Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

O jednu možnosť študovať za poľnohospodára menej

blank

Odborných škôl so zameraním na agrosektor je čoraz menej. Mnohé školy hlásia dlhodobo nízky záujem žiakov o odbory zamerané na poľnohospodárstvo či potravinárstvo. Aj to je dôvodom ich následného zániku. Po novom zrušenie postihlo aj Strednú odbornú školu služieb v Dvoroch nad Žitavou. Okrem iných ponúkala aj odbor poľnohospodár – farmárstvo.

Dôvodom zrušenia školy je potreba racionalizácie siete škôl v nitrianskom kraji a prudký pokles žiakov za uplynulé roky. Ešte pred 15-rokmi na škole študovalo celkovo 658-žiakov vo všetkých odboroch, k aktuálnemu školskému roku to malo byť len 34-študentov. Len osem z nich bolo zaradených do štúdia poľnohospodárskeho odboru.

„Študenti môžu prestúpiť na stredné školy v Nových Zámkoch, Hurbanove, Komárne, v Šuranoch, prípadne na iné školy,“ vysvetlil Vladimír Gubiš z odboru školstva nitrianskeho samosprávneho kraja.

Školy so zameraním na agrosektor sa dlhodobo snaží podporovať aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Ide však najmä o podporu škôl úzko špecializovaných na poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Takou SOŠ v Dvoroch nad Žitavou nebola.

Problém je počet študentov

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nedostala od zriaďovateľa SOŠ vo Dvoroch na Žitavou  možnosť vyjadriť sa k jej zrušeniu, tak sa presne k podmienkam kvality výučby vo Dvoroch nad Žitavou nevie vyjadriť. Škola sa však nachádzala v regióne, kde je poľnohospodárstvo silným prvkom a kde má dlhodobú tradíciu. V novozámockom okrese je 110-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy a len 10 tisíc hektárov je lesná pôda. V minulosti tu pôsobili tri SOŠ poľnohospodárskeho zamerania – Šurany, Dvory nad Žitavou a Štúrovo. Ukončením činnosti tejto školy tak príde novozámocký región o možnosť vzdelávať stredoškolákov v oblasti agropotravinárstva a pripravovať ich na ich budúce povolanie,“ vyjadrila sa Jana Holéciová z SPPK.

Kvalitu vidí komora najmä v školách špecializovaných na agrosektor.

„V nich vidíme kvalitu vzdelávania a možnosti záujmu rodičov na SOŠ, z ktorých je výstupom kvalitný absolvent. Počet škôl je podľa nášho názoru dostatočný. V čom je problém, je počet študentov na týchto školách agropotravinárskeho zamerania, ktorý by mal byť výrazne vyšší,“ dodala Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  realista
  27. septembra 2019

  Výsledok ako sa venujeme vidieku (a nielen vláda) – opäť vidiecka škola „zahodila lyžicu“ – veď čo najlepšie sa učí dojiť kravy na námestí SNP či Nežnej revolúcie….

  Odpovedať
 2. blank
  marcel sako
  29. septembra 2019

  neviem čo k tomu to dodať , všetci sa čudujú v akom stave je poľnohospodárstvo, nie sú ľudia, nie je záujem o odbor, ne je záujem študovať odbor , nedarí sa sektoru,nedarí sa potravinárom a pod.
  Celý tento komplex veci súvisí navzájom medzi sebou a základnú vec nikto nerieši a to- čo znamená poľnohospodárstvo pre ľudí.
  Už som to tu spomínal viac krát, musí sa začať od obyčajných ľudí a potom sa zmenia aj ostatné veci. Dnes už len málokto vie ako sa vyrábajú potraviny a z čoho sa vyrábajú a kto ich vyrába a koľko to stojí práce a potom možno ľudia pochopia , kto sú to poľnohospodári.
  Dnes je poľnohospodár človek ktorí ničí prírodu, trávi zver a včely, dostáva veľa peňazí od štátu, robí bordel a smrad a mnoho ďalších negatívnych vecí. Takže ak ľudia tieto informácie nemajú samozrejme ,že svoje deti nikdy neposielajú aby študovali tento odbor, pretože v takomto ponímaní a momentálnej situácii v akom je agropotravinárstvo to nemá absolútne budúcnosť. To isté platí aj pre absolventov poľnohospodárskych stredných a vysokých škôl. Toto je realita v ponímaní medií , čo ale nemá so skutočnosťou vôbec nič podobné.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.