Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Pod Vtáčnik vrátili ovce a perspektívu

Pod Vtáčnik vrátili ovce a perspektívu
insert_photo3 x autor - Na hlavnej fotografii rakúsky farmár Daniel Frauenschuh

V akciovej spoločnosti POĽNO VTÁČNIK, ktorá hospodári v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza, chovajú v súčasnosti viac oviec, ako pred rokom 1990 v štyroch Štátnych majetkoch a siedmych poľnohospodárskych družstvách tohto baníckeho okresu. Za obrovskou intenzitou živočíšnej výroby, ale aj nadpriemerných ukazovateľov rastlinnej výroby sú hospodári z Rakúska. Tí vstúpili do priestorov, ktoré nenašli v najlepšom stave po privatizéroch pôvodného Štátneho majetku, v roku 2000.

Dnes hospodária na 3500 hektároch pôdy a zamestnávajú deväťdesiat pracovníkov. Cez realizované investície do hospodárskych dvorov vidieť, že to so svojim zotrvaním v regióne myslia vážne. Predseda predstavenstva Ing. Daniel Frauenschuh, ktorý podnik vedie od roku 2008, je hrdý na výsledky, ktoré sa mu podarilo za obdobie svojho pôsobenia dosiahnuť.

 „Keď sme preberali túto firmu bola vo vysokej strate. Pomocou plného nasadenia celého tímu sa podarilo dosiahnuť pozitívne výsledky hospodárenia,“ hovorí rakúsky manažér a je cítiť, že viac ako na finančné vyjadrenie úspechu je hrdý na nárast produkčných ukazovateľov.

„Dojivosť slovenského strakatého dobytka sa nám podarilo zvýšiť z 15 na 26 litrov na dojnicu a deň. Taktiež v medziobdobí sme sa dostali na ukazovateľ 372 dní,“ povedal náš hostiteľ a my sa dozvedáme, že ročne dodajú bánoveckému spracovateľovi viac ako 4 milióny litrov  mlieka.

„Čo robí Európska únia sa snažíme vnímať čo najmenej. Musíme vyrábať veľa, lacnejšie a lepšie. Naše náklady na výrobu litra mlieka dosahujú 30 centov,“ hovorí Daniel Frauenschuh. Dôvody dobrej ekonomiky je potrebné vidieť v ustrážení nákladov na krmivá. Oblasti pestovania majú rozdelené tak, aby boli náklady na prepravu čo najnižšie.

„Výdavky na dosievanie lúk a pasienkov v minulom roku dosiahli 27 tisíc eur. Táto investícia sa ale veľmi skoro mení na prínos v podobe kvalitných objemových krmív,“ myslí si Daniel Frauenschuh.

Premyslená práca s ekonomikou sa prejavuje aj vo vysokých produkčných ukazovateľov. Denný prírastok býkov dosahuje 1150 až 1200 gramov.

V rámci výrobného programu je dôležité zabezpečiť aj dostatok krmovín pre ovce. Ich počet dosahuje 4500 kusov, ž čoho je 3300 kusov bahníc.

„Produkciu viac ako 400 tisíc litrov ovčieho mlieka predávame do bryndziarne v Turčianskych Tepliciach,“ povedal Daniel Frauenschuh.

Prednosťou nášho hostiteľa je, že činnosti, ktoré súvisia so živočíšnou výrobou aj prakticky ovláda. Na podniku nimi neraz prešiel a je vidieť, že to nie je oblekový typ manažéra, ale štandardný farmár. Tento postup oceňujú aj zamestnanci, ktorí aj počas našej návštevy s Danielom, ako ho oslovovali, hovorili o bežných prevádzkových témach. Na upravených hospodárskych dvoroch sme postrehli všetky vekové kategórie zamestnancov. Ako sme sa dozvedeli, mladých pracovníkov motivujú odbornými školeniami, ktoré prebiehajú napríklad aj v zahraničí.

V rastlinnej výrobe je dôležité zabezpečiť dostatok krmív. Pestovanie plodín reprezentuje produkcia obilnín, repky, ale aj cukrovej repy.

„Musíme znižovať osevné výmery rastlinnej výroby, lebo stav odstrelu vysokej zveri bol v minulosti podhodnotený. Dôsledkom je jej premnoženie. Potom sa nám počas zimy stáva, že na jednej parcele napočítame stovky kusov vysokej lesnej zvery,“ povedal Daniel Frauenschuh a ukazuje nám fotografie z pozemkov, ktoré jeho slová potvrdzujú.

 „Naše škody dosiahli približne 300 tisíc eur a to sme každý deň zver ešte prikrmovali silážou, aby sa nám nepúšťala do zimou oslabeného rastlinstva. Keďže tento problém nie je v oblasti ojedinelý, na pôde regionálnej komory sme sa zjednotili a začali sme tlačiť na navýšenie stavov odstrelu,“ hovorí Daniel Frauenschuh, ktorý verí, že aj na Slovensku si tí, čo rozhodujú uvedomia, že ekonomickou silou nášho vidieka, ale aj krajiny sú poľnohospodári a ich názor by mal byť braný na väčší zreteľ, ako je tomu možno teraz.

Autor článku: Juraj Huba - článok bol uverejnený aj v ročenke TOP AGRO 2012/2013
Zdroj obrázku: 3 x autor - Na hlavnej fotografii rakúsky farmár Daniel Frauenschuh

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján Ač
Ján Ač
3. december 2013 19:54

Prečo Rakúski poľnohospodári vedia na Slovensku hospodáriť so ziskom a Slovák len plače že ani dotácie mu nestačia? Že ceny sú nízke, radšej nebude robiť ako takto živoriť a podobné drísty? Nech mi ešte jeden zasratý sentimentálny prokomunisktický blb rozpráva, ako to bolo za komunizmu super a ako kapitalizmus všetko… Celý komentár »

Juraj Huba
Juraj Huba
3. december 2013 20:57

Dobrý deň pán Ač, naozaj by som bol nerád, aby ste zobrali článok ako do neba velebenie rakúskych majiteľov a poukazovanie na neschopnosť slovenských agromanažérov. Nie je to totiž tak. V ostatnom období sme uverejnili viacero reportáži z podnikov, ktoré môžu byť inšpiráciou. Spoločnosti z Važca, Plaveckého Podhradia, Ludrovej, Cífera,… Celý komentár »