Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Diskusii o zjednodušení pravidiel pre európskych poľnohospodárov sa Richard Takáč vyhol

Diskusii o zjednodušení pravidiel pre európskych poľnohospodárov sa Richard Takáč vyhol
insert_photoEuropean Union - Rada ministrov AGRIFISH 29.4.2024

Na svojom aprílovom zasadaní v Luxemburgu si Rada ministrov poľnohospodárstva a rybolovu (AGRIFISH) mohla čiastočne vydýchnuť. Balík pomoci poľnohospodárom v kríze a reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky dostala minulý týždeň zelenú od Európskeho parlamentu. Proces, ktorý začal na februárovom zasadaní AGRIFISH, dosiahol významný medzník v podobe revízie základného dokumentu SPP v rekordnom čase, čo ocenil aj komisár pre poľnohospodárstvo EÚ Janusz Wojciechowski.

„Všetky členské štáty podporujú návrh reformy SPP schválený europarlamentom a to je veľký úspech. Tento proces sa začal, keď sme sa 26. februára stretli s predstaviteľmi protestujúcich farmárov. Vtedy sme konštatovali, že bude potrebná zmena základného dokumentu SPP. To je náročný proces čo sa týka agendy, ale vďaka belgickému predsedníctvu sa to stihlo. Prešli dva mesiace a už to máme schválené v parlamente veľkou väčšinou hlasov,“ povedal Wojciechowski na tlačovej konferencii.

Minister opäť ignoroval Radu ministrov

Prijatie návrhu v Európskej rade 13. mája bude už iba formalita, nakoľko ho všetky členské štáty podporujú. Nariadenie následne vstúpi do platnosť a poľnohospodári sa o nové možnosti finančnej podpory (napríklad na realizovanie kondicionality GAEC 8), budú môcť uchádzať už tento rok.

Slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč opäť vynechal účasť na Rade, kde sa podľa prezenčnej listiny zúčastnila výrazná väčšina európskych agroministrov, vrátane tých, ktorí reprezentujú Nemecko, Francúzsko, Poľsko, Českú republiku, Maďarsko alebo Rakúsko. Záujmy slovenských poľnohospodárov zastupoval štátny tajomník Jozef Smatana. Minister nebol pre poľnoinfo.sk zastihnuteľný ani na vyjadrenie k reforme SPP.

Pripomíname, že minister Richard Takáč, ešte v polovici apríla cestoval do Bruselu na rokovanie s eurokomisárom Wojciechowským. Ako informuje portál euractiv.sk, zo stretnutia si ale slovenská delegácia zrejme odniesla aj nepríjemné správy. Minister mal ísť hľadať riešenia, ako situáciu s meškajúcimi priamymi platbami „vyriešiť v prospech slovenských poľnohospodárov a potravinárov“. Takáč doteraz o obsahu stretnutia s Wojciechowským mlčí a na následnú Radu ministrov, ktorá sa koná o dva týždne vyšle svojho zástupcu.

Diskusia o zmenách

„V spolupráci s Európskou komisiou bol určený harmonogram, ako rýchlo a efektívne reagovať na krízu v sektore poľnohospodárstva. Dnešné zasadanie rady poskytlo príležitosť na diskusiu o týchto zmenách a väčšina členských štátov vyjadrila spokojnosť. Musíme ale pokračovať v úsilí. Monitorovať, akým spôsobom sa uplatňujú návrhy komisie a ďalej sa snažiť o zjednodušovanie pravidiel,“ uviedol v pondelok na tlačovej konferencii David Clarinval, belgický vicepremiér a minister poľnohospodárstva.

Wojciechowski aj belgický minister poľnohospodárstva zdôraznili, že by mali nasledovať kroky, ktoré posilnia  postavenie farmárov v potravinovom dodávateľskom reťazci.

„Pripravujeme legislatívne návrhy na zmenu Direktívy o nekalých obchodných praktikách (UTP). Zároveň analyzujeme dobrú prax v niektorých členských štátoch, ktoré zachádzajú oveľa ďalej ako to požaduje direktíva UTP. Pripravujeme aj reformu Spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov (SOT). Tieto návrhy chceme predložiť ešte pred skončením nášho mandátu,“ povedal európsky komisár na tlačovej konferencii.

Formy pomoci v kríze

Ministri rokovali aj o ďalších zmenách nad rámec prijatej reformy SPP. Návrh Nemecka zvýšiť pomoc de minimis z 25-tisíc na 50-tisíc eur podporila väčšina štátov.

„Väčšina tento návrh podporuje, aj keď niektoré členské štáty sú menej optimistické. Táto forma pomoci závisí od finančnej kapacity jednotlivých krajín,“ povedal Clarinval.

Návrh podporil aj komisár pre poľnohospodárstvo, avšak zdôraznil, že bude zároveň potrebné posilniť inštrument na riešenie kríz v rámci SPP. Ako príklad uviedol Českú republiku, kde tento rok ovocinári kvôli mrazom prišli o úrodu.

„Štátna pomoc je nevyhnutná. Ale potrebujeme zároveň silnejší nástroj na európskej úrovni,“ uviedol Wojciechowski.

Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný včera informoval európskeho komisára o stratách českých ovocinárov a požiadal EÚ o pomoc.

„Takúto katastrofu v Česká republika nezažila od roku 1929. Na väčšine územia prišli ovocinári o celú úrodu a tento rok nebudú mať žiadne ovocie. Podobné mrazy postihli aj niekoľko ďalších európskych krajín, preto som EK vyzval, aby v tejto krízovej situácii pomohla pestovateľom finančnými prostriedkami z poľnohospodárskej rezervy,“ povedal Výborný.

Európsky komisár sa zároveň vyslovil za pokračovanie pomoci krajinám, ktorých trh v uplynulom období zaplavil lacný ukrajinský agropotravinový tovar.

„V obchode s Ukrajinou mala EÚ minulý rok celkový obchodný prebytok 16 miliárd eur, export predstavoval 39 miliárd eur, import 23 miliárd. Ale v poľnohospodárstve bola bilancia opačná. Export predstavoval 3 miliardy eur a import 11,5 miliárd, EÚ teda mala deficit 8,5 miliardy eur. Musíme preto pomôcť farmárom, pretože oni platia daň za liberalizáciu obchodu s Ukrajinou,“ povedal Wojciechowski.

Ďalšie kroky

Niektoré štáty navrhli, aby sa zmenili aj opatrenia GAEC 2 a 4. Európsky komisár uviedol, že budú túto možnosť analyzovať, avšak táto zmena sa neteší takej veľkej podpore medzi členskými štátmi, ako boli opatrenia ďalších kondicionalít GAEC, ktoré už boli modifikované návrhom EK.

Ministri poľnohospodárstva sa zároveň venovali správe o realizácii strategických plánov SPP v prvom štvrťroku. Ako uviedol David Clarinval, ešte je skoro vyvodiť nejaké dôsledky, zatiaľ je k dispozícii iba obmedzený objem údajov.

Obchod EÚ s agrokomoditami

Európsky komisár informoval radu o tom, že EÚ dosiahla rekordný prebytok v obchode s agropotravinovými výrobkami – 70 miliárd eur. V roku 2023 EÚ vyviezla potravinové výrobky v hodnote 228 miliárd eur a doviezla v hodnote 158 miliárd eur. Obchodný prebytok mala EÚ aj vo vzťahu z Čínou, čo nebýva zvykom. Do Číny vyviezla EÚ v minulom roku agropotravinárske komodity v hodnote 14,5 miliardy eur a doviezla v hodnote 8,5 miliardy.

„EÚ je najväčší potravinový exportér vo svete. Tento výsledok nedosiahla kvantitou, vysokým objemom vývozu, ale kvalitou, hodnotou vyvážaného tovaru,“ uviedol Janusz Wojciechowski.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: European Union - Rada ministrov AGRIFISH 29.4.2024

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Marták. , MVDr.
Milan Marták. , MVDr.
1. máj 2024 4:45

“K čomu” má tzv.minister Takáč rokovať , diskutovať , zaujímať závaznny postoj , keď poľnohospodárstvu vôbec, ale vôbec nerozumie , ba dokonca až nechápe ⁉️⁉️