Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Len vzdelaní ľudia dokážu problematiku vody správne uchopiť

Len vzdelaní ľudia dokážu problematiku vody správne uchopiť
insert_photoSPU - Environmentálne centrum.

Slovenská poľnohospodárska univerzita otvorila nové Environmentálne centrum. Pribudlo v areáli Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre. Jeho cieľom má byť najmä vzdelávanie v oblasti klimatických zmien.

„Zameriavame sa najmä na adaptačné opatrenia na zmenu klímy, s dôrazom na protipovodňovú ochranu. Preto je celé toto centrum koncipované tak, aby sa v týchto priestoroch dala študovať voda,“ vysvetlil Dušan Igaz, dekan Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU.

Vybudovanie centra stálo bezmála 2 milióny eur. Drvivú väčšinu – 1,87 milióna eur získal projekt z eurofondov. Otázky vody, vodných zdrojov, regulácie tokov a zadržiavania vody v krajine a s tým súvisiaceho boja proti suchu sú témami, ktoré sa pre zmenu klímy tlačia do popredia čoraz viac. Vplyv majú aj na poľnohospodárstvo na Slovensku. V Environmentálnom centre majú návštevníci z radov študentov, žiakov základných a stredných škôl, ako aj bežnej verejnosti, získať poznatky o tom, ako sa dá s vodou v krajine narábať efektívne.

SPU – Environmentálne centrum.

„Základnými zložkami v prírode sú voda, zelená infraštruktúra a samozrejme pôda. Všetky tieto tri zložky spolu súvisia a priestory Envirocentra sú navrhnuté tak, aby sa dali študovať. Máme tu napríklad dva hydraulické žľaby, kde sa dá študovať prietok vody a ako naň a na hladinu vody pôsobia prekážky. Vysoký prietok vody môže tok zahlbovať, a vtedy na ňom musíme vybudovať prekážku, aby sme zmiernili rýchlosť prúdenia vody, aby sa tok nezahlboval a neznižoval nám napríklad aj hladiny podzemných vôd. Ak by sme tok nechali bez regulácie, bol by hlbší v teréne a aj okolité podzemné vody by boli hlbšie, a teda napríklad aj voda v studniach by klesla,“ vysvetlil Igaz.

Ukážky v Environmentálnom centre sú praktické

„Máme tu model riečneho koryta, kde vidíme všetky korytotvorné procesy, teda čo sa v rieke deje, keď ňou tečie voda. Návštevníci môžu za pár minút vidieť procesy, ktoré v krajine trvajú desiatky rokov. Vidíme, že keď vymodelujeme aspoň minimálne zakrivenie, tak korytom preteká stále rovnaké množstvo vody, ale zostáva v tej krajine dlhšie a zvyšuje tým obsah vody v krajine, čo je pri klimatickej zmene žiaduce. To pomáha pochopiť a uvedomiť si, že niektoré opatrenia z minulosti neboli vhodné, napríklad zbytočné napriamovanie tokov na poľnohospodárskej pôde,“ vysvetlila Tatiana Kaletová, odborná asistentka na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva.

SPU – Environmentálne centrum.

V Envirocentre možno vidieť aj rôzne prístroje používané odborníkmi v teréne. Je tam tiež meteostanica či dažďový simulátor, ktorý demonštruje, ako prudké a nárazové zrážky pôsobia na pôdu a vyvolávajú eróziu.

„V rámci edukácie, na ktorú je toto centrum zamerané, to chápeme tak, že pokiaľ mladí ľudia nie sú k tejto problematike pritiahnutí a nevidia, že ako to reálne s vodou v krajine funguje, tak následne nevedia ani ovplyvňovať hospodárstvo, ekonomiku alebo tiež politiky štátu. Len vzdelaní ľudia dokážu túto problematiku správne uchopiť,“ dodal Dušan Igaz.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: SPU - Environmentálne centrum.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
22. apríl 2024 13:26

Som absolvent ešte vtedy VŠP v Nitre.Keď som si prezeral,koľko sa dá na terajšej univerzite študovať rýdzo polnohospodárske odbory,tak som bol z toho paf.Ocenená študentka za prácu v ovoniavaní káv,ale žiadny študent za výsledky v prvovýrobe potravín,alebo ich spracovaní.Škola alebo teda univerzita chŕli absolventov,ktorí stoja obrovské peniaze a skutek utek,jak… Celý komentár »

juraj mačaj
juraj mačaj
19. apríl 2024 20:51

ked nebudeme zavlažovat nebude pršat v horach hory vyschnu a s nimi vyschneme aj my

Jano
Jano
22. apríl 2024 7:47
Odpoveď na  juraj mačaj

Niekedy dávno keď nebola žiadna mechanizácia tak sa nezavlažovalo a hory vyschli?