Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Zvolenská Slatina: Cena ovčieho mlieka je historicky najvyššia

Zvolenská Slatina: Cena ovčieho mlieka je historicky najvyššia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Medziročne v priemere až o 15 percent stúpla cena ovčieho mlieka, ktoré vykupujú slovenskí producenti bryndze od prvovýrobcov. Obchod ich však stále tlačí, aby ceny ponúkaných výrobkov ostali na úrovni vlaňajška, prípadne boli ešte nižšie.

“Momentálne vykupujeme ovčie mlieko za historicky najvyššie ceny,” povedal riaditeľ  Bryndziarne a syrárne vo Zvolenskej Slatine Sven Harman.

Kým vlani sa jeho cena pohybovala v rozpätí od jedného eura do 1,1 eura, teraz sa šplhá až do výšky 1,4 eura. Vyššia je podľa neho aj cena kravského mlieka.

“Pred rokom sme ho kupovali za 30 centov, dnes je to už 36 centov,” priblížil.

Na ceny podľa Harmana začal mať vplyv vznik množstva malých výrobcov, ktorí nezriedka kupujú surovinu priamo, bez dokladov.

“Stále tu funguje množstvo predaja bez blokov,” podotkol.

Na to všetko podľa neho dopláca výroba, ktorá už nemá kde ustúpiť.

“Ustupovať môžeme, ale len za cenu znižovania výroby a prepúšťania,” konštatoval riaditeľ.

V tejto súvislosti spomenul pripravovanú podporu pre prvovýrobu, ktorá by na Slovensko mala plynúť z eurofondov.

“Keď sa ale chystá podpora pre farmárov, bolo by dobré podporiť aj spracovateľov. Všetci predsa produkujeme naše, slovenské výrobky,” dodal.

Spomínané dôvody boli už vlani a budú aj tento rok brzdiť akékoľvek investície do modernizácie bryndziarne. Firma sa bude snažiť najmä neznižovať výrobu a zachovať zmluvy s predajcami. Aktuálne dodáva bryndzu do piatich obchodných reťazcov a ponúka ju tiež prostredníctvom vlastnej siete piatich predajní. Asi 15 percent slatinskej bryndze sa aj vyváža, predovšetkým do Maďarska, Poľska a Česka.

Okrem bryndze vyrába firma aj syry a to nie len v prevádzke vo Z. Slatine, ale aj v ďalšej, ktorú pred niekoľkými rokmi kúpila v Slovenskej Ľupči. V súčasnosti ponúka takmer 50 druhov výrobkov.

Bryndzu vo veľkom dnes na Slovensku vyrába deväť tradičných prevádzkarni a mliekarni s produkciou vyššou ako 40 ton. Na ďalších asi dvoch stovkách salašov sa vyrába sezónne. Celková ročná produkcia bryndze na Slovensku je asi 4000 ton. Najviac vyprodukuje práve bryndziareň vo Z. Slatine. V prevádzke je v súčasnosti zamestnaných asi 60 ľudí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments