Bez mimoriadnej jednorazovej podpory hrozí ďalšia likvidácia chovov dojníc v SR s následnými negatívnymi dosahmi na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti, pôdnej úrodnosti a zamestnanosti na vidieku. Uviedli to vo vyhlásení členovia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) po utorkovom zasadnutí členskej schôdze.
Gagot stoviek kačíc v prostredí udržiavaných vodných plôch zaujme každého. Zvuk, či scenéria kačíc v svojom takmer prirodzenom prostredí ponúkajú pohľad na zabudnutý obraz nášho vidieka. Kačací život začína aj končí v Kráľovom Brode. Tradícia vznikla v minulosti a do dnešných dní ju preniesol veľký muž slovenského poľnohospodárstva - František Szikura.
Poľnohospodárskemu družstvu so štyridsaťročnou tradíciou, ktoré obhospodaruje vrchy Spišskej Magury hrozí zánik. Platobná agentúra družstvu doposiaľ nevyplatila podpory za minulý rok, navyše, na základe vykonanej kontroly skrátila výmery a udelila sankcie. Hrozí, že o prácu príde 35 zamestnancov družstva, v okrese Kežmarok, kde je tretia najvyššia nezamestnanosť na Slovensku. Predseda družstva si myslí, že do tejto situácie by sa nedostal, keby systém neposudzoval pasienky, ako ornú pôdu.
Poľnohospodárske družstvo podielnikov Kežmarok sa pred tromi rokmi začalo venovať genomike zvierat a dnes patria medzi jej priekopníkov na Slovensku. Učili sa od najlepších českých chovateľov. Genomika je získavanie a analyzovanie informácií z DNA zvierat. Využíva sa pri ich šľachtení a vďaka nej je možné predpokladať, koľko bude otelená jalovička slovenského strakatého dobytka v budúcnosti dojiť. Stačí k tomu pár teľacích chlpov.
Straty v sektore prvovýroby mlieka nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Chovatelia sa s nimi stretávajú neustále a roky ich vykrývajú najmä rastlinnou výrobou. Koncom roka sa Zväz prvovýrobcov mlieka obrátil na rezort pôdohospodárstva s požiadavkou na štátnu pomoc vo výške 35 miliónov eur. Hoci ministerstvo pomoc v ani nie tretinovej sume prisľúbilo, chovatelia zatiaľ nedostali ani euro.
Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka trvajú na požiadavke mimoriadnej pomoci od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo výške 35 miliónov eur. Od februára majú zo strany agrorezortu prisľúbených 10 miliónov eur. Dodatočné finančné prostriedky ešte viac chýbajú pri enormnom náraste nákladov, čo zrýchlilo tempo poklesu počtu dojníc na Slovensku. Za rok 2021 sme stratili päťtisíc dojníc, ktoré by dokázali zabezpečiť mliečnu produkciu pre 210-tisíc obyvateľov Slovenska.
Chovateľom oviec svitá na lepšie časy. Ministerstvo vypočulo požiadavky Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, ktoré dlhé roky upozorňovalo na skutočnosť, že chov oviec nie je rentabilný a tradičnému ovčiarstvu hrozí zánik. Výstupom z rokovaní sú vyššie podpory na ovce, platné aj v tomto roku. Najskôr však museli svojmu rezortu dokázať, že ovčiarstvo je životaschopné a pre krajinu potrebné.
Mlieko je osud Oravy. Čo iné robiť v regióne, kde orná pôda tvorí zväčša len bezvýznamnú časť pôdneho fondu tamojších poľnohospodárov? Rastlinná výroba takmer nepripadá do úvahy a tá živočíšna bola z historického hľadiska vždy reprezentovaná chovom hovädzieho dobytka. Aj ten sa za posledné desaťročia zmenil. Pinzgauské, višňovočervené kravy, ktoré sú z hľadiska telesnej schránky vhodné do týchto nehostinných podmienok, kde zima zväčša nepovie posledné slovo ani v období, keď už na juhu sejú jačmene, vytlačila ekonomika.
Dovoz bravčového mäsa na Slovensko predstavuje viac ako polovicu našej spotreby. Na pultoch sa oveľa častejšie možno stretnúť s bravčovinou zo zahraničia, ako s tou domácou – a to najmä vo veľkých obchodných sieťach. Projekt Výskumného ústavu živočíšnej výroby si posvietil na kvalitu mäsa na našich pultoch.
Chovatelia oviec teraz prežívajú najkrajšie obdobie roka. Konečne sa dočkali a v ovčínoch im pribudli stovky očakávaných malých jahniatok. Nové prírastky na gazdovstve v Bobrovci čaká spokojný život. Chov oviec vedú prirodzeným salašníckym spôsobom, preto mláďatá strávia najbližšie týždne pri mame, aby nabrali silu a mohli sa osamostatniť.
Najkomentovanejšie za 7 dní