Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Biopalivá Z ekonomiky

Výrobcovia biopalív: Nespôsobujeme zdražovanie potravín

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 2249
UniCredit Bank 2018

Aktuálne obvinenia šéfa Nestlé Petra Brabecka-Letmatheho sú podľa predsedu výkonnej rady Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) Róberta Spišáka absolútne zavádzajúce a populistické. Argumenty voči biopalivám sa žiaľ začínajú opakovať a často sú len tendenčnou kritikou zo strany lobistov z potravinárskych firiem.

Podľa obvinení šéfa Nestlé Petra Brabecka-Letmatheho, ktoré vyslovil 20. januára 2013 na Globálnom fóre pre výživu a poľnohospodárstvo v Berlíne, mala produkcia biopalív z poľnohospodárskych komodít nemalý podiel na raste svetových cien potravín v minulom desaťročí.

„Ako stavovská organizácia pre sektor biopalív na Slovensku sa voči takýmto zavádzajúcim vyhláseniam musíme dôrazne ohradiť, tobôž keď ich vysloví človek stojaci na čele spoločnosti, ktorá má vďaka rastúcim cenám potravín enormné zisky, vykupuje africké kakao za smiešne sumy a minulý rok dokonca čelila obvineniam zo zneužívania detskej práce,“ povedal Spišák.

„Tým pádom spotreba obilnín na výrobu mäsa je 22-násobne vyššia ako spotreba na výrobu bioetanolu. Celosvetovo sa na výrobu bioetanolu spotrebujú len 3 % celkovej produkcie obilnín,“ dodal predseda ZVVB.

Ďalším nepodloženým argumentom šéfa Nestlé je podľa Spišáka tvrdenie o zodpovednosti biopalivového sektora za strojnásobenie cien niektorých potravinárskych produktov.

„Pripomíname, že nárast cien sa netýka len potravín, ale celého širokého spektra komodít. Zvyšovanie cien má štrukturálny a demografický charakter a nie je možné ho zúžiť len na jeden alebo dva faktory,“ dodal.

Ceny potravín podľa neho pritom rastú kontinuálne už desiatky rokov a výroba biopalív ich ovplyvňuje minimálne. Svedčia o tom aj závery takých renomovaných inštitúcií, akou je Svetová banka, alebo posledné výskumy podielu spotreby kukurice na biopalivá, ktoré sa uskutočnili v USA.

„Nehovoriac o tom, že výroba biopalív dnes drží nad vodou samotných poľnohospodárov, ktorí v tomto segmente objavili nové odbytište,“ spresnil Spišák.

Označenie biopalivového priemyslu za hlavného pôvodcu rastu cien potravín považuje ZVVB za skresľujúce, krajne tendenčné a populisticky motivované.

„Démonizovať biopalivový priemysel s celkovým 3-% podielom na svetovej spotrebe obilnín, je typický príklad hľadania falošných súvislostí,“ uzavrel Spišák.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.