Pestrosť výroby zabezpečuje ustálenosť produkčných aj ekonomických ukazovateľov. Podľa tejto poučky postupujú v Poľnohospodárskom družstve Sokolce. Ide o jeden z najväčších komplexných subjektov hospodáriacich na pôde u nás. Živočíšna výroba pozostáva z výroby mlieka, výkrmu býkov, ale aj produkcie ošípaných. Na pôde pestujú komodity pre chov hospodárskych zvierat, pre obchodníkov a spracovateľov, ale aj do vlastného mlynu. Celkovo poskytujú prácu stodeväťdesiatim zamestnancom.
Raz ročne vymenia študenti poľnohospodárskej univerzity prednáškarne, učebne a laboratória za prehliadku miesta, kde sa rodí najmodernejšia poľnohospodárska technika. Hovoriť o vývoji, vidieť výrobu, alebo zhodnotiť logistiku je to, čo spája ich teoretické vedomosti s praxou. Myšlienka zabezpečiť pre budúcich mechanizátorov a predajcov poľnohospodárskej techniky dotyk s tým najnovším čo sa v Európe vyrába, vznikla v hlave Juraja Kanderu, bývalého absolventa poľnohospodárskej univerzity, pred rokmi.
Obdobie žatvy neprináša priestor na hlboké zamyslenie. Hodnota času sa meria pozberaným obilím. Zapĺňajúce sa sýpky idú ruka v ruke s finančnou stabilitou roľníka v ďalších mesiacoch. Uvedomujú si to aj všetci zamestnanci družstva v Kukučínove, keď sa k dvom družstevným kombajnom pridávajú v čase vrcholiacich prác aj tri brigádnické posily. Cieľ je vždy rovnaký. Pozberať kvalitné obilie, a tým uchrániť celoročne vynaloženú snahu.
Spoznali sa pred viac ako polstoročím. V rezorte si vyskúšali rôzne pozície a aj dnes výrazne ovplyvňujú smerovanie nášho chlebového odvetvia. Kým prvý sa na konci šesťdesiatych rokov upísal čerstvo kolektivizovanému oravskému poľnohospodárstvu, druhý stál za výchovou generácií našich mechanizátorov.
Svieže pracovné nasadenie v Roľníckom družstve podielnikov v Dolnom Dubovom pôsobí, akoby tamojší družstevníci ani nespali. Napriek skorým ranným hodinám je do práce zapojená takmer desiatka traktorov, dva teleskopické manipulátory, vakovačka, ale aj výkonná službová rezačka. Pohľad na začínajúce práce dokazuje, že leto postupne strieda jeseň a príprava na časy snehom prikrytej krajiny vrcholia.
Vlaňajší nadpriemerne suchý rok Oravcom prial. Zrážok, ktoré sa tomuto regiónu nikdy nevyhýbajú, bolo minulý rok presne toľko, aby zabezpečili priemerné päťtonové výnosy kŕmnej pšenice a aj úrody ostatných plodín boli nadpriemerné. Tak sypali v ŽIARCI, poľnohospodárskom družstve Tvrdošín, ktoré obhospodaruje 1578 hektárov verifikovanej poľnohospodárskej pôdy, z toho 397 hektárov ornej.
Na považských lúkach, v malebnom údolí Strážovských vrchov sa kocháme krásou slovenskej krajiny, ktorá sa skutočne podobá na časť Švajčiarska. Sú tu zaujímavé tiesňavy, chránené druhy rastlín a viac ako 220 objavených jaskýň. Prekrásna krajinka. Lúky a pasienky už na pohľad vravia, že krm z nich určite ovečkám chutí. Veď prečo by aj nie. S láskou a fortieľom, ktorý priniesli odborné znalosti a životné skúsenosti sa o ne stará už dvadsiaty druhý rok Oľga Apoleníková.
V akciovej spoločnosti POĽNO VTÁČNIK, ktorá hospodári v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza, chovajú v súčasnosti viac oviec, ako pred rokom 1990 v štyroch Štátnych majetkoch a siedmych poľnohospodárskych družstvách tohto baníckeho okresu. Za obrovskou intenzitou živočíšnej výroby, ale aj nadpriemerných ukazovateľov rastlinnej výroby sú hospodári z Rakúska. Tí vstúpili do priestorov, ktoré nenašli v najlepšom stave po privatizéroch pôvodného Štátneho majetku, v roku 2000.
Skorušínske vrchy, ktoré sa zdanlivo dotýkajú Oravskej priehrady, podávajú si ruku so Západnými Tatrami a ich úbočia plynulo klesajú k poľským hraniciam zdobí pinzgauský dobytok. Jeho druhý najväčší chovateľ na Slovensku, Poľnohospodárske družstvo LČV Čimhová, už desaťročia spása plemenom, ktoré je natrvalo späté s horskými oblasťami Slovenska katastre obcí Liesek, Čimhová a Vitanová.
Vlani sa na Farme Olivera Slezáka v Cíferi do porastu drobnozrnného hrachu ešte lenivo zahryzávali dvaja zrobení východonemeckí deduškovia. Pred desaťročiami oslavovaní ako pýcha intenzifikácie poľnohospodárstva a dnes ukážka umu drobných roľníkov, ktorí ich aj po rokoch aktívnej služby vedia udržať prevádzkyschopných a zabezpečiť s nimi vrchol organizácie poľnohospodárskych prác – žatvu.
Ich ušľachtilá krása vzbudzujúca rešpekt pravdepodobne pramení z energie a voľnosti, s ktorou sa nám kone spájajú. Nenahraditeľné boli a často stále sú pri lesných a poľnohospodárskych prácach, kde aj napriek ťažkej lopote nestrácajú svoju eleganciu. Dnes môže pohľad z konského sedla znamenať ďalší príjemný benefit pre náš cestovný ruch.
V Gaderskej doline je na pomerne malom území nahromadených množstvo prírodných krás a zaujímavostí. Požičať si preto názov tejto oblasti pre Poľnohospodárske družstvo je trúfalé. Hospodári z Blatnice sa toho nezľakli a Gader nazvali nie len podnik, ktorí obhospodaruje 3500 hektárov pôdy, ale aj ďalšie aktivity, ktoré s ním priamo súvisia.
Nekorunovaným hlavným mestom vína za riekou Morovou sú Valtice. Malé vinárske mestečko s tritisícpäťsto obyvateľmi, ktoré sa nachádza v blízkosti rakúskych hraníc. Pomyselný titul si vyslúžili stáročnou vinárskou tradíciou, ktorá je umocnená umiestnením viacerých vinárskych inštitúcií. Ak to vynásobíte zámkami Lednicko-valtického areálu, ktoré sa dostali aj do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO, nemôžete dostať lepšie rodisko nápoja, do ktorého sa viac ako do ktoréhokoľvek iného prevteluje teroár oblasti, um a skúsenosti majstrov, ale aj nároky spotrebiteľa.
test2
Najkomentovanejšie za 7 dní