Aj vajce chce byť základná potravina
Producenti slepačích vajec apelujú na to, aby aj vajcia boli zaradené do balíka základných potravín so zníženou sadzbou DPH. Aktuálne v ňom nie sú, a tak sa na ne od nového roka má vzťahovať sadzba DPH na úrovni 19 percent, čo je len o percento menej, ako v súčasnosti.
„Už trikrát za posledných 5 rokov sme predložili požiadavku na ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo financií a na vládu, aby boli konzumné slepačie vajcia zaradené medzi základné potraviny so zníženou sadzbou DPH. Pri prvom rokovaní nám bolo povedané, že znížená DPH sa na jednom vajci neprejaví, lebo cena jedného vajca je tak nízka, že tam nebude žiadny efekt. Ale kto kupuje vajce po jednom?“ pýta sa Daniel Molnár, predseda Únie hydinárov Slovenska.
Producenti tvrdia, že keďže sa vajcia predávajú vo väčších baleniach – od 10 až do 90 kusov, cenový rozdiel môže dosiahnuť aj desiatky centov. To by mohlo zákazníkov z prihraničných oblastí odradiť od nákupov v zahraničí, kde sú práve pre nižšiu sadzbu DPH vajcia lacnejšie.
„Poľsko má nulovú sadzbu, Česko sadzbu vo výške 15 percent, Rakúsko 10 percent a Maďarsko 5 percent. U nás je to 20 percent, a na budúci rok to má byť 19 percent,“ dodal Molnár.
Hoci producenti na znevýhodnenie slovenských vajec poukazujú roky, vajíčka sa do balíka potravín s 5 percentnou sadzbou od budúceho roka zatiaľ nedostali. Tým akoby vajcia boli vylúčené zo základných potravín.
„Cítime sa ukrivdení najmä z toho titulu, že vieme, že dochádza k odlivu kupujúcich, ktorí v pohraničných oblastiach chodia nakupovať vajcia za hranice. Keď je v Poľsku nulová sadzba DPH, a u nás je na úrovni 20 percent, prejdete hranicou a hneď máte vajce o 20 percent lacnejšie,“ dodáva Ladislav Birčák z Novogalu.
Podľa neho nezaradenie vajec medzi základné potraviny nemá logiku.
„Vajcia konzumujeme na dennej báze. Nemusíme ich jesť ako praženicu k raňajkám. Ale vajce je v cestovine, ktorú máme v polievke, dokonca aj v obyčajnom rezni, ktorý je vo vajci obaľovaný. Vajce jednoznačne je základnou potravinou. Nechcem nikoho urážať, vážim si všetkých producentov, ale niektoré iné potraviny, ktoré nekonzumujeme na dennej báze, 5 percentnú sadzbu budú mať. Napríklad sladkovodné ryby. Niektorí ľudia majú rybu raz za rok, keď si na Vianoce kúpia kapra. Nie je to každodenná potravina, ale sadzbu 5 percent bude mať. Podobne ovocné džúsy – je to dobrá vec, ale značná časť obyvateľstva nemá na to, aby si džús kupovala každý deň, a už vôbec nie stopercentný. Treba naozaj rozlišovať, či je to potravina každodennej spotreby alebo nie. Osobne si myslím, že vajce takou potravinou je,“ dodal Birčák.
Okolo balíka potravín, pre ktoré má od budúceho roka platiť znížená 5-percentná DPH, sa už rozprúdili diskusie. Výrobcovia by do neho chceli zahrnúť aj ďalšie produkty. Nateraz najväčšiu šancu majú práve vajcia, spolu s potravinami pre celiatikov. Pripustil to premiér Robert Fico, ktorý v tomto smere očakáva pozmeňujúce návrhy pri prerokúvaní legislatívy v parlamente.
všetko je to choré a zle nastavené proti spotrebiteľovi… všetky potraviny by mali mať nulovú DPH …. sú nevyhnutné pre život …. , ale to by musel mať niekto zdravý rozum a vôľu niečo také presadiť ….
ani nie, najspravodlivejšia je rovná DPH, ale tá musí byť v rozumnej výške. čím, viac sadzieb, tým komplikovanejšie na podnikanie/kontrolu štátnych orgánov atď. a tým väčší priestor pre špekulantov. 23% DPH to je úžera štátu.
Rovná daň , to je ako keby žiaci v škole dostávali , dajme tomu trojky .
Je to dan, preto sa na to tak vobec ale vobec neda pozerat.
Tak sa mi zdá,že najdôležitejšie je diskutovať.Čo sa s tým dorieši?Kto je štát? No všetci občania.Kto od rozdelenia štátu volil? No predsa občania.O čom chceme diskutovať? Že kto urobil chybu? No predsa štát to sú občania.