Štruktúra chovov kŕmnych husí a kačíc prispieva k tomu, že sa v Maďarsku na jar tohto roku rozšírilo ochorenie vtáčej chrípky. Objavilo sa vo viac ako 300 chovoch, najmä v dvoch susedných župách, Báčsko-malokumánskej a Čongrádsko-čanádskej na juhu krajiny. Zoznam fariem, kde ochorenie zaregistrovali, bol pred viac ako mesiacom na internetovej stránke Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (NÉBIH) rozsiahly. Dnes sa zdá, že hrozba už odznela, za posledný mesiac už nebol zaznamenaný nový výskyt a ochranné zóny a aj príkaz na uzavreté chovy hydiny NÉBIH zrušil k 5. júnu. Úrad upozorňuje, že je potrebné sa mať aj naďalej na pozore a dodržiavať preventívne opatrenia.
Slovensko už umožňuje dovoz zvierat náchylných na slintačku a krívačku z chovov na celom území Maďarska. Na Slovensku po predchádzajúcom výskyte tejto nákazy naďalej platia niektoré opatrenia vrátane kontroly vstupov do chovov a dezinfekcie. Vyplýva to z najnovšieho nariadenia hlavného slovenského veterinára, ktoré začalo platiť dnes. Česko minulý týždeň v piatok zrušilo aj zostávajúce mimoriadne opatrenia zavedené v súvislosti so slintačkou a krívačkou.
Česko pravdepodobne vo štvrtok zruší kontroly na hraniciach so Slovenskom, ktoré zaviedlo v marci ako jedno z opatrení proti zavlečeniu slintačky a krívačky (SLAK) do ČR. V stredu to pred rokovaním vlády podľa stanice ČT24 povedal český minister poľnohospodárstva Marek Výborný, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Od dnes je opäť možné z Maďarska a Slovenska dovážať ovce, kozy, ošípané či hovädzí dobytok. Česká republika od polnoci tiež zrušila zákaz dovozu sena, slamy a zelených objemových krmovín a uvoľnila pravidlá pre dovoz živočíšneho tovaru zo spomínaných krajín. Zákaz dovozu zvierat náchylných na slintačku a krívačku a živočíšnych komodít kvôli riziku šírenia nákazy platil s miernymi úpravami viac ako dva mesiace.
Spoločnosť zaoberajúca sa výkupom ovčej vlny a jej následným exportom do Číny hľadá obchodných partnerov. Výkupná cena vlny je od 30 centov do jedného eura, podľa kvalitatívneho zaradenia a vzájomnej dohody - informuje text inzerátu zverejnený na internetovej stránke Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK). Ide o dobrú cenu, zvyčajne sa vlna predáva aj po päť centov za kilogram, čo znamená, že chovateľ za strihanie dopláca, aj keď sa mu podarí vlnu zobchodovať.
Kontroly na česko-slovenských hraniciach ako opatrenie proti šíreniu slintačky a krívačky by sa podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného mohli skončiť v druhej polovici budúceho týždňa. Povedal to v utorok na rokovaní poľnohospodárskeho výboru v Poslaneckej snemovni českého parlamentu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Výška sankcie za porušenie mimoriadnych opatrení vydaných v súvislosti so slintačkou a krívačkou bude závisieť od toho, ktorý zákon prepravca porušil, či veterinárny alebo zákon o potravinách, aj od závažnosti porušenia. Pokuta môže predstavovať až 80 tisíc eur (dva milióny korún), prepravcami sa začne správne konanie. Na otázku ČTK to v stredu uviedla Štátna veterinárna správa ČR (SVS). K utorku 6. mája porušilo podľa veterinárov mimoriadne opatrenia 47 prepravcov.
Od pondelka sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Zmeny v opatreniach proti šíreniu slintačky a krívačky sa zatiaľ netýkajú Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.
Deväťstokilogramové býky slovenského strakatého dobytka alebo problémy s finančnými tokmi pri zabezpečení jarných prác. Také sú dôsledky slintačky a krívačky na farmách v okruhu do desiatich kilometrov od ohnísk nákazy, ktoré producentov ovplyvnia ešte aj o niekoľko rokov. Chovateľom sa narúša výrobný proces či dlhodobo budované vzťahy. Dotknutí poľnohospodári už netrpezlivo čakajú na uvoľnenie opatrení, čím sa spustí prirodzený kolobeh na farmách, kde testovanie zvierat veterinármi prebieha v týždenných intervaloch. Od posledného potvrdeného prípadu výskytu slintačky a krívačky v Jurovej ubehol viac ako mesiac.
Na farme v Dolných Semerovciach v okrese Levice bol potvrdený africký mor ošípaných. Dánska poľnohospodárska spoločnosť Pigagro príde o 18.458 výkrmových ošípaných. Ich nevyhnutná depopulácia sa začína v pondelok, informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Vedenie spoločnosti sa k vzniknutej situácii a škodám vyjadrovať nechce.
V Česku opäť hrozí katarálna horúčka oviec. Štátna veterinárna správa preto od 1. mája stanovila pásmo, z ktorého bude okrem iného obmedzený presun zvierat. Zahŕňa asi dve tretiny Českej republiky, zasiahne do desiatich krajov. Zatiaľ do neho nespadá východná časť krajiny. ČTK o tom dnes (30.4.2025) informoval hovorca SVS Petr Vorlíček.
Dlhoročný producent bio mlieka a spoluzakladateľ odbytovej organizácie Biotatry, Farma Východná, pred rokom vystúpil z ekologického režimu, čo sa týka produkcie mlieka a mliečnych výrobkov. Farma patrí do siete firiem britského investora Tatra Forest Slovakia, ktorý prišiel na Slovensko v roku 2008 s úmyslom venovať sa ekologickému poľnohospodárstvu. Postavil na nohy zadlžené družstvo vo Východnej a v roku 2011 ho doviedol do ekologického režimu.
Najkomentovanejšie za 7 dní