Aj keď sa môže zdať, že počty ošípaných každoročne klesajú, nie je to pravda. Za ostatných päť rokov sme zaznamenali každoročné zvyšovanie stavov ošípaných, ale aj prasníc. Aktuálne mesiace sú však pre chovateľov mimoriadne náročné. Dokonca hrozí, že pozitívny vývoj skončí a produkcia nastúpi na cestu degresivity, ktorú sme poznali od začiatku deväťdesiatych rokov.
Rozšírenie kapacity farmy na chov oviec zo 650 na 1208 kusov je aktuálnym zámerom spoločnosti Agroterra Hubovo v okrese Rimavská Sobota, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Ako sa uvádza v materiáloch, rozšírenie chovu by mala umožniť prístavba k existujúcemu 'ovčínu'.
Pojem welfare je prevzatý z angličtiny a predstavuje, ako sú napĺňané životné potreby zvierat. Tak ako ich majú ľudia, majú ich aj zvieratá. Každé musí byť odpočinuté, nasýtené, napojené a bez zranení. Povedal v diskusii s predstaviteľmi dvoch chovateľských zväzov Peter Juhás, z poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Odnepamäti sa pásli ovce a dobytok v podhorských a horských oblastiach Slovenska. Odnepamäti žili v týchto oblastiach vlky a medvede. Odnepamäti hospodár chránil svoje stáda pred vlkom a medveďom. Dožili sme sa však situácie, že dnes štát chce chrániť vlka a medveďa a vyháňa stáda hospodára z hôľ, lúk a pasienkov, lebo vlk je pre štát prednejší ako produkcia potravín pre ľudí a údržba krajiny pre ďalšie generácie našich detí.
V uplynulých dňoch sa najmä na sociálnych sieťach objavila informácia o tom, že Európska únia od januára zakázala predaj hydinového a zajačieho mäsa z dvora. Mala tak spraviť pre nepredĺženie výnimky vymedzenej v nariadení. Informácie sa na sociálnych sieťach objavili aj cez statusy českého europoslanca Ivana Davida.
Najkomentovanejšie za 7 dní