Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Vybudujú v Seliciach elektráreň na zhodnocovanie odpadov?

Spoločnosť Simply clean, s.r.o., plánuje v extraviláne obce Selice, okres Šaľa, vybudovať elektráreň na energetické zhodnocovanie odpadov za 18 miliónov eur bez DPH. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie (EIA).

Zariadenie na zhodnocovanie vybraných druhov odpadov formou splyňovania má mať dva plazmové technologické celky 2×1 megawatt (MW), s následným energetickým využitím vznikajúceho syntézneho plynu po procese splyňovania odpadov.

„Syntézny plyn sa využije na pohon plynovej turbíny s výkonom 2 MW, na výrobu tepla a elektriny pre vlastnú potrebu prevádzky. Vyrobené teplo sa následne využije pre novovybudované skleníkové hospodárstvo v rámci modernej poľnohospodárskej výroby, vyrobená elektrická energia sa bude využívať pre vlastný chod prevádzky.“

„Prevádzku technologických celkov a s technológiou spojených činností bude zabezpečovať 24 pracovníkov priamo vo výrobe a asi 10 administratívnych pracovníkov,“ priblížil investor v zámere.

Navrhovaná činnosť má byť situovaná v areáli bývalého hydinárskeho družstva, približne 4 km južne od obce Selice a 800 m od obecnej časti Selice – Perješ.

Projektovaná kapacita dvoch plazmových technologických celkov je do 22.000 ton zhodnocovaných odpadov za rok, čo pri nepretržitej prevádzke zariadenia znamená do 60 ton odpadov za deň.

S výstavbou zariadenia sa má začať po vydaní právoplatného stavebného povolenia v 1. polroku 2017, do prevádzky by ho mali spustiť v 2. polroku 2018.

Simply clean, s.r.o., Galanta vznikla v roku 2010. Predmetom jej činnosti je okrem iného aj podnikanie v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom, ako aj podnikanie v oblasti nakladania s nebezpečným odpadom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments