Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Poľnohospodári na sneme Agrárnej komory ČR tlieskali v stoji kritike vlády

Poľnohospodári na sneme Agrárnej komory ČR tlieskali v stoji kritike vlády
insert_photoFacebook Agrárna komora ČR - Protesty českých poľnohospodárov zo začiatku marca.

Potlesk v stoji zožali v nedeľu na sneme Agrárnej komory ČR v Brne prejavy prezidenta komory Jána Doležala i viceprezidentov Martina Pýchu a Leoša Říhu. Vystúpenia boli veľmi kritické voči krokom súčasnej vlády na podporu poľnohospodárov a upozorňovali na podľa nich zlý stav českého poľnohospodárstva. Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) vo svojom prejave výčitky poľnohospodárov zmiernil a na kritiku v rozprave reagoval. Snem sa koná ako súčasť veľtrhu Techagro na brnianskom výstavisku.

Karty z falošného balíka

“Požiadaviek na riešenie je stále oveľa viac ako predložených ponúk a pomocí k riešeniu súčasnej krízy európskeho i českého poľnohospodárstva. Opakovane vyhlasujem, že sme rokovaniam trvalo a konštruktívne otvorení, ale na to je potrebné okrem iného hrať s čistými kartami. Politici nás bohužiaľ opakovane presviedčajú, že od nich dlhodobo dostávame karty vo falošnom balíku,” uviedol vo svojom prejave Doležal.

Poľnohospodári v minulých týždňoch niekoľkokrát demonštrovali po celej Českej republike. Sťažujú sa na prílišnú byrokraciu a lacné dovozy poľnohospodárskych komodít do Európskej únie. Taktiež v nedeľu ako zásadnú spomenuli požiadavku na razantné obmedzenie bezcolných dovozov poľnohospodárskych plodín z Ukrajiny. Reakciu vlády v minulosti označovali za nedostatočnú. Demonštrácie farmárov sa odohrávajú aj v ďalších krajinách Európskej únie.

Doležal varoval, že ak sa situácia do konca apríla neposunie, sú pripravení opätovne protestovať. Viceprezident Agrárnej komory Leoš Říha predniesol 13 bodov, ktorých splnenie komora požaduje do konca apríla. Okrem obmedzenia dovozov medzi požiadavky patrí aj to, aby minister poľnohospodárstva informoval, ako plánuje riešiť súčasnú krízu v poľnohospodárstve, či našiel spôsob podpory prevádzkových úverov pre poľnohospodárov a zvolal mimoriadne rokovanie vlády len o krízovej situácii v poľnohospodárstve.

Hovoriť všetko

Minister Výborný na výčitky poľnohospodárov v rozprave i vo svojom prejave reagoval, upozornil na kroky, ktoré vláda i jeho ministerstvo uskutočnilo.

“S nikým sa nehrám na schovávačku, ale treba hovoriť všetko. Keď sa povie A, treba povedať aj B. Nemôžeme sa navzájom vydierať protestmi, aj keď nikomu neuberám právo protestovať. Treba vedieť, že vláda nestrká hlavu do piesku, problémov sme si vedomí, ale niektoré veci nemožno riešiť zo dňa na deň,” konštatoval Výborný.

Zdôraznil, že na splnení niektorých bodov pracuje, pri ďalších bodoch ale splnenie do konca apríla nie je reálne.

Požiadavky Agrárnej komory podporila aj prezidentka Potravinárskej komory Dana Večeřová.

Zasadnutie snemu sa natiahlo o viac ako 90 minút, zo strany rečníkov zaznievali aj výzvy na razantnejšie protesty.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Agrárna komora ČR - Protesty českých poľnohospodárov zo začiatku marca.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments