Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ schválila 22 programov na propagáciu produktov

Európska komisia dnes schválila 22 programov na propagáciu poľnohospodárskych produktov v Európskej únii a tretích krajinách.

Celkový rozpočet týchto programov, ktoré budú v prevažnej miere prebiehať počas troch rokov, je 70 miliónov eur a EÚ k nemu prispieva sumou 35 miliónov eur.

Vybrané programy sa týkajú kvalitných výrobkov zapísaných a chránených ako CHOP (chránené označenie pôvodu), CHZO (chránené zemepisné označenie) a ZTS (zaručená tradičná špecialita), vína, mäsa vyrobeného v rámci národných schém kvality, produktov ekologického poľnohospodárstva, mlieka a mliečnych výrobkov, čerstvého ovocia a zeleniny, okrasného záhradníctva, medu a včelích produktov, hovädzieho, teľacieho a bravčového mäsa, ako aj akostného hydinového mäs

“Propagáciu poľnohospodárskych produktov EÚ, najmä kvalitných, na trhoch EÚ aj v tretích krajinách, považujem za dôležitý prvok politiky. Preto v oblasti propagácie pripravujeme novú politickú iniciatívu, ktorá bude zverejnená v najbližších týždňoch,” uviedol eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciolos.  

 Podľa komisára rast európskeho vývozu kvalitných výrobkov môže hrať dôležitú úlohu v podpore hospodárskeho oživenia v EÚ. Aj preto v rámci ďalšej iniciatívy na podporu vývozu z EÚ navštívi na budúci týždeň Japonsko a Južnú Kóreu.

V druhej vlne predkladaní programov na rok 2013 EK dostala 34 žiadostí o financovanie a po vyhodnotení schválila 22 programov zameraných na vnútorný trh (15) a tretie krajiny (7). Dva z vybraných programov navrhlo spoločne viacero členských štátov.

Tretími krajinami a regiónmi, na ktoré sa tieto programy zameriavajú, sú Severná Amerika, Rusko, Latinská Amerika, Nórsko, Švajčiarsko, Stredný východ, Srbsko, Čierna Hora, Macedónsko, Bosna a Hercegovina a Kosovo.

EÚ podľa nariadenia Rady môže pomáhať pri financovaní propagačných a informačných opatrení na podporu poľnohospodárskych výrobkov na vnútornom trhu EÚ a v tretích krajinách. Celkový ročný rozpočet pre tieto programy je približne 60 miliónov eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments