch, v čase sucha by zo zadržanej vody mali úžitok poľnohospodári.
Na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, pokračuje v utorok proces v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vypovedal ďalší svedok, ktorý žiadal o agrodotácie a opísal, ako to fungovalo, ak chcel byť úspešný a dostať peniaze.
Asi dvesto farmárov, zastupujúcich poľnohospodárov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Litvy, prišlo v utorok doobeda protestovať pred inštitúcie Európskej únie (EÚ) v Bruseli. Chceli tak poukázať na záujmy poľnohospodárov, ktorí doplácajú na nízke ceny agrokomodít z Ukrajiny. Informuje o tom spravodajca TASR.
Zábava a oddych pre návštevníkov, no zároveň podpora slovenských chovateľov oviec a spracovateľov ovčieho mlieka. Tak by sa dala predostrieť nosná idea podujatia s názvom Deň bryndze, ktoré sa konalo už po štvrtýkrát v areáli Masarykovho dvora vo Vígľaši (okres Detva). Podľa narastajúceho počtu návštevníkov možno usúdiť, že myšlienka jarnej propagácie ovčiarstva sa dobre ujala.
Stupavská kapusta – známa a žiadaná potravina zo Záhoria. Minimálne v Bratislavskom kraji je synonymum kvalitnej kvasenej kapusty. Stupavské zelé disponuje európskym Chráneným označením pôvodu (CHOP), aj keď v súčasnosti ho využíva iba jeden pestovateľ. Napriek tomu sa označenie často zneužíva, v slovenských podmienkach prakticky beztrestne.
Výmena generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu zostane už na novom ministrovi pôdohospodárstva. Uviedol to v piatok dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) v reakcii na štvrtkovú (11. 5.) výzvu opozičnej strany Smer-SD týkajúcej sa predloženia návrhu na odvolanie šéfa SPF.
V Strážskom, okres Michalovce, v týchto dňoch otvorili firmu Smart wood Slovakia na výrobu drevených potravinárskych produktov. Na produkciu bude využívať drevo zo slovenských lesov. Štátny podnik Lesy SR, ktorý je rezortnou organizáciou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, je totiž strategickým partnerom a významným dodávateľom dreva s PEFC certifikátom vo forme bukovej guľatiny. TASR o tom informovali z komunikačného odboru rezortu pôdohospodárstva.
Stádo norika muránskeho ostáva na Muráni, majetkovoprávne záležitosti Strediska chovu koní (SCHK), ktoré nastali po tom, čo vstúpil do platnosti nový zákon o národných parkoch, však ostávajú nedoriešené. Zväz chovateľov koní na Slovensku podal v stredu podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky v súvislosti s „nezákonným stavom“ na tejto chovnej stanici. Pre poľnoinfo.sk to potvrdil Vladimír Šmelko, vedúci SCHK Lesov SR v Dobšinej.
Dovozy lacného ukrajinského obilia spôsobujú poľnohospodárom z Vyšehradskej štvorky (V4) výrazné problémy. Jediným efektívnym riešením zložitej situácie je znovuzavedenie dovozných ciel a kvót na ukrajinské agrokomodity. Zhodli sa na tom zástupcovia agropotravinárskych samospráv krajín V4 na utorkovom spoločnom rokovaní v Brne. Informoval o tom Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Ivan, Michal a Benjamín sú kamaráti. Spojilo ich štúdium na nitrianskej univerzite a vzťah k poľnohospodárskej technike. Ani jeden z nich si nepamätá, kedy sedel prvý raz v traktore. Najvýrečnejší Ivan povie, že to bolo podľa neho ešte vtedy, keď bol u mamy v bruchu. A môže to byť aj pravda. Ivan je z poľnohospodárskej rodiny, akých na Slovensku pravdepodobne nie je veľa.
Patrí k dlhodobým problémom a pravidelne ho potvrdzujú aj kontroly a výskumy. Napriek tomu sa s ním roky nič nerobí. Označovanie medu na pôde Európskej únie roky pokrivkáva za inými potravinami. Na rozdiel od ostatných, kde je legislatíva pomerne prísna a prikazuje uvádzať presnú krajinu pôvodu, pri mede je najbenevolentnejšia. V prípade zmesových medov totiž stačí, ak je na obale uvedená informácia, či namiešané medy pochádzajú z krajín EÚ, alebo nie, pričom sa ani v jednom prípade nevyžaduje ani ich vymenovanie.
Najkomentovanejšie za 7 dní