Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

O študentov bojujú aj poľnohospodárske odbory

O študentov bojujú aj poľnohospodárske odbory
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jedna z budov SPU v Nitre.

Na Slovenských vysokých školách študuje viac ako 130 tisíc vysokoškolákov. Pre mnohé univerzity a vysoké školy sa pritom blíži čas na podanie prihlášok na štúdium v budúcom akademickom roku. Ten je stanovený spravidla do konca apríla. Inak to nie je ani na školách ponúkajúcich poľnohospodárske odbory.

4 478 študentov

„Na Slovensku je celkovo 33 vysokých škôl, z toho 20 verejných, 10 súkromných a 3 štátne vysoké školy. Študijné programy zamerané na poľnohospodárstvo sa uskutočňujú v študijnom odbore poľnohospodárstvo  a krajinárstvo. Tieto študijné programy uskutočňuje Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,“ vyjadrilo sa ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

Hoci Slovenská poľnohospodárska univerzita nie je jediná, z ktorej prúdia odborníci aj do agropotravinárskej praxe, z celkového pohľadu pripravuje najviac takýchto špecialistov.

„SPU v Nitre ponúka 6 odborov a 77 študijných programov. V akademickom roku 2023/2024 máme 4 478 študentov,“ uviedla Renáta Chosraviová, hovorkyňa SPU.

Príroda ako laboratórium

Nitrianska univerzita SPU sa opakovane umiestňuje v prvej desiatke vysokých škôl, o ktorých absolventov majú zamestnávatelia najväčší záujem. Každoročne z nej vyjdú stovky absolventov. Medzi nimi sú aj mená, ktoré sú známe celému Slovensku.

„Moja rodina sa rozhodla, že budem agronómkou. Nebola to od začiatku moja srdcovka, ale obľúbila som si každý jeden predmet, ktorý sme mali, pretože to bolo napojené na prírodu a ja som človek, ktorý prírodu obdivuje. Mala som možnosť v nej celý život pracovať a stala sa mojím laboratóriom,“ povedala pred časom o štúdiu Dorota Pospíšilová, známa slovenská šľachtiteľka viniča, ktorá patrila do prvého ročníka absolventov SPU.

Počet študentov sa znižuje

Od vzniku univerzity z nej vyšlo už asi 90 tisíc absolventov.

„Plánovaný počet prijatých študentov pre prvý, druhý aj tretí stupeň štúdia v budúcom akademickom roku je 2 941. Najvyšší záujem zo strany uchádzačov je spravidla o odbory manažment podniku, agrárny obchod a marketing, riadiace systémy vo výrobnej technike a výživa ľudí,“ dodala Chosraviová.

Agropotravinárske odbory pritom nepatria vo všeobecnosti medzi tie, o ktoré by bol na Slovensku najväčší záujem. Podľa štatistík z ministerstva školstva si napríklad v roku 2022 podalo prihlášku na odbory v rámci poľnohospodársko-lesníckych a veterinárnych vied a náuk 1 719 záujemcov. Menej to bolo už len v rámci vojenských a bezpečnostných vied a náuk. Najväčší záujem bol o spoločenské vedy, kde chcelo študovať takmer 35 tisíc záujemcov.

Štatistiky tiež potvrdzujú, že sa počet študentov v rámci agropotravinárskych odborov znižuje. Kým v roku 2013 študovalo poľnohospodársko-lesnícke vedy asi 5 000 študentov a potravinárske vedy asi 1160 študentov, vlani to bolo v potravinárstve len 562 a v poľnohospodárstve a lesníctve približne 2 700. Nárast zaznamenávajú veterinárne vedy, kde vlani študovalo asi o 300 študentov viac ako pred desiatimi rokmi.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jedna z budov SPU v Nitre.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
21. marec 2024 21:33

Polnohospodárstvo sa likviduje a to je zrejmé aj na počte študentov ktorých uplatnenie by malo byť prevažne v polnohospodárskej prvovýrobe. Keby v článku bolo rozpísané,čo v Nitre je možné študovať,prvovýrobu je skoro nemožné nájsť. Tak asi sa nechystáme riešiť sebestačnosť vo výrobe potravín. Ešte žalostnejšie je to u veterinárov.Stavy hospodárskych… Celý komentár »