Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Rozvoj vidieka s intenzifikáciou sú v Plaveckom Podhradí na jednej lodi

Rozvoj vidieka s intenzifikáciou sú v Plaveckom Podhradí na jednej lodi
insert_photoautor - V rámci chovu koní existuje úspešný jazdecký klub

Ich ušľachtilá krása vzbudzujúca rešpekt pravdepodobne pramení z energie a voľnosti, s ktorou sa nám kone spájajú. Nenahraditeľné boli a často stále sú pri lesných a poľnohospodárskych prácach, kde aj napriek ťažkej lopote nestrácajú svoju eleganciu. Dnes môže pohľad z konského sedla znamenať ďalší príjemný benefit pre náš cestovný ruch.

Ešte pred niekoľkými rokmi to ale nebolo tak jednoznačné.  Vládnu reprezentáciu nezaujímal ani pokles stavov hospodárskych zvierat, ktoré sa priamo podieľali na formovaní našej potravinovej sebestačnosti a nie ešte tak marginálna oblasť, akou je chov koní. Momentálna situácia je iná a podpora elegancie a stabilizácia chovov pochádza paradoxne z dotačného titulu veľkých dobytčích jednotiek. Aj to je dôvod, že sa častejšie stretávame so zvieratami, ktorých usilovnosť a sila sú dodnes jednotkou výkonu. S počtom koní pod kapotou 110 síce neohúrite žiadneho skúseného mechanizátora, ale chovateľ, ak si má predstaviť takúto početnú čriedu, zatají dych. Taký bol aj pohľad komisie najkrajšieho chotára na hospodársky dvor Agropartneru.

V Plaveckom Podhradí, kde táto spoločnosť sídli, je aj napriek jej veľkovýrobnému charakteru a najmä poľnohospodárskej prvovýrobe vybudovaná prepracovaná starostlivosť o spomínané zvieratá. Približne polovica je vo vlastníctve záhoráckych hospodárov a zvyšok tu našiel ustajnenie pre individuálnych chovateľov. Tí im tu našli druhý domov a plne sa spoľahnú na starostlivosť tamojších zamestnancov. Súčasný takmer stosedemdesiat členný kolektív má ale pred sebou oveľa ťažšie úlohy.

Rozvoj rastlinnej výroby postavenej na piesočnatých pôdach vyžaduje zvýšené investície do obnovy techniky a napriek tomu sa požadovaný efekt vo forme vysokých úrod nie vždy podarí. Diverzifikácia postavená na širokom spektre pestovaných plodín priniesla Agropartneru istotu, že riziko, alebo úspech má vždy viacero menovateľov. Okrem štandardných komodít, ktoré nájdeme v osevných postupoch väčšiny agropodnikov  – pšenica, jačmeň, repka, kukurica, tu nezabúdajú na sóju, ovos a nevzdali sa ani zemiakov. Aktívna účasť v odbytovom družstve im zabezpečuje, že produkciu druhého chleba dokážu z 27 hektárov speňažiť lepšie, ako keby postupovali osamotene.

Podobne uvažujú aj pri živočíšnej výrobe, kde je projekt finalizácie mäsového dobytka a výroby tradičných špecialít v štádiu realizácie. A o zákazníkov, ktorí si uvedomujú, že hovädzie mäso nie je len podošva poliata kôprovou omáčkou by nemala byť núdza. Pod názvom „Záhorácke hovjadzí“ spotrebitelia spoznajú produkciu z kvalitných mäsových typov dobytka ktorá zaujme nie len gurmánov, ale aj tých, ktorí vedia vnímať krásu tamojšej krajiny. Pohľad, ktorý vám skĺzne na mäsový dobytok pasúci sa v oplôtkoch vás prenesie do deväťtisíc kilometrov vzdialeného Texasu. Tam sa síce tamojší farmári pohybujú po šírej krajine na koňoch a dobytok sa pasie počas celého roka, ale taktiež je umiestnený v dômyselných ohradách pri ktorých boli použité ohobľované hranoly. Tie sú vždy natreté farbou, čím napĺňajú aj svoju krajinotvornú funkciu. V okolí Plaveckého Podhradia je celkovo 30 kilometrov takýchto oplôtkov a bezrohý mäsový simentál, charolais, alebo limusine sa tu môže pásť na výmere 600 hektárov pozemkov.

Celkovo holding Agropartner hospodári na 8300 hektárov poľnohospodárskej pôdy a jednotlivé strediská sú roztrúsené po okolitých obciach. Je ich osem a tie čo sme videli, roľníckemu stavu hanbu nerobia.

Najnovšie prebiehajú veľké investičné zámery na dvore v Plaveckom Podhradí. Prvky záhradnej architektúry pozostávajúce z kaskád, ktoré zabezpečujú výškové rozdiely pôdy sa nachádzajú v blízkosti jazdeckého areálu a dopĺňajú romantickú predstavu zrúcaniny hradu, ktorá je umiestnená akoby hneď nad strediskom. Keď si uvedomíme, že v administratívnej budove sa nachádza penzión s bohato vybaveným wellness centrom, predstava dokonalého spojenia prírody, rozvoja vidieka a intenzifikačnej funkcie poľnohospodárstva je dokonalá.

Autor článku: Juraj Huba - článok bol uverejnený aj v ročenke TOP AGRO 2012/2013
Zdroj obrázku: autor - V rámci chovu koní existuje úspešný jazdecký klub

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments