Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Produkcie sa nezbavujeme, tú predávame a obchodujeme!

Produkcie sa nezbavujeme, tú predávame a obchodujeme!
insert_photoSPU - Rudolf Nádaský počas prednášky (12.3.2024).

Som rád, že máme živočíšnu výrobu! Najmä v časoch, keď je problém predať rastlinné komodity za slušné peniaze. Vďaka nej si udržujeme rovnováhu. Prekladáme síce peniaze z jedného vrecka do druhého, ale stále tie peniaze vo vrecku máme. Hovorí študentom – budúcim zootechnikom, Rudolf Nádaský, predseda Poľnohospodárskeho družstva Špačince z okresu Trnava.

Väčší záujem?

Slovenská poľnohospodárska univerzita a jej katedry organizujú týždenne niekoľko výberových prednášok. Spája ich, že často bývalí absolventi, ktorí sa uchytili v praxi, prezentujú študentom pohľady podnikateľského prostredia a najmä ich životné skúsenosti.

Tak poňal prednášku aj Nádaský. Niekoľko ráz spomenie, že prezentáciu mu pripravovala jeho kolegyňa – čerstvá zootechnička Terézia, ktorá len nedávno absolvovala nitriansku univerzitu. Tým, čo je premietané na tabuli sa Rudolf Nádaský priveľmi nezväzuje. Prezentáciu k mäsovej úžitkovosti hovädzieho dobytka má rozdelenú do piatich kapitol – nákup, plemeno a pohlavie, počet, cena a kŕmenie. Ku každému bodu rozpráva myšlienky, ktoré ho práve napadnú, no všetky spája jedno – študentov chce presvedčiť, že živočíšna výroba je dobrá voľba. Vždy však povie ALE. Upozorňuje, na čo si dať pozor, aby na otvorenom trhu Európskej únie, kde sa nesúťaží len kvalitou a cenou, no aj výškou dotácií v jednotlivých štátoch, uspeli.

„Základná otázka keď chcete chovať hovädzí dobytok by mala znieť: za čo? A keď hovädzí dobytok chovať nechcete, otázka musí znieť – prečo?“ hovorí Rudolf Nádaský pred asi sedemdesiatkou študentov.

Zväčša ide o ženy, chalanov v skupine budúcich zootechnikov nie je viac ako desať. Nádaský si pochvaľuje, že v minulých rokoch mal pocit, že študentov na jeho prednáške bolo menej, ako teraz.

Niečo už nedobehneme

Predseda špačinského družstva to nepovie priamo, no z jeho vystúpenia je zrejmé, že na Slovensku by mohlo byť viac poľnohospodárov so živočíšnou výrobou.

„Ak ceny rastlinných komodít 10 – 15 rokov dozadu boli parádne, kto by chcel mať starosti navyše? Keď vám 24. decembra zazvoní telefón, že vybehli býky a vy keď nezareagujete okamžite, tak za hodinu rozpárajú silážne vaky, ktoré ste pripravovali týždeň, musíte jednoducho ísť,“ hovorí.

Študentov sa následne spýta, koľkí z nich by do toho išli. Zdvihnú sa štyri ruky. Niektorí na prekvapivo položenú otázku nestihnú zareagovať, no aj tak, vzhľadom na miesto konania prednášky, je to pramálo. Nádaský sa odpoveďou z pléna nedá rozrušiť. V propagácii základného piliera špačinského družstva pokračuje ďalej, no zároveň upozorňuje, že kto raz s chovom zvierat skončil, ťažko ho obnoví.

„Nedá sa začať odznova ak vypadnete z trhu, zo systému a odídu vám ľudia. To je 15 rokov roboty. Rýchlik prichádza do Bratislavy a my bežíme v Poprade, aby sme ho stihli. Nereálne,“ hovorí Nádaský.

Meniť veci k lepšiemu

Keď sa ho študent SPU Dávid Linhart spýta, čo je potrebné, aby sa stav zmenil a zlepšil, Nádaský nezaváha. Predpaží ruky s vystretými ukazovákmi a ich pohybom do strán ukáže na všetkých študentov v sále.

„Vy ste dôležití a môžete meniť veci k lepšiemu.“

Sám predseda družstva je toho príkladom. Vyštudovaný agronóm je v súčasnosti rešpektovaný chovateľ hovädzieho dobytka. Obchoduje s celou Európou, no študentom prezentuje aj odvrátenú stranu jeho rozhodnutia.

„Ročne precestujem autom stotisíc kilometrov.“

Rudolf Nádaský vysvetľuje, že dôvod častých ciest do zahraničia je, že vždy chce byť pritom, keď zvieratá hodnotia u odberateľov. Že on sa zvierat nezabavuje, ale ich predáva. A predá až vtedy, keď je spokojný. Do detailov opisuje, čo si všímať na jednotlivých býkoch, či jaloviciach, z hľadiska vplyvu na ich cenu a upozorňuje, ako komunikovať s obchodnými partnermi.

„Obchod je vtedy dobrý, keď sú spokojní obaja,“ vysvetľuje.

Ako problém Slovenska vníma, že chovatelia mäsových plemien hovädzieho dobytka zostali bez podpôr. Na druhej strane vzápätí upozorní, že v týchto dňoch je trh žičlivý. Zvierat je málo a dopyt potiahol ceny.

„Dnes hovoríme, že sú fantastické ceny,“ pochvaľuje si R. Nádaský.

Predseda špačinského družstva poznamená, že to z dlhodobého pohľadu nič neznamená. Cena sa dokáže výrazne zmeniť aj v priebehu jedného dňa. A je množstvo faktorov, ktoré na ňu majú vplyv. Napríklad aj také zemetrasenie v Turecku.

Buďte originál

Študentov upozorňuje, že ak budú podnikať, dôležité je nájsť si vlastný systém a ekonomický aspekt.

„Nemôžeme robiť všetci všetko. Buďte originál! Robte vždy niečo, čo robí málokto alebo nikto. Vtedy nemáte konkurenciu a keď prídu na trh ďalší, už sú o krok alebo dva za vami,“ hovorí Nádaský.

Cieľom predsedu zo Špačiniec je nadchnúť pre chov hovädzieho dobytka ďalších. Rád a niekoľko ráz ročne navštevuje nitriansku univerzitu.

„Musíme si vychovať generáciu, ktorá bude pokračovať v tom, čo sme začali. Ak ja odídem a na družstve skončí čo som začal, tak je to moja prehra. Aby podnikanie nemalo len začiatok a vzápätí koniec. Aby ten koniec bol čo najviac v nedohľadne,“ uzatvára hodinovú prednášku Rudolf Nádaský.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SPU - Rudolf Nádaský počas prednášky (12.3.2024).

1 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
15. marec 2024 12:30

Pán predseda Nádašský,doporučujem vám otvoriť si firmu,kde budete vypracovávať výrobné programy pre polnohospodárske podniky so zárukou úspešnosti pri ich realizácii. Som informovaný o vašom postupe a gratulujem vám k úspechu vo vašom podniku.Keby chceli všetci polnohospodári ísť vašov cestou,dopadlo by to ako so zlatokopmi,že vplyvom zlatej horúčky išli chudobný za… Celý komentár »