Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Zemiaky Slovákom chutia, dávajú si záležať na ich kvalite?

Zemiaky Slovákom chutia, dávajú si záležať na ich kvalite?
insert_photoKaufland - Slovenským zákazníkom zemiaky v jedálničku nemôžu chýbať, v reťazci nájdu také, ktoré vypestovali naši dodávatelia.

Za rok zje Slovák takmer 55 kíl zemiakov, no všíma si aj ich chuť a kvalitu? Stávkou na istotu sú tie, ktoré vyrástli na tunajších poliach.

V slovenských domácnostiach majú výsostné postavenie. Tradičné halušky či bryndzové pirohy bez nich ani tá najlepšia kuchárka neuvarí, ale jedávame ich aj pečené, v polievke alebo ako prílohu k šťavnatému rezňu. Dôležitú súčasť nášho jedálnička tvoria aj podľa údajov Komoditnej situačnej a výhľadovej správy týkajúcej sa pestovania zemiakov, ktorú minulý rok vydalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ktorá potvrdila, že v roku 2022 sme ich spotrebovali vyše 294 tisíc ton. Priemerný Slovák si tak na tanier nakladá takmer 55 kilogramov zemiakov ročne.

O naše zemiaky je záujem aj vo svete 

A prečo sa oplatí variť z tých, ktoré vyrástli na slovenských poliach? Jozef Zruban zo spoločnosti Zeleninárska, ktorá začala s ich pestovaním v Kráľovej pri Senci, hovorí, že na ich farme všetky poľnohospodárske činnosti prebiehajú v súlade s prísnymi požiadavkami GLOBALG.A.P.

„Dokonca ako jediná poľnohospodárska spoločnosť na Slovensku máme IFS certifikát. Dôraz na kvalitu nám pomohol presadiť sa aj v zahraničí. V súčasnosti vyvážame zemiaky, ale tiež cibuľu, mrkvu, petržlen a cesnak aj do Maďarska či Českej republiky. Už sme sa však dostali do bodu, kedy nemôžeme zvyšovať dovoz do zahraničia, pretože by to bolo na úkor domácich zákazníkov a my uprednostňujeme slovenský trh,“ hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti Zeleninárska, ktorá najväčšie objemy tejto obľúbenej plodiny dodáva do Kauflandu.

Reťazec si dáva záležať na podpore slovenských pestovateľov, je pre nich férovým partnerom.

Spolupráca s reťazcom dovoľuje pestovateľom zvyšovať produkciu 

Naše produkty sa stali aj súčasťou produktového radu K – Z lásky k tradícii, ktorá má na kvalitu tie najvyššie nároky, a tak do každého balenia zeleniny vkladáme to najlepšie z najlepšieho, čo sa na našich poliach urodilo,“ pokračuje Jozef Zruban a dodáva, že spolupráca s obchodným reťazcom je pre Zeleninársku dôležitá aj preto, lebo jej umožňuje zvyšovať vlastnú produkciu.

Veď kým vo svojich začiatkoch v roku 1992 začínala ako rodinná firma s pestovaním na ploche 7 hektárov, aktuálne zemiaky vysádza na rozlohe 1 450 hektárov, ktorú na budúci rok plánuje navýšiť na 1 600 hektárov. Cieľom Zeleninárskej je stať sa celoročne sebestačnou spoločnosťou vo všetkých nosných plodinách ako zemiaky, cibuľa, mrkva aj petržlen.

„Kaufland patrí k našim najväčším odberateľom a aj vďaka nemu sa dostali na takú úroveň pestovania a spracovania zeleniny, ktorá je už teraz porovnateľná so zahraničím. Aby sme ju dosiahli, ročne investujeme milióny eur do nákupu modernej poľnej mechanizácie, do opráv a prevádzky závlahových sústav, ale vybudovali sme aj klimatizované sklady a postavili nový závod na spracovanie zeleniny,“ hovorí Jozef Zruban.

V Kauflande nájdu zákazníci bohatý sortiment ovocia a zeleniny zo Slovenska, ktoré sa u nás pestujú na rozlohe 2 979 hektárov.

Partner pre domácich dodávateľov 

Pre Kaufland sú slovenskí pestovatelia dôležitými partnermi. Vlani obľúbený predajca potravín zaradil do svojho sortimentu takmer 50 tisíc ton slovenskej zeleniny a ovocia, pričom od tunajších poľnohospodárov pochádza až 50 percent v reťazci predávaného ovocia a zeleniny, ktoré sa dajú vypestovať v našich klimatických podmienkach.

Domáci dodávatelia a pestovatelia potrebujú na svoje produkty nielen stabilný odbyt, ale aj silného a férového partnera. A Kaufland ním rozhodne je. S mnohými spolupracujeme viac ako dvadsať rokov, pomáhame im rásť a naši zákazníci si tak môžu byť istí, že v našich predajniach nájdu najširšiu ponuku kvalitných slovenských produktov,“ hovorí Richard Bendík, riaditeľ nákupu v spoločnosti Kaufland.

Obchodný reťazec umožňuje spotrebiteľom vyberať si z bohatého sortimentu slovenského ovocia a zeleniny, ktoré sa u nás vypestujú na 2 979 hektároch, čo predstavuje rozlohu 4 173 futbalových ihrísk. A nechýbajú medzi nimi ani zemiaky. Sú nielen slovenské, ale najmä kvalitné, a to je ten najlepší dôvod, prečo sa na ne v kuchyni oplatí spoľahnúť a nakúpiť ich v obchode pod červenou strechou.

Autor článku: PR Kaufland
Zdroj obrázku: Kaufland - Slovenským zákazníkom zemiaky v jedálničku nemôžu chýbať, v reťazci nájdu také, ktoré vypestovali naši dodávatelia.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments