Slovenský producent bioetanolu Enviral dostal povolenie na výstavbu leopoldovskej prevádzky na výrobu bioetanolu druhej generácie. Na jeseň tohto roku sa dohodol so švajčiarskou špecializovanou chemickou spoločnosťou na zakúpení inovatívnej technológie na výrobu celulózového biopaliva.
Spoločnosť Simply clean, s.r.o., plánuje v extraviláne obce Selice, okres Šaľa, vybudovať elektráreň na energetické zhodnocovanie odpadov za 18 miliónov eur bez DPH. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie (EIA).
Delenie agrokomodít na biopalivá a potraviny je chybné. "Biopalivá nemôžu byť o rozhodovaní sa medzi potravinami alebo palivom. Efektívne môžeme využívať obe komodity," uviedol generálny riaditeľ Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) pri OSN José Graziano da Silva v komentári na Project Syndicate.
Európski výrobcovia etanolu podali sťažnosť na dovoz lacného dotovaného etanolu z USA do Európy cez Nórsko. Import etanolu do severskej krajiny vzrástol za rok desaťnásobne a podkopáva ceny európskych producentov bioetanolu.
Aktuálne obvinenia šéfa Nestlé Petra Brabecka-Letmatheho sú podľa predsedu výkonnej rady Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) Róberta Spišáka absolútne zavádzajúce a populistické. Argumenty voči biopalivám sa žiaľ začínajú opakovať a často sú len tendenčnou kritikou zo strany lobistov z potravinárskych firiem.
Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyzvala Spojené štáty, aby pozastavili produkciu bioetanolu, ktorý vyrábajú z kukurice. Na základe amerických zákonov sa až 40 % úrod kukurice musí použiť na produkciu bioetanolu, čo je kvóta, ktorá podľa FAO môže viesť k novej potravinovej kríze vo svete.
Spoločnosť Arsenois, s. r. o., plánuje v obci Mad v okrese Dunajská Streda na hospodárskom dvore bývalého poľnohospodárskeho družstva vybudovať bioplynovú stanicu (BPS) s predpokladanými nákladmi 9 miliónov eur. Plánovaný termín začatia výstavby je 1. štvrťrok 2012 a ukončenie sa očakáva v 1. štvrťroku 2013. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť predložila na posúdenie vplyvu investície na životné prostredie (EIA).
V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 6.októbru 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 22.septembru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Najkomentovanejšie za 7 dní