Slovensko je jedným z dvoch štátov Európskej únie, kde sa v období medzi rokmi 2012 a 2021 znížila výmera ekologicky obhospodarovaných poľnohospodárskych plôch. Vo väčšine štátov táto forma hospodárenia stúpa, v celej EÚ dokonca v tomto období vzrástla o 68 percent. Vyplýva to zo štatistík, ktoré uverejnil Štatistický úrad EÚ Eurostat.
Kompetencie Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSUP) sa novelou rozšíria. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá schválila návrh novely zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe.
Českou biopotravinou roka je Bio syr s bielou plesňou z Ekofarmy Javorník. Odborná porota víťaza vybrala zo 120 prihlásených produktov. Na tlačovej konferencii to dnes (31.8.2022) oznámili organizátori súťaže a minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Dodal, že v ČR medziročne pribudlo viac ako 260 ekologických poľnohospodárov.
Keby chceli, celú produkciu predajú do západnej Európy. Spoločnosť Agrokarpaty Plavnica si však drží svoju nastavenú stratégiu a z liečivých rastlín vyrába kvalitné bylinkové čaje. Ročne spracujú okolo 100 ton bylín a predajú viac ako 2 milióny krabičiek čajov. Rodinná firma zo Zamaguria je najväčším pestovateľom liečivých rastlín na Slovensku.
Ekologické hospodárenie prináša poľnohospodárom vyššie tržby za komodity, ale na druhej strane nižšie úrody, dôkladnejšiu evidenciu činností alebo nutnosť využitia pomalšej, mechanickej ochrany rastlín pred burinami, oproti rýchlejšej aplikácii chemických prípravkov. Jednu z najdlhších a neprerušených skúsenosti s ekologickou výrobou má u nás spoločnosť Sema HŠ Sládkovičovo. Komodity pestuje v kvalite BIO už takmer štvrťstoročie a štruktúrou spoločnosti sa podobá na prevládajúce agrosubjekty v krajine.
Európska komisia (EK) predstavila vo štvrtok akčný plán rozvoja ekologickej poľnohospodárskej výroby. Jeho cieľom je podporiť výrobu a spotrebu produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby, aby podiel poľnohospodárskej pôdy obhospodarovanej ekologickým spôsobom do roku 2030 predstavoval 25 percent. Zameraný je aj na výrazné zvýšenie objemu ekologickej akvakultúry.
V septembri schválený zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe bude účinný až od roka 2022, nie od roka 2021. Vyplýva to z návrhu jeho novely z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú prerokovala a schválila vláda. Novelu by mal parlament schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.
Návrh zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe zavedie vstupné preverenie predpokladov u žiadateľa, ktorý chce začať vykonávať ekologickú poľnohospodársku výrobu, a to ešte pred jeho povinným zaregistrovaním v kontrolnom ústave. Návrhu zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vo štvrtok plénum Národnej rady (NR) SR schválilo. Účinnosť by mal nadobudnúť 1. januára 2021.
Ocenenie Bartákov hrniec pre najlepších ekologických poľnohospodárov tento rok mieri na Ekostatek Vlkaneč na Kutnohorsku. Putovnú cenu v podobe keramického hrnca naplneného čerstvo razenými českými dvadsaťkorunáčkami v hodnote 30.000 KČ získajú Diana Benšová a Stanislav Svatoň za vynikajúce spracovanie vlastné bioprodukcie zeleniny, ovocia a byliniek a dlhodobú osvetu ekologického poľnohospodárstva.
Ekologické poľnohospodárstvo nie je módnou vlnou, ktorá sa privalila v rýchlosti okamihu a neskôr opadla. Bioprodukty si našli svojich zákazníkov a záujem o ne už 20 rokov bez prestávky rastie. V Nemecku dosahuje ročný obrat s potravinami z ekologického hospodárenia 9,5 miliardy eur, čo je o miliardu viac, ako pred rokom. Šancu presadiť sa na najväčšom európskom trhu cítia aj slovenskí potravinári.
Najkomentovanejšie za 7 dní