Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Predpoklad najvyšších úrod pšenice za posledných 5 rokov

Predpoklad najvyšších úrod pšenice za posledných 5 rokov
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa na svetových burzách niesla v ostatnom týždni v očakávaní správy USDA WASDE, ktorá vyšla 9. decembra 2011.

Burza EURONEXT v Paríži zostala stabilná, oslabila pre termíny obchodovania január 2012 len o približne 0,1 percenta. Burza CBoT v Chicagu oslabila o viac ako 3,7 percenta a burza BÉT v Budapešti poklesla z dôvodu burzového prepočtu o približne 2 percentá.

USDA WASDE z 9.12.2011 odhaduje celosvetovú spotrebu tejto komodity na 689 mil. ton. Spotreba bola navýšená na 680 mil. ton a konečné zásoby boli navýšené na 208 mil. ton.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo FAO
očakáva v tomto roku podľa najnovšej správy z 8.12.2011 rekordnú úrodu pšenice. Podľa analýzy počíta FAO s produkciou 694,8 mil. ton. Tým by sa úroda pšenice navýšila oproti minulému roku o 6,5 percenta a taktiež v porovnaní s hospodárskym rokom 2009/10 o 1,4 percenta. Predpoveď bola navýšená aj oproti novembrovej prognóze a to o 4 mil. ton.

Vyšší predpoklad produkcie súvisí s dobrou úrodou v Ázii (India, Čína) a v oblasti krajín Čierneho mora (Rusko, Ukrajina). Čísla ovplyvnila aj lepšia úroda v Austrálii, Kanade a Argentíne.

Všetky tieto informácie vyvolali na cenu pšenice tento týždeň tlak, a tým sa cena pšenice pohybovala pod úrovňou 180 eur za tonu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments