Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Zelená nafta obchádza mäsové teľatá

blank

Hoci poľnohospodári dotácie vo forme zelenej nafty vítajú, niektorí sa nedočkajú takých podpôr, aké pôvodne očakávali. Ide najmä o chovateľov mäsového dobytka, ktorí na teľatá podporu viac-menej nedostanú. Problém spočíva v termíne, ku ktorému majú stavy zvierat nahlasovať. Ten agrorezort stanovil na 30. november. V tom čase však už majú chovatelia spravidla všetky teľatá narodené v danom roku rozpredané.

„Náš jediný produkt je práve to teľa. Staráme sa oň 8 až 10-mesiacov, takže by sme to mali mať reálne aj podporené. Zelená nafta ide ako podpora na komodity, ktoré nikto nekontroluje. Nik nekontroluje, koľko sa na hektári skutočne vypestovalo cukiny, ale podporujeme ju. A my máme centrálnu evidenciu, podľa ktorej je jasné, koľko sa o dané zviera staráme, napriek tomu nás nechcú podporiť,“ vyjadril sa Marián Murín, chovateľ z Mútneho na Orave.

Zvieratá odchádzajú z fariem najmä od augusta do októbra

Väčšina teliat sa v stáde mäsového dobytka rodí od januára do marca. Chovatelia totiž využívajú prirodzenú sezónnosť v chove. Asi 5-mesačné teľa sa tak na jar dostáva na pasienok. Chovatelia zvieratá predávajú spravidla vo veku 7 -10 mesiacov. Z farmy teda odchádzajú najmä v termíne august až október daného roka.

„Potom už 80 percent zvierat na farme nie je, teda nemáme ich ani 30. novembra. Keby sme si ich aj chceli nechať do tohto termínu, aby sme teda aspoň nejakú podporu získali, tak od decembra už nič nepredáme a môžeme ich akurát tak zabiť a rozdať ľuďom, pretože už neutŕžime nič,“ dodal Murín.

Problémy potvrdilo viacero chovateľov. Na ministerstvo pôdohospodárstva sa už obrátili aj otvoreným listom.

„Z úst generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva pána Rybu a aj z úst generálneho riaditeľa PPA pána Kožucha boli chovatelia mäsového dobytka viackrát nahriaknutý, že produkujú málo teliat, a že  Slovenská republika nie je ochotná podporovať tých, čo držia dojčiace kravy bez produkcie teliat a inkasujú len dotácie na TTP a VDJ. Stanovenie dátumu 30.11. ako dátumu, ku ktorému sa berie početný stav zvierat na farme ako základný údaj na poskytnutie podpory živočíšnej výroby cestou „zelenej nafty“ práve podporuje takýchto poberateľov dotácií a trestá poctivých farmárov s normálnou produkciou teliat,“ píše sa v liste adresovanom ministerke.

Agrorezort na výčitky chovateľov zareagoval len krátkym stanoviskom.

MPRV podporuje spracovávanie kvalitných domácich surovín na území Slovenska

„Vedenie agrorezortu je rozhorčené drzosťou takýchto požiadaviek niektorých chovateľov mäsového dobytka. Národnohospodárskym záujmom agrorezortu je viac slovenských potravín pre slovenských spotrebiteľov, nie vývoz živých zvierat zo Slovenska do zahraničia. Ak niekto uprednostní napríklad vývoz býčkov do Turecka, je to jeho podnikateľské rozhodnutie, za ktoré si nesie zodpovednosť. MPRV SR však takéto biznis aktivity nebude podporovať. MPRV SR podporuje spracovávanie kvalitných domácich surovín na území Slovenska pre domácich, slovenských spotrebiteľov. Nie ich vývoz za hranice,“ uvádza sa v stanovisku MPRV SR.

Chovatelia však argumentujú, že vývoz zvierat za hranice je prirodzeným dôsledkom cien, ktoré dostanú za zvieratá aj ich mäso u nás. V zahraničí ich totiž vedia predať výhodnejšie, čo je cieľom každého podnikateľa. Poukazujú aj na to, že rezort poskytuje podpory pre potravinárov, ktorí sa chcú prezentovať na zahraničných výstavách práve s cieľom presadiť sa na zahraničných trhoch.

„Je nelogické, že zároveň bude ministerstvo podporovať aj takých, ktorí priamo vyvážajú do zahraničia napríklad mlieko. Tých podporí, ale nás, ktorí si sami bez podpory rezortu nájdeme odbyt v zahraničí, tak nás nechce podporovať,“ zareagoval Murín.

SPPK chce byť iniciátorom rokovaní

Chovatelia tvrdia, že sa s ministerstvom o probléme snažia diskutovať už dlhšie a chcú v tom aj pokračovať. Podľa nich by sa podpory mali odvíjať od skutočne odchovaných kusov dobytka, ktorých počet, presne na dni, možno získať z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. V nej sú evidované aj teľatá a čas, ktorý u chovateľa strávili. Z toho by sa dala vyvodiť výška podpory – v závislosti od počtu dní, resp. mesiacov.

„Naše návrhy, ktoré sme na stretnutí v marci 2019, sú práve založené na podpore odchovaných teliat. Takže podporu by získali takí farmári, ktorým sa teľatá narodia a odchovajú ich. Žiaľ, tento princíp nebol vo výzve na „zelenú naftu“ akceptovaný. Je nám to ľúto a verte, že naši členovia sa opäť cítia vlastným štátom podvedení,“ píšu chovatelia v liste ministerke.

Problémom sa už zaoberá aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„Vieme o tom, že termín 30.11. spôsobuje nášmu členovi – Zväzu chovateľov mäsového dobytka problémy. Zároveň potvrdzujeme, že tento termín s nami nebol prekonzultovaný. Vzhľadom na to, že pre zväz je to veľmi zásadná téma, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chce iniciovať stretnutie zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vedenia SPPK a zástupcov samotného zväzu. Podľa našich informácií sa pre tento rok s týmto termínom už nedá nič robiť. Práve stretnutie by mohlo byť tou príležitosťou, kde by sa mohlo hovoriť o zmenách v nastavení systémového opatrenia zelená nafta pre budúci rok,“ dodala Holéciová.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

8 komentárov

 1. blank
  jm
  27. septembra 2019

  Tu je vidieť koho štát uprednostní. Len nerozumiem vyjadreniu pána Mačaja v inom článku kde uvádza že postupne ich produkcia bude vyvážaná do štátov V4. No dnes poberajú tak isto podporu na zelenú naftu na špeciálnu rastlinnú výrobu. Aj potravinárov podporíme .Dokonca aj na medzinárodné výstavy dostanú podporu. Tak nejak mi to nesedí prečo tak ležia v žalúdku exportéri mladého výkrmového dobytka. A to pani ministerka sa vyjadrila ,že sa nesmie diskriminovať! Alebo to nepomáha SR k zníženiu salda v potravinovom obchode? Potom neostáva nič iné iba aby beztrhové kravy sa otelili tak ako prasnica 2,3 otelení a mali by mať aspoň po tri teľatá . A to že sa na našom trhu nedokáže rozbehnúť predaj teľacieho mäsa v cenách za aké sa vyváža do Turecka je tiež vina toho chovateľa? Mne to pripadá že tá arogantná drzosť je práve zo strany MPRV keď sa takto dokáže vyjadriť
  jej vedenie.

  Odpovedať
 2. blank
  abrakadbra
  30. septembra 2019

  Ach jaj .. a potom sa čudujte, že celá spoločnosť okolo má zlý názor na poľnohospodárov…. keď si jednotlivci kopnú kritikou keď nie je podľa nich… to už je ako s počasím – vždy je zle

  Odpovedať
 3. blank
  jm
  30. septembra 2019

  Nie každý kto sa zaoberá výkrmom mladého HD je aj exportér. Tá cena ktorá je vyplatená ide mimo chovateľa.A funguje vôbec vývoz uvedených býčkov do Turecka? Myslím že je správne aby aj široká verejnosť ako platiteľ dane vedela posúdiť ako sa nakladá s ich peniazmi.Neboli by sme SR keby sa nenašiel niekto koho vylúčime z podpory! Vyjadrenie v článku- Vedenie agrorezortu je rozhorčené drzosťou takýchto požiadaviek niektorých chovateľov mäsového dobytka je podľa Vás v poriadku?Títo chovatelia podľa tohoto vyjadrenia patria k nenažrancom? Naši politici vymysleli spôsob ako pomôcť poľnohospodárom . No v skutočnosti nám dajú do jedného vrecka Euro a z druhého nám ho ale zoberú. Patríme k tým ktorý ani nepožiadali o takúto nezmyselnú podporu. Lebo ak chýba jednému kusu jedna z dvoch ušných známok máte problém . Tak o čom je tá podpora ak nie o šikane.

  Odpovedať
 4. blank
  Juraj Mačaj
  30. septembra 2019

  Argument MPaRV SR, ktorý stavia vývoz do zlého svetla,ba až tak že sú z toho rozhorčený je samozrejme nesprávny. Ak sa chceme reálne zaoberať saldom obchodnej bilancie nášho sektora musíme prirodzene identifikovať exportné artikle, čiže to v čom máme konkurenčnú výhodu a vieme sa presadiť na zahraničných trhoch. Veď ako chceme vykompenzovať dovoz južného ovocia, tabaku, kávy a luxusných potravín, ktoré tu doma aj tak nevieme vyprodukovať, alebo nemôžeme finančne lepšie zabezpečeným spotrebiteľom zakázať kupovať. Mimo toho mám podozrenie, že na ministerstve nevedia ako funguje obchod. Mňa pred rokom tiež obvinili, že vyvážam naše dobré zemiaky a cibuľu a potom musím dovážať kade čo. Nechápu, že trh je nekontrolovateľná sieť vzťahov a ak chcem vyrábať, budujem si vzťahy s každým kto má záujem o môj tovar a vie zaň zaplatiť. Čo na tom, že predám skôr a potom musím nakupovať, aby som mohol mať tovar po celý rok. Tým že si zvyšujem trh môžem o rok pestovať viac. Tak sa buduje trh krok po kroku. A mi pestujeme každý rok aj o 20 tis. ton zemiakov a zeleniny viac, aj vďaka tomu vieme potom znova viac predať doma, ale aj exportovať. Tento rok za 8 mesiacov napr. 800 ton cibule do Poľska, 4500 ton cibule do Maďarska, 4000 ton cibule do Čiech, atď… . Asi im uniká, že keď to vyrobím doma, dám prácu našim, a dane zaplatím tu, rovnako či to predáme doma, alebo vonku. Čo sa týka chovu kráv na mäso je to ťažká robota a vôbec nie je ohodnotená. Tým čo to robia dobre ale na dobrom mene uberajú takí čo majú VDJ iba aby vykázali zaťaženie a majú malú, alebo žiadnu produkciu. Ináč meter akým sa podporila špeciálna rastlinná a živočíšna výroba nepozná skoro nikto. Na ovocie, zeleninu a zemiaky išli smiešne peniaze. Len na predstavu 1 ha cibule náklady 7.900 EUR vrátane skladovania, 1 ha cesnaku náklady 14.000 vrátane skladovania, 1 ha papriky cca. 35 – 40 tis. EUR (iba práca 20). Tak čo urobí tých 80 EUR/ha?

  Odpovedať
 5. blank
  G.S.
  30. septembra 2019

  Ono genialita nášho ministerstva vyplýva už z toho, že podpory idú nie podľa aktuálneho roka, ale podľa predchádzajúceho. Takže naše geniálne ministerstvo dá pokojne peniaze tomu, kto tento rok nič nezaseje a nechová ale v minulom roku to mal. Tak tomu podpora patrí a dať ju reálne tomu, kto má niečo tento rok by bolo straaašne zložité a namáhavé, lebo taká CEHZ nedokáže dať včas údaje za aktuálny rok a výkazy Osev tiež neexistujú ako ani jednotná žiadosť. Ale to drzé vyskakovanie je tam preto , lebo ide prevažne o sever. Tí majú do Bratislavy ďaleko, Most sa ich zaručene nezastane a teda ich problémy nikoho nezaujímajú. Tak ako to bolo s drzým okresaním ANC a pritom kľudne pridávajú ďalšie a ďalšie povinnosti ale pritom takmer všetky zasiahnú len sever.

  Odpovedať
 6. blank
  jm
  30. septembra 2019

  Ľudia ktorý pracujú na MPRV a vydajú podobné vyjadrenia nechodia asi ani do obchodov na Slovensku. Lebo ak by tam chodili tak by pochopili že hovädzie mäso je zastúpené odhadujem podľa označenia pôvodu na deväťdesiat percent z dovozu. U bravčového je to obdobné. Je to hanba keď pri označení Slovenský výrobok u bravčových výrobkov z dovezeného zmrazeného mäsa pánboh vie odkiaľ takto zavádzame spotrebiteľa. Ktorý mäsokombinát v dnešnej dobe odporáža denne stovky Slovenských ošípaných? Žiaden. O akej kvalite Slovenských potravín a jej podpore to pani ministerka stále melie neviem. Pán Mačaj mal by som jednu otázku .Ako sú označené produkty dovezené ako náhrada za vami dopestované? Tiež sú označené ako Slovenský produkt? To len preto aby som sa vedel ľahšie rozhodnúť pri nakupovaní zeleniny. Ďakujem.

  Odpovedať
 7. blank
  Juraj Mačaj
  1. októbra 2019

  Zemiaky a zelenina z dovozu je označená krajinou pôvodu odkiaľ pochádza. V tom nie je problém. Problém je že pre nedostatok produkcie nedokážeme celoročne predávať našu zeleninu. Zákazník chce Slovenské ale súčasne chce mat aj stále tovar na pultoch. Aby sme to vyriešili každoročne investujeme a zvyšujeme výmery. Medzitým je pre nás dôležité zostať zalistovaný aj keď už nemáme domácu produkciu, aby sme nemuseli začiatok sezóny klopať na dvere ako nový dodávateľ. Tým že dodávame celoročne sa nám otvárajú možnosti zásobovať aj ich zahránične sestry, aj preto že tak Češi ako aj Maďari sú v produkcii zemiakov a niektorých zelenin rovnako slabí ako mi na Slovensku. Naša produkcia postupne nahrádza dovoz nie len u nás ale aj v susedných krajinách. Ja osobne hranice nevnímam, ani žiadne kultúrne rozdiely. Byt sa do pŕs že vyrábam Slovenské je ok, dôležitejšia je však služba zákazníkovi a servis. A samozrejme niekedy ak chcú akciu aj cena pod výrobne náklady 😀. Slovenské poľnohospodárstvo nepozdvihne MPaRV SR ale odvážny podnikatelia s ochotu riskovať. Dnes sú podmienky nastavené tak že keď ste úspešný tak celu dotáciu odvediete ako daň z príjmu. Pre mna je dôležitejšia inštitúcia ako PPA, Tatra Banka a VÚB.

  Odpovedať
 8. blank
  jm
  1. októbra 2019

  Úprimná vďaka za vašu informáciu. Budem pri nákupoch zeleniny pozornejší.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.