Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

O avizovaných výzvach je takmer ticho. Hrozí prepadnutie európskych zdrojov

O avizovaných výzvach je takmer ticho. Hrozí prepadnutie európskych zdrojov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč ešte v závere novembra a následne začiatkom decembra 2023 informoval na agrárnych podujatiach, že k dispozícii je asi 160 miliónov eur, na ktoré je potrebné vypísať nové investičné výzvy. Vzhľadom na to, že ide o zdroje z predošlého programového obdobia, čas na vyčerpanie týchto peňazí sa kráti. Sám minister v decembri uviedol, že uzávierka poslednej platby je v máji – júni 2025. Za polroka od týchto vyjadrení bola pritom vyhlásená len jediná investičná výzva a to ešte v decembri 2023 s rozpočtom 8 miliónov eur na obnoviteľné zdroje energie.

Nové výzvy?

„Sme v situácii, že máme ešte zhruba 160 miliónov eur, kde musíme vypísať nové výzvy. Toto všetko je ešte starý Program rozvoja vidieka a tu máme deadline poslednej platby v máji – júni 2025. Máme posledný rok a pol, aby sme výzvy za 400 miliónov vyhodnotili a na druhej strane musíme vypísať ešte nové výzvy za 160 miliónov eur,“ uviedol Richard Takáč, 7. decembra 2023 na podujatí PKS.

O tom, že v Programe rozvoja vidieka sú nevyčerpané zdroje Richard Takáč hovoril aj 29. novembra na podujatí zameranom na špeciálnu rastlinnú výrobu v Mojmírovciach.

Za takmer polrok od informácie o potrebe vyhlásiť ďalšie investičné výzvy bola zverejnená len jediná a to ešte 8. decembra 2023. Poľnohospodári mohli vtedy žiadať prostriedky do oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Celková alokácia dosiahla 8,2 milióna eur, to znamená asi 5 percent zo sumy, o ktorej minister tvrdil, že je potrebné ju do „mája – júna 2025“ vyčerpať.

Nevedia

O ďalších pripravovaných výzvach financovaných zo zdrojov minulého programového obdobia poľnohospodári nevedia.

Nie, takéto informácie nemáme k dispozícii,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Neinformovaná o príprave nových výziev je aj Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

V príprave

Podľa informácií, ktoré odzneli ešte v polovici marca na online podujatí – Informačný deň pre potravinárov, sa pritom minimálne jedna výzva už niekoľko týždňov pripravuje.

„Aktuálne je pripravovaná nová výzva na podopatrenie 4.2 zameraná na spracovanie ovocia a zeleniny, obnoviteľné zdroje energie, skladovacie kapacity a odbyt. Alokácia výzvy je 20 miliónov eur a predpokladaný termín vyhlásenia výzvy je apríl 2024,“ informuje prezentácia Františka Kirschnera z Oddelenia projektových podpôr na ministerstve pôdohospodárstva.

Výzva v priebehu mesiaca apríl zverejnená nebola a nie je na webovej stránke platobnej agentúry prístupná doteraz. Ako uvádza prezentácia z marca 2023, v prípade zamerania výzvy napríklad na skladovacie kapacity je otázna reálnosť realizácie. Napríklad, pri výstavbe nových skladov sa do dvanástich mesiacov potrebných na dočerpanie prostriedkov musí Pôdohospodárska platobná agentúra aj žiadateľ zmestiť z hľadiska časových termínov vyhlásenia výzvy, dĺžky predkladania žiadostí, samotného vyhodnotenia projektov, vysúťaženia dodávateľa, výstavby a následného skolaudovania objektu, čo sa zdá byť nereálne.

Minulý týždeň 14. mája 2024 agrorezort cez svoj facebookový status informoval aj o tom, že pri ešte nevyhlásenej výzve mení alokáciu.

„V rámci Programu rozvoja vidieka ministerstvo pripravuje výzvu zameranú na zvýšenie produkcie ovocia a zeleniny, vrátane podpory vinohradníctva s navýšenou alokáciou o 5 mil. eur, z aktuálnych 20 na 25 mil. eur,“ informoval na svojej facebookovej stránke rezort pôdohospodárstva.

Informácia o výzve je pritom uvedená v závere zdanlivo nesúvisiaceho statusu, kde minister Richard Takáč ocenil slovenských vinárov za reprezentáciu na súťaži vín v Paríži.

Existujúce výzvy

„Podľa nás by bolo ideálne, keby sa zvýšili alokácie v existujúcich výzvach,“ hovorí Jana Holeciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podľa vyjadrenia SPPK by sa tak bodová hranica úspešnosti žiadateľov posunula už pri v minulosti vyhlásených a vyhodnotených výzvach. Uspokojení by tak boli aj poľnohospodári s nižším počtom bodov. Zdá sa, že z hľadiska časových termínov môže mať Pôdohospodárska platobná agentúra problém aj s týmto na prvým pohľad jednoduchším riešením.

„Od našej členskej základne máme informácie, že administrácia už vyhodnotenej potravinárskej výzvy 51 prebieha veľmi pomaly. Potravinári, ktorí realizujú projekty napríklad mesiace čakajú na schválenie žiadosti o platbu. Pre nás je prioritou aby sa zdynamizovali procesy na platobnej agentúre v súvislosti s projektovými podporami,“ uviedla pre poľnoinfo.sk Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.

Potravinárska výzva 51/PRV/2021 bola vyhlásená ešte v roku 2021 a spracovateľom ponúkla možnosť investovať zdroje vo výške 238,9 milióna eur.

Neprojektové opatrenia

Okrem zvýšenia alokácie v už vyhodnotených výzvach si vie Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora predstaviť aj možnosť presunúť nevyčerpané finančné prostriedky z investičných výziev do neprojektových podpôr.

O takejto alternatíve však musí najskôr diskutovať Európska komisia, ktorá musí modifikáciu schváliť. Možnosť presunu financií do neprojektových opatrení však podporujeme,“ informuje Jana Holéciová.

Tento návrh prináša riešenie na krátkodobý problém vo vyčerpaní finančných prostriedkov, ktoré by mohli Slovensku čoskoro prepadnúť. Na druhú stranu je potrebné vnímať, že ochudobňuje agropotravinárov o investície a konkurenčnú schopnosť na spoločnom európskom trhu. Peniaze určené na modernizáciu sú presunuté do spotreby.

Nové výzvy

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podporuje aj vypísanie nových výziev. Jana Holéciová však upozorňuje, že by malo ísť o jednoduchú výzvu na stroje a technológie.

„Inak to nestihnú zrealizovať ani žiadatelia ani PPA,“ myslí si hovorkyňa SPPK.

Helena Patasiová upozorňuje, že splnenie podmienok verejného obstarávania by bolo oveľa jednoduchšie, keby sa pri zvažovaných výzvach využívali katalógové ceny, podľa ktorých PPA v minulosti postupovala.

Bez odpovede

Zdá sa, že poľnohospodári, ktorí si v najbližších týždňoch budú chcieť siahnuť na projektové podpory sa opäť dostávajú pod tlak termínov. Ministerstvo pritom už minimálne polroka vie, že nové výzvy chce vyhlásiť, no z nejakého dôvodu tak stále neurobilo.

Na prípravu investičných výziev a na posun z hľadiska čerpania vyplatených projektových podpôr od začiatku roka sme sa pýtali aj Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Obe inštitúcie na otázky neodpovedali.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Tóno
Tóno
22. máj 2024 10:59

Jedno slovenské príslovie hovorí, že “ryba smrdí od hlavy”, avšak v tomto prípade si myslím, že aj ďalšie “časti trupu” sediace na iných poschodiach.., a obrovským problémom je samotná PPA (neudržateľné). Tento príbeh jasne deklaruje, ako sa kvôli neschopnosti dá za niekoľko mesiacov zdecimovať akékoľvek odvetvie NH.

Milan Marták. , MVDr.
Milan Marták. , MVDr.
22. máj 2024 6:45

Nie len výzva na obnovitrľné zdroje , ktorá je už uzavtretá . Ale aj výzva pre “lesníkov”( a drevorubačov) za 40.000.000,-€, ktorá krásne a tichúčko plynie ….‼️ Mimochodom , gratulácia predsedníčke AKS ing.Patasiovej , ktorá aj napriek veku 73 rokov kandiduje , ako čislo 4(‼️) za poslankyňu do Európskeho parlamentu… Celý komentár »

Helena Patasiová
Helena Patasiová
22. máj 2024 9:06

Ďakujem pán Marták, ale poznamenávam, že za prezidentov krajín kandidujú aj nad 80 rokov, veď kým rozum a zdravie slúži v celospoločenskom záujme, nezáleží na veku. Dúfam, že mi dávate za pravdu !

Jano
Jano
22. máj 2024 9:33
Odpoveď na  Helena Patasiová

Ano, ale potom im iba vymienaju plienky a rozhoduju za nich ini. Prezidenti su tam iba figurky. Zly priklad

Stefan
Stefan
22. máj 2024 16:41
Odpoveď na  Jano

Napriek tomu, že Čaputovej nik nemení ešte plienky ( iba ak by sa posrala od šťastia) , je iba figúrka , ktorá prečíta iba to , čo jej niekto napíše , a to bez hanby aj v mužskom rode . A keď môže kandidovať polodementný biden , ktorý balansuje na… Celý komentár »

Tóno
Tóno
22. máj 2024 11:01

Pán Marták, začínam nadobúdať presvedčenie, že Vám sa predsedníčka AKS musí páčiť. Venujete sa jej takmer pravidelne. 🙂