Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Biopalivá Z domova

Výroba biopalív by sa mala zakonzervovať na aktuálnej úrovni

blank

S nedávnym hlasovaním europoslancov z Výboru pre životné prostredie o znížení podielu biopalivovej zložky v benzíne a nafte z 10 na 5,5 percenta do roku 2020 nesúhlasí ani Copa Cogeca. Europarlament bude o navrhovaných zmenách hlasovať na plenárnej schôdzi v septembri.

Momentálne je v platnosti smernica EÚ, podľa ktorej sa má do roku 2020 postupne zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v palivách do výšky 10%. Ide o konvenčné biopalivá prvej generácie vyrábané z energetických plodín, v našich pomeroch napr. z kukurice, repky olejnej či obilnín. Výbor europarlamentu pre životné prostredie však chce túto hranicu spolu s ďalšími podmienkami výroby výrazne zmeniť, na 5,5% k roku 2020, čo predstavuje približne terajšiu hodnotu podielu primiešavania,“ uvádza za Združenie pre výrobu a využitie biopalív Lucia Chovanová.

Náhly koniec rozvoja biopalivového sektoru vidí Pekka Pesonen z organizácie Copa Cogeca v ohrození viac ako 220 tisíc pracovných miest prevažne vo vidieckych oblastiach Európskej únie.

 „Sme radi, že okrem kolegov z biopalivového sektoru sme našli porozumenie aj u farmárov. Aj oni si totiž uvedomujú veľké výhody, ktoré prináša pestovanie plodín na výrobu biopalív. Ich stanovisko jasne uvádza, že biopalivá prvej generácie vôbec nie sú hrozbou pre potravinársky priemysel a sú prínosom pre poľnohospodárstvo, pretože vytvárajú nové pracovné miesta,“ uviedol Róbert Spišák, predseda Združenia pre výrobu a využitie biopalív.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Nasledujúci článok

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.