Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Vajnorské družstvo investovalo do spracovania jabĺk

Poľnohospodárske družstvo v mestskej časti Vajnory obhospodaruje okolo 20 hektárov jabloňových sadov pri známom bratislavskom letovisku Zlaté piesky. Veľký problém mali s opadanými jabĺčkami.

„Boli to vlastne straty, lebo opadané jablká sa na trhu len veľmi ťažko predávajú a keď, tak len za veľmi nízke ceny,“ povedal predseda družstva Branislav Brúder.

Vajnorské PD sa preto rozhodlo investovať do novej linky na výrobu ovocných štiav.

„Je to jedna z mála liniek na Slovensku, ktorá umožňuje stabilizáciu finálneho produktu pomocou pasterizácie pri 80 stupňoch C. Inak povedané, na stabilizáciu džúsov nepoužívame žiadne chemikálie ani iné konzervanty. Linka stála približne 75.000 eur. Nevyužili sme nijaké eurofondy, lebo sme žiadne nedostali, a tak sme museli ísť klasickou cestou úveru z banky,“ dodal Brúder.

Družstvo si prepočítalo, že pri bežných 150 tonách padaviek v roku by vedelo splatiť úver v relatívne krátkom čase. Počas tohtoročnej jesene linka išla zatiaľ len v skúšobnej prevádzke. Spracovali na nej okolo 20 ton padaviek.

„Výsledný produkt, jablkový džús, budeme predávať v troj- a päťlitrových originálnych baleniach s ventilovým uzáverom. Teší nás, že už máme na značnú časť produkcie zazmluvnených odberateľov,“ doplnil B. Brúder.

PD Vajnory má aj 150 hektárov družstevných vinohradov, a tak je predpoklad, že v budúcom roku budú na spracovateľskej linke vyrábať a na trh dodávať aj hroznový džús. Vlani družstvo investovalo prostriedky do nákupu kombajnu na oberanie hrozna, tiež formou bankového úveru. Len v tomto roku im na nákladoch ušetril približne 35.000 eur, ktoré by inak museli vyplatiť brigádnikom na oberačkách.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments