Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Zo sveta

Obchádzajú Američania clo za dovoz etanolu cez Nórsko?

Európski výrobcovia etanolu podali sťažnosť na dovoz lacného dotovaného etanolu z USA do Európy cez Nórsko. Import etanolu do severskej krajiny vzrástol za rok desaťnásobne a podkopáva ceny európskych producentov bioetanolu.

Európski výrobcovia bioetanolu, združení v ePURE (kam patrí aj Slovensko), žiadajú Európsku komisiu, aby prešetrila a zakročila voči Spojeným štátom americkým za obchádzanie cla na dovoz etanolu do Európy, ktoré bolo zavedené pred rokom. Argumentujú nekalým tlačením cien etanolu nadol, čo znevýhodňuje a ohrozuje európskych výrobcov.

Po tom, čo Európska únia vo februári 2013 schválila anti-dumpingové clo na dovoz etanolu z USA, objavil sa nový spôsob dovozu etanolu do Európy. Americkí výrobcovia začali vo veľkom voziť etanol do Nórska. Objem dovezeného etanolu narástol v Nórsku za rok desaťnásobne a dosiahol úroveň amerického exportu do Brazílie.

Zároveň s tým stúpol i vývoz etanolu z Nórska do krajín európskej únie, avšak v podobe hotového benzínu so 48% prímesou etanolu, na čo sa už anti-dumpingové clo nevzťahuje.

Clo na dovoz amerického etanolu zaviedla EÚ po tom, čo zistila, že americkí výrobcovia využívajú domáce dotácie na výrobu etanolu a následne ho predávajú v Európe za nezákonne nízke ceny. Združenie európskych výrobcov etanolu z obnoviteľných zdrojov ePURE, upozorňuje Európsku komisiu, že USA obchádzajú anti-dumpingové opatrenia, a tým ohrozujú domáci biopalivový priemysel. Veľké objemy lacného dovezeného etanolu tlačia jeho ceny na európskych burzách dolu, dokonca až pod výrobné náklady. Nízke ceny nezodpovedajú trhovej realite a podľa výrobcov sťažujú rokovania s európskymi rafinériami.

 Podaním sťažnosti z 29. januára 2014 ePURE poskytuje jasný dôkaz Európskej komisii o tom, že americkí exportéri obchádzajú clo. Žiada EK o to, aby zamedzila ušlým výnosom v miliónoch Eur z rozpočtu EÚ. „Naliehame na autority EÚ, aby ochránili európskych výrobcov etanolu pred ďalším nezákonným americkým etanolom,“ uviedol v tlačovej správe Rob Vierhout, generálny tajomník ePURE.

Autor článku: Združenie pre výrobu a využitie biopalív
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments