Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Takáč: Zo starého programového obdobia nám môže prepadnúť enormná suma

Takáč: Zo starého programového obdobia nám môže prepadnúť enormná suma
insert_photoFacebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Špeciálna rastlinná výroba, ovocinárstvo, zeleninárstvo či pestovanie zemiakov sú segmenty, ktorých rozvoj by mohol prispieť k zvýšeniu potravinovej sebestačnosti Slovenska. Na seminári zameranom na špeciálnu rastlinnú výrobu v Mojmírovciach to skonštatoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

Podľa jeho slov je v súčasnosti potravinová sebestačnosť Slovenska pod úrovňou 40 %.

“Ak ju chceme zvýšiť, tak vhodným segmentom je práve rastlinná výroba, ovocie, zelenina či víno… Vyžaduje to však nastavenie aktuálnych schém a procesov, aby sme konečne začali v tomto smere niečo robiť,” uviedol Takáč.

Jednou z úloh nového vedenia rezortu je podľa neho aj hľadanie zdrojov pre pestovateľov.

Facebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

“Začal som intenzívne hľadať cesty, aby sme vedeli využiť aj financie z Plánu obnovy a odolnosti. Ministerstvo pôdohospodárstva tam má veľkú nulu. Preto budem hľadať možnosti, ako čerpať financie aj odtiaľ, možno na digitalizáciu alebo na závlahové systémy, ktorých máme stovky až tisícky kilometrov v zdevastovanom stave. Roky sa o tom iba hovorí. Je najvyšší čas, aby sa začali revitalizovať rôzne vodné nádrže, rigoly, kanály a na to sa nastavil zavlažovací mechanizmus, ktorý je vo vlastníctve štátu,” skonštatoval minister.

Zároveň však pripomenul, že poľnohospodári stále nevyužili všetky finančné prostriedky zo starého programového obdobia. Suma, ktorá môže prepadnúť a skončiť nevyčerpaná, je podľa jeho slov enormná.

“Máme projekty v hodnote vyše 400 miliónov eur, ktoré ešte nie sú vyhodnotené. To je úlohou Pôdohospodárskej platobnej agentúry, aby sa do toho aktívne pustila. Okrem toho sme na úrovni 160 miliónov eur, kde budeme musieť nanovo vypisovať výzvy. Našou úlohou je, aj s pomocou samotných poľnohospodárov a ich návrhov, pozrieť sa na to, kde by sme mohli pomôcť. Aby sme vypísali výzvy tak, že budeme schopní všetko reálne vyhodnotiť, zrealizovať a vyplatiť v riadnom termíne,” dodal Takáč.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Facebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
SHR
SHR
8. december 2023 5:01

Peniaze prepadnú, ale dať aj malým nejaké omrvinky na nejaké nové stroje, to nie.

Josef
Josef
30. november 2023 22:42

Bez uplnej digitalizacie a zjednoduseni procesov to PPA neda, dopadne to ako s priamymi platbami.

realista
realista
1. december 2023 21:44
Odpoveď na  Josef

A čo si predstavujete od pojmom “digitalizácia PPA” ?

Stefan
Stefan
2. december 2023 12:23
Odpoveď na  Josef

Keď im tam ostávajú peniaze , a nevedia čo s nimi , tak nech každému poľnohospodárovi pošlú na účet alebo daju hotovosť , nech minie ako uzná za vhodné . Je v tom nejaký problém ?