Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Európsky parlament schválil návrhy komisie. Reforma SPP je už realitou

Európsky parlament schválil návrhy komisie. Reforma SPP je už realitou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorú Európska komisia pripravovala od začiatku tohto roka, dostala v minulom týždni svoje kľúčové „áno“ od poslancov Európskeho parlamentu.

Parlament schválil návrhy EK v zrýchlenom konaní 425 hlasmi, 130 poslancov bolo proti a 33 sa zdržalo hlasovania. O finančnú podporu pri realizácii niektorých Dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok (GAEC) sa poľnohospodári budú môcť uchádzať už tento rok.

Poľnoinfo.sk požiadalo Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR o vyjadrenie ministra Richarda Takáča, ale nedostalo odpoveď, ani čo sa týka spôsobu, ako v europarlamenti hlasovali slovenskí europoslanci.

Momentálne ostáva už iba schválenie dokumentu zo strany Európskej rady, to by malo byť však formalitou. Belgické predsedníctvo EÚ informovalo, že schváleniu nebude nič stáť v ceste, ak europarlament schváli návrh v znení, akom ho predtým prijal Osobitný výbor pre poľnohospodárstvo – čo sa udialo. Následne bude nariadenie publikované v Úradnom vestníku EÚ a okamžite vstúpi do platnosti.

Finančná motivácia namiesto bremena

Reforma kondicionalít (GAEC) zavádza väčšiu flexibilitu pri ich uplatňovaní, oslobodzuje malých farmárov od kontrol a národným inštitúciám dáva viac flexibility ako vyhovieť rôznym podmienkam spôsobom, ktorý viac vyhovuje okolnostiam hospodárenia v danom regióne. Parlament schválil modifikáciu nariadení EÚ 2021/2115 a 2021/2116 vo vzťahu ku GAEC, dodatkom k strategickým plánom SPP a ich revízii a výnimku spod kontrol a sankcií.

Reformný balík dáva jednotlivým štátom viac flexibility vyjednať výnimky spod štandardov SPP v prípade extrémneho počasia. Malé farmy obhospodarujúce menej ako 10 hektárov pôdy budú zároveň vyňaté spod kontrol a sankcií v prípade nesplnenia niektorých požiadaviek SPP – predovšetkým GAEC 6,7,8. Tieto farmy predstavujú dve tretiny príjemcov podpory v rámci SPP, vzťahuje sa na ne ale iba 10 percent celkovej obrábanej pôdy v EÚ.

Vo všeobecnosti pri modifikácii kondicionalít GAEC 5,6,7,8 a 9 ide o to, že namiesto povinnosti spĺňať určité podmienky sa farmárom otvára možnosť realizovať ich dobrovoľne v rámci ekoschém a poberať za to finančnú podporu.

Napríklad ak ide o GAEC 8 – povinnosť vyčleniť podiel ornej pôdy na neproduktívne plochy, poľnohospodári nie sú povinní nechávať úhorom konkrétnu výmeru svojej pôdy. Namiesto toho sa môžu dobrovoľne rozhodnúť uchovávať určitý stabilný pomer medzi obrábanou a neobrábanou pôdou alebo vytvoriť nové krajinné štruktúry, biopásy alebo stromovú výsadbu. V tomto prípade budú mať nárok poberať dodatočnú finančnú pomoc prostredníctvom ekoschém.

Aby to nebolo kontraproduktívne, žiadať musia členské štáty

„Ochrana pôdy a krajinných štruktúr v rámci kondicionalít GAEC 5, 6 a 7 je spojená s viacerými faktormi, ako typ pôdy, výber plodiny, klimatické a poveternostné podmienky a minulé či súčasné využívanie pôdy v rôznych typoch hospodárenia, napríklad ekologickom. Tieto často vyžadujú špecifický prístup pri niektorých operáciách. Prax ukazuje, že uplatňovanie istých nariadení bez toho, aby sa vzali do úvahy tieto faktory, napríklad časové obmedzenie obrábania pôdy alebo povinnosť siať v určitom konkrétnom období, môžu mať negatívne dopady na pôdu a plodiny a môžu byť kontraproduktívne aj čo sa týka ochrany pôdy,“ uvádza návrh EK.

Aby s predišlo takýmto situáciám, členské štáty budú mať možnosť žiadať o výnimky spod kondicionalít GAEC 5, 6, 7 a 9, aby mohli flexibilne riešiť konkrétne problémy spojené s ich aplikáciou.

Členské štáty budú môcť žiadať výnimky spod pravidiel napríklad kedy siať či orať, ak počasie v tom ktorom roku neumožňuje spĺňať tieto termíny, či by ich plnenie bolo kontraproduktívne.

Strategické plány sa môžu meniť dvakrát do roka

Členské štáty budú mať viac flexibility modifikovať svoje strategické plány. Počet modifikácií za rok by mal byť však obmedzený na dve, aby mali farmári čas zapracovať ich d svojich plánov.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments