Ukrajina vyviezla od začiatku septembra necelých 1,6 milióna ton obilia. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o viac než polovicu. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Česká vláda by mala podporiť embargo na dovoz poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny do EÚ. Na dnešnej oslave 30. výročia vzniku Agrárnej komory ČR to povedal Robert Nowak z vedenia poľskej agrárnej komory (Krajowa Rada Izb Rolniczych). Dovoz ukrajinského obilia do EÚ podľa neho nepomáha ukrajinským ľuďom, ale skôr nadnárodným korporáciám.
Ukrajinský agrominister Mykola Solskyj prisľúbil, že zastavuje kroky proti Slovensku, a to jednak žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ako aj zákaz dovozu slovenských agrokomodít na Ukrajinu. Uviedla to pre TASR Kristína Juričková z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
V prvých piatich mesiacoch tohto roka sa zvýšil vývoz aj dovoz potravín z a do Európskej únie. Štúdia, ktorú uverejnila Európska komisia potvrdzuje, že sa od januára do mája 2023 zvýšil dovoz obilia do EÚ o 48 percent. Prejavilo sa to okrem iného aj zvýšením exportu mlynských a pekárenských výrobkov z EÚ. Ukrajina bola v tomto období po Brazílii a Veľkej Británii tretím najväčším vývozcom potravín do EÚ, pričom dovoz potravín z Ruska - na ne sa embargo nevzťahuje - poklesol.
Neproduktívne poľnohospodárske plochy môžu v budúcnosti spôsobiť nárast cien potravín. Novinárom to v sobotu na výstave Zem živiteľka v Českých Budějoviciach povedal prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal. Zatiaľ ide podľa neho o štyri percentá poľnohospodárskej pôdy v ČR, ale do roku 2030 to bude desať percent. Zníži sa tak produkcia poľnohospodárskych produktov, čo ovplyvní cenu potravín, uviedol Doležal.
O cenách potravín a tohtoročných ziskoch potravinárskych firiem chce na výstave Zem živiteľka v Českých Budějoviciach vo štvrtok rokovať s predstaviteľmi odboru premiér Petr Fiala (ODS). Stretnutia sa zúčastnia napríklad generálny riaditeľ mliekarne Madeta Milan Teplý, prezidentka Potravinárskej komory ČR Dana Večeřová či zástupcovia Zväzu pekárov a cukrárov ČR a Českého zväzu spracovateľov mäsa.
Rizling alebo Chardonnay sú priamymi potomkami pravdepodobne najstaršej doloženej odrody bieleho hrozna, ktorú Francúzi nazývajú Gouais blanc a Nemci zas Weisse Heuninsch. Samotnú matku dnes pozná málokto, keďže ponúkala kyslé a vodové víno. Jej prínos bol najmä v spoľahlivých a vysokých úrodách, čo vyplývalo aj z dobrej odolnosti voči neskorým mrazom. Dnešný svetový víťazný tím muštových odrôd viniča vedie Cabernet Sauvignon. Spotrebiteľom chutí, no ohrozuje ho zvyšovanie priemerných teplôt, ale aj európska Zelená dohoda. Budeme o niekoľko rokov piť vína z odrôd, ktoré nám v súčasnosti nič nehovoria?
Najkomentovanejšie za 7 dní