Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Biopalivá Z domova

Zvýšil sa odhad úrod kukurice

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 1690
UniCredit Bank 2018

Cena kukurice za ostatné dva týždne na burze Euronext v Paríži posilnila pre termíny obchodovania január o 1,5 percenta, burza CBoT naopak oslabila o približne 1,3 percenta a burza v Budapešti sa pre termíny obchodovania marec stabilizovala, posilnila o 0,5 percenta.

Kukurica sa na burze vo Viedni 30. novembra 2011 obchodovala na úrovni 164,5 €. Ceny sa k 7.12 nezmenili. Vplyv na cenu má v prvom rade exportný potenciál ako aj obchodná sila.

Správa amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA WASDE) predpokladá rast produkcie konečných zásob ako aj spotreby tejto komodity. Produkcia by sa mala pohybovať na úrovni 867,5 mil. ton, čo je nárast oproti ostatnej správe o 9 mil. ton. Spotreba by sa mala zvýšiť o 2 mil. ton na 867 mil. ton. Konečné zásoby by mali oproti ostatnej správe vzrásť o viac ako 5 mil. ton na 127 mil. ton. Experti amerického ministerstva očakávajú pre kukuricu napriek mnohým predchádzajúcim prognózam komfortné pokrytie. Dôležitým faktom sú lepšie vyhliadky na úrodu v Číne. Deficit kukurice sa dostal na úroveň 1 mil. ton, oproti novembrovej prognóze, kedy deficit činil 7,5 mil. ton. Cenu kukurice posledné týždne drží na stabilnej úrovni rastúci exportný potenciál, ktorý súvisí s nižšou cenou a tým vyšším dopytom po nej.

Medzinárodná rada pre obilniny (IGC) upravila svoji poslednú prognózu pre globálnu ponuku kukurice s deficitom 8 mil. ton. O 2 mil. ton sa redukovala tak produkcia ako aj dopyt. Celosvetové zásoby by mali podľa tejto predpovede ku koncu hospodárskeho roka poklesnúť na 123 mil. ton. Z toho dôvodu by sa mala cena kukurice vyvíjať o niečo pozitívnejšie ako cena pšenice.

Autor článku: Martin Kubica – spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica – spracované pre poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.