Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

V Tvrdošíne mohlo byť všetko inak

V Tvrdošíne mohlo byť všetko inak
insert_photoAnton Palider (vpravo) a Ján Jech v takmer dokončenom teľatníku.

Spoznali sa pred viac ako polstoročím. V rezorte si vyskúšali rôzne pozície a aj dnes výrazne ovplyvňujú smerovanie nášho chlebového odvetvia. Kým prvý sa na konci šesťdesiatych rokov upísal čerstvo kolektivizovanému oravskému poľnohospodárstvu, druhý stál za výchovou generácií našich mechanizátorov.

Na prvý pohľad sa zdá, že situácií, od ktorých sa odvíja pradeno spoločných spomienok, nie je veľa. Opak je pravdou. O zážitkoch, ktoré priniesol bezstarostný študentský život, ale aj o ďalších krokoch v dospelosti spolu sa rozhovorili Anton Palider a Ján Jech. Stretli sa v kancelárii tvrdošínského družstva, ktoré Anton Palider vedie od roku 1990. Dlhoročný predseda družstva bol jedným z prvých študentov Jána Jecha, ktorý mal v tom čase ešte mokrý diplom z pražskej univerzity. Spolu s ďalšími konškolákmi sa usadil v Nitre, aby začal s písaním slovenského príbehu o vzdelávaní v oblasti mechanizácie.

Anton Palider sa k študovaniu dovtedy neznámeho odboru dostal náhodou. Nechýbalo veľa a prednosť by dostalo strojárstvo v Košiciach. Od prvých chvíľ po nastúpení do školy v Nitre však neľutoval. Kolektív vtedajších vyučujúcich tvorili len o pár rokov starší absolventi mechanizácie v Prahe.

„Boli to ľudia, ktorí cítili so študentmi. Snažili sa k nám pristupovať kamarátsky, ale v oblastiach dôležitých pre poľnohospodársku prax nemali problém nás priškrtiť. Chceli, aby sme si vedeli v reálnom živote poradiť,“ vracia sa do minulosti Anton Palider, ktorý pri odkrývaní zašlých spomienok prvých slovenských mechanizátorov sedel za stolom so svojim učiteľom.

Profesor Jech sa na Oravu dostal po niekoľkých rokoch. Chcel sa pozrieť pod pokrievku tým, ktorým odkrýval informácie z mechanizácie. Z výsledkov tvrdošínskeho družstva bol prekvapený. Ide o jeden z najstabilnejších oravských podnikov, ktorý sa už roky umiestňuje v súťaži Top Agro. Ešte reálnejšiu predstavu o situácii podáva pohľad na hospodársky dvor.

Kým v minulom roku pribudol nový silážny žľab, v súčasnosti je pár týždňov pred dokončením teľatník a zreteľné kontúry dostáva aj ďalší investičný zámer, ktorý priaznivo ovplyvní životné podmienky stáda. Dva päťdesiatročné kravíny už v budúcom roku nahradí nový ustajňovací priestor pre 400 dojníc.

Spoločný krok Antona Palidera a Jána Jecha po hospodárskom dvore je pretkaný spomienkami na zmeny, ktoré náš rezort za ostatné polstoročie prežil a ovplyvnil osudy jednotlivcov. Antona Palidera na konci osemdesiatych rokov nečakane nepotvrdili vo funkcii predsedu v Mútnom. Pôsobil tu sedem rokov a na tamojšie družstvo prišiel z Tvrdošína. Keď tvrdošínski družstevníci zacítili šancu na návrat bývalého kolegu, prišiel ich celý autobus na pytačky. Začali však trochu nešťastne. Návrat odchovanca si chceli vynútiť tým, že ak nezvolí, nebudú ďalej dojiť kravy. Anton Palider na toto obdobie nespomína rád. Emotívne riešenia opantali ľudí a pragmatizmus často nemal miesto.

„Súdruh predseda, keď ste prišli ako mladé ucho, tak sme vám pomáhali, ako sa dalo. A vy nám teraz, keď to od Vás potrebujeme, nechcete pomôcť?“ rozhorčovala sa podľa spomienok Antona Palidera, dlhoročná družstevníčka, v tom čase na prahu dôchodku.

Ich želaniu nakoniec vyhovel a tvrdošínske družstvo začal meniť na svoj obraz. Prvý krok bol nečakaný – dal vyasfaltovať cesty na hospodárskom dvore, čo prinieslo radikálnu zmenu pracovných podmienok. Až následne začal s budovaním kolektívu spolupracovníkov, vďaka ktorým družstvo prešlo úspešne zložitým obdobím transformácie ekonomiky, veľkých problémov s pestovaním zemiakov. Zvláda aj vyšší tlak na zvyšovanie efektívnosti živočíšnej výroby.

Ján Jech pozorne počúva svojho dávneho študenta a uznanlivo prikyvuje. Viditeľnými dôkazmi rozprávania predsedu sú investície do modernizácie družstva, ktoré dobre vidieť v stavbách, aj technológiách. Aj vďaka tomu je možné, že pšenica na oravských poliach sypala vlani nad sedem ton z hektára, stabilizovaný je aj chov hovädzieho dobytka a oviec. Priaznivé výsledky sú zhodnotením práce celého manažmentu družstva, ktorým sa Anton Palider obklopil a ktorý ho v aktuálnom roku podržal vo funkcii na ďalšie päťročné obdobie. Napriek tomu, že do volieb už nechcel ísť, privolil. Ako pred štvrťstoročím, keď sa na tvrdošínskom družstve lámal chlieb a dnes mohlo byť všetko inak.

 

Základné číselné údaje o ŽIAREC, poľnohospodárske družstvo Tvrdošín
Výmera poľnohospodárskej pôdy: 1 584 ha
Výmera ornej pôdy: 402 ha
Počet zamestnancov: 49
Chov hovädzieho dobytka: 940 ks
Chov oviec: 730 ks

Reportáž zo ŽIAREC, poľnohospodárske družstvo Tvrdošín, bude aj súčasťou ročenky Top Agro 2015/16, ktorá vyjde 27. októbra 2016. Na slávnostnom vyhodnotení súťaže Top Agro ju obdržia predstavitelia 100 najlepších poľnohospodárskych subjektov na Slovensku. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Anton Palider (vpravo) a Ján Jech v takmer dokončenom teľatníku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
21. september 2016 20:19

Veľmi dobrý článok – pán profesor Jech je predstaviteľ agrárnej vedy v oblasti mechanizácie na vysokej odbornej úrovni aj vďaka tomu, že jeho srdce vždy bilo pre roľníka a držal sa pri zemi. Takéto osobnosti žiaľ odchádzajú z agrárneho sveta a z novej generácie je príliv takýchto fundovaných odborníkov ako… Celý komentár »

Lajos
Lajos
4. október 2016 16:14

Dobrý deň, nie je ešte prístupná online verzia ročenky ? ďakujem za odpoveď

Juraj Huba
Juraj Huba
5. október 2016 9:09

Dobrý deň, ročenka bude vydaná až 27. októbra 2016. Elektronická verzia ročenky býva zverejnená až následne. Predpokladám, že v novembri (najneskôr v decembri) ju nájdete na stránke topagro.sk.