Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Biopalivá Zo sveta

Obchádzajú Američania clo za dovoz etanolu cez Nórsko?

Európski výrobcovia etanolu podali sťažnosť na dovoz lacného dotovaného etanolu z USA do Európy cez Nórsko. Import etanolu do severskej krajiny vzrástol za rok desaťnásobne a podkopáva ceny európskych producentov bioetanolu.

Európski výrobcovia bioetanolu, združení v ePURE (kam patrí aj Slovensko), žiadajú Európsku komisiu, aby prešetrila a zakročila voči Spojeným štátom americkým za obchádzanie cla na dovoz etanolu do Európy, ktoré bolo zavedené pred rokom. Argumentujú nekalým tlačením cien etanolu nadol, čo znevýhodňuje a ohrozuje európskych výrobcov.

Po tom, čo Európska únia vo februári 2013 schválila anti-dumpingové clo na dovoz etanolu z USA, objavil sa nový spôsob dovozu etanolu do Európy. Americkí výrobcovia začali vo veľkom voziť etanol do Nórska. Objem dovezeného etanolu narástol v Nórsku za rok desaťnásobne a dosiahol úroveň amerického exportu do Brazílie.

Zároveň s tým stúpol i vývoz etanolu z Nórska do krajín európskej únie, avšak v podobe hotového benzínu so 48% prímesou etanolu, na čo sa už anti-dumpingové clo nevzťahuje.

Clo na dovoz amerického etanolu zaviedla EÚ po tom, čo zistila, že americkí výrobcovia využívajú domáce dotácie na výrobu etanolu a následne ho predávajú v Európe za nezákonne nízke ceny. Združenie európskych výrobcov etanolu z obnoviteľných zdrojov ePURE, upozorňuje Európsku komisiu, že USA obchádzajú anti-dumpingové opatrenia, a tým ohrozujú domáci biopalivový priemysel. Veľké objemy lacného dovezeného etanolu tlačia jeho ceny na európskych burzách dolu, dokonca až pod výrobné náklady. Nízke ceny nezodpovedajú trhovej realite a podľa výrobcov sťažujú rokovania s európskymi rafinériami.

 Podaním sťažnosti z 29. januára 2014 ePURE poskytuje jasný dôkaz Európskej komisii o tom, že americkí exportéri obchádzajú clo. Žiada EK o to, aby zamedzila ušlým výnosom v miliónoch Eur z rozpočtu EÚ. „Naliehame na autority EÚ, aby ochránili európskych výrobcov etanolu pred ďalším nezákonným americkým etanolom,“ uviedol v tlačovej správe Rob Vierhout, generálny tajomník ePURE.

Autor článku: Združenie pre výrobu a využitie biopalív
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1594 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.