Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

FAO vyzýva USA k obmedzeniu výroby bioetanolu

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyzvala Spojené štáty, aby pozastavili produkciu bioetanolu, ktorý vyrábajú z kukurice. Na základe amerických zákonov sa až 40 % úrod kukurice musí použiť na produkciu bioetanolu, čo je kvóta, ktorá podľa FAO môže viesť k novej potravinovej kríze vo svete.

Mimoriadne sucho a horúčavy, najväčšie za posledných viac než 50 rokov, poškodili alebo zničili veľkú časť úrod kukurice, čo sa už odrazilo na raste cien tejto komodity na medzinárodných trhoch. Podľa najnovších informácií FAO cenový index potravín po predchádzajúcich troch mesiacoch poklesu vzrástol za júl medzimesačne o 6 %, pričom len v prípade kukurice to bolo o 23 %. Navyše, americké ministerstvo poľnohospodárstva v piatok informovalo, že úrody kukurice by mali byť podľa nových prognóz najhoršie za posledných šesť rokov.

„Najhoršie sucho za vyše 50 rokov spôsobuje na úrodách kukurice v USA obrovské škody s vážnymi dôsledkami pre celkové zásoby potravín vo svete,“ uviedol pre britský denník The Financial Times šéf FAO José Graziano da Silva.

Ako dodal, dočasné zrušenie kvóty na produkciu etanolu by umožnilo presunúť väčší objem kukurice na produkciu potravín.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments