Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Vývoz poľnohospodárskych strojov vlani rástol o tri percentá, tento rok podľa experta klesne

ČR: Vývoz poľnohospodárskych strojov vlani rástol o tri percentá, tento rok podľa experta klesne
insert_photoFacebook BEDNAR FMT - Jeden z českých výrobcov techniky.

Českí výrobcovia poľnohospodárskej techniky očakávajú pokles vývozu techniky o desať až 15 percent. Dôvodom je obmedzovanie investícií zo strany poľnohospodárskych podnikov v Európe. Z rovnakého dôvodu klesol aj dovoz poľnohospodárskych strojov, šetria totiž aj české agrárne podniky. ČTK to na veľtrhu Techagro v Brne povedal riaditeľ sekretariátu Asociácie poľnohospodárskej a lesníckej techniky Martin Jurkovič.

“Rok 2022 aj prvá polovica 2023 boli v exporte poľnohospodárskej techniky ešte ovplyvnené dojazdom starších zákaziek. V druhom polroku 2023 začala byť obozretnosť v investíciách viditeľná. Pre tento rok však väčšina firiem, ktoré vyrábajú poľnohospodársku techniku, očakáva pokles objednávok o desať až 15 percent,” uviedol Jurkovič.

Problémy európskych poľnohospodárov sú porovnateľné s tými, s ktorými sa stretávajú poľnohospodári v Česku. Ich úspory potvrdzuje pokles objemu dovozu poľnohospodárskych strojov. Ten podľa údajov asociácie klesol o 79 miliónov eur (dve miliardy korún) na 990 miliónov eur (25 miliárd).

“Je ale potrebné upozorniť, že tento pokles je v porovnaní s veľmi úspešným rokom 2022, keď dovoz stúpol na 1,07 (27 miliárd korún) miliardy eur. V roku 2021 bol dovoz 970 miliónov eur (24,5 miliardy CZK), v roku 2020 bol 770 miliónov eur (19,5 miliardy CZK),” konštatoval Jurkovič.

Na zastaranie vozového parku poľnohospodárskej techniky upozornila spoločnosť Agrotec, najväčší dodávateľ techniky v Česku.

“Vlani za prvé dva mesiace roka kúpili poľnohospodári 263 traktorov s výkonom na 40 konských síl, tento rok hlási Zväz dovozcov automobilov za prvé dva mesiace pokles o desať percent. Pokles záujmu sme zaznamenali aj my. Sme si veľmi dobre vedomí toho, v akej zložitej situácii sa poľnohospodári v súčasnosti nachádzajú, snažíme sa hľadať cesty, ako im čo najviac pomôcť a uľahčiť im situáciu. Pomáhame s financovaním, ponúkame nájmy našich strojov, traktorov aj kombajnov,” uviedol generálny riaditeľ Agrotec Group Martin Rada.

Upozornil, že priemerný vek traktorov, ktoré sú registrované v Českej republike rastie. Kým v roku 2011 to bolo menej ako 29 rokov, v súčasnosti je to 33 rokov.

Veľtrh poľnohospodárskej techniky Techagro s lesníckym veľtrhom Silva Regina a veľtrhom obnoviteľných zdrojov Biomasa sa koná na brnianskom výstavisku po šiestich rokoch. Potrvá do štvrtka 11. apríla.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook BEDNAR FMT - Jeden z českých výrobcov techniky.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments