Dovoz ukrajinskej pšenice negatívne ovplyvňuje európsky trh a existujú obavy, aby poľnohospodári dokázali predať svoju produkciu z vlaňajšej úrody a mali kam uskladniť tohtoročnú úrodu. Novinárom to dnes povedal predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha. Uviedol, že na to upozorňujú tiež poľnohospodári z Poľska alebo Slovenska.
Dvaja českí internetoví predajcovia potravín sa chystajú expandovať za hranice. Budú tak bojovať s najväčšími európskymi supermarketmi o zákazníkov, ktorí prišli na chuť donáške potravín do domu. Líder na českom trhu Rohlík Group sa zameria na Nemecko, zatiaľ čo jeho rival Košík mieri na východ. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
V Českej republike je podľa premiéra Petra Fialu (ODS) určite potenciál pre budovanie ďalších bioplynových staníc. Uviedol to po návšteve poľnohospodárskeho podniku Luka vo Vysokých Studnicích na Jihlavsku, ktorý prevádzkuje bioplynovú stanicu viac ako desať rokov. Predsedníčka predstavenstva Alena Nováková uviedla, že firmu s veľkým chovom hovädzieho dobytka prevádzka vyrábajúca z bioplynu elektrinu a teplo pomáha stabilizovať, pretože prináša istý mesačný príjem.
Cena jedného hektára ornej pôdy sa v roku 2021 pohybovala v rozmedzí od 3 661 eur v priemere v Chorvátsku po 47 290 eur v priemere v Luxembursku, spomedzi devätnástich členských štátov EÚ, pre ktoré sú k dispozícii údaje za rok 2021. Slovensko má druhú najnižšiu cenu ornej pôdy a tretiu najnižšiu pri trvalých trávnych porastoch. Vyplýva to z údajov, ktoré nedávno zverejnil Eurostat.
Približne 1000 holandských farmárov sa zatiaľ prihlásilo na predbežné rokovania s predstaviteľmi vlády o možnosti vzdať sa svojich podnikov alebo presťahovať svoje podnikanie v rámci nového vládneho plánu vykupovania fariem, čo má pomôcť pri znižovaní emisií dusíka. Uviedol vo štvrtok spravodajský server DutchNews.nl.
Najkomentovanejšie za 7 dní