Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Kampaň 2024: Keď zlyhajú najčastejšie kladené otázky, príručka aj videomanuál, kontaktujte experta

Kampaň 2024: Keď zlyhajú najčastejšie kladené otázky, príručka aj videomanuál, kontaktujte experta
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Kampaň 2024 na podávanie žiadostí o priame podpory sa začala. Pôdohospodárska platobná agentúra ju spustila tak, ako deklarovala v pondelok 15. apríla 2024. A hoci v daný deň v ranných hodinách stále nebolo možné zakresľovanie, keďže LPISové plochy v aplikácii GSAA neboli zverejnené, o pár hodín už pribudla aj táto možnosť. Kampaň na tento rok sa teda naplno spustila a ako PPA pôvodne deklarovala, predlžovať ju po vzore vlaňajška nemieni.

„Nezabudnite, že lehota na podávanie žiadostí je do 15.5.!“ upozorňuje agentúra na svojej facebookovej stránke.

PPA tiež v rámci tejto kampane vytvorila samostatnú podstránku, na ktorej zverejňuje najčastejšie otázky týkajúce sa podávania žiadostí.

„Komplexné informácie o podávaní žiadostí, vrátane dôležitých termínov a požadovaných príloh, sú dostupné na samostatnej podstránke PPA,“ uvádza agentúra na svojej webovej stránke.

Na sociálnych sieťach zas žiadateľov vyzýva, aby skôr, ako kontaktujú priamo agentúru, najskôr navštívili sekciu najčastejšie kladených otázok na webe, pozreli si zverejnenú príručku aj videomanuál.

„Ak stále nemôžete nájsť to, čo  potrebujete, kontaktujte nás prostredníctvom nášho formulára, nie cez mail, a vyberte príslušnú kategóriu. Tento krok nám umožňuje poslať vašu otázku priamo expertovi, ktorý je najlepšie vybavený na jej zodpovedanie. Vďaka tomuto systému dostanete odpoveď rýchlejšie,“ radí agentúra.

Nariadenie na poslednú chvíľu

Hoci o tom, že kampaň sa začne v bežnom termíne, a teda v polovici apríla, informovala Pôdohospodárska platobná agentúra spolu s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka už počas februára, posledná legislatíva k nej sa doťahovala len pár dní pred začatím. Návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre predkladanie žiadostí a znižovania podpôr Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky totiž vláda schválila pár dní pred spustením samotnej kampane.

Vzhľadom na výraznú nervozitu v regiónoch, ktorú znásobili zásadné problémy s vyplácaním priamych platieb v kampani 2023, by sme privítali, keby sa poľnohospodári mohli na nové pravidlá skôr pripraviť. Niektoré podmienky totiž musí poľnohospodár začať plniť už skôr než 15.4., aj preto sme už pred časom navrhovali ministerstvu pôdohospodárstva, aby sme mali usmernenia k nariadeniu vlády k podávaniu žiadostí oveľa skôr. Nariadenie vlády sa vzťahuje aj pre kondicionality a aj pre ekoschémy a vždy sa k tomuto nariadeniu pripravuje aj usmernenie, ako postupovať pri realizácii kondicionalít a ekoschém v teréne. Písomné usmernenia MPRV SR ku kondicionalitám a Ekoschémam sme dostali k dispozícii 15.4.2024,“ skonštatovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Elektronizácia

Nová kampaň bude pre všetkých žiadateľov prebiehať už len elektronicky. Zatiaľ čo niektorí poľnohospodári, najmä veľké firmy, žiadosti cez počítač podávali už aj v minulosti, po novom sa povinnosť vzťahuje na všetkých, vrátane drobných poľnohospodárov.

„Žiadosti sa dajú podať už len elektronicky, k čomu potrebujeme ID – občiansky preukaz s čipom. Nečakajte s jeho vybavením na poslednú chvíľu,“ radí rezort na svojom profile na sociálnej sieti.

„Naši poľnohospodári vedia, že v tomto roku budú podávať žiadosti už výlučne len elektronicky. Žijeme v 21. storočí a digitalizácii sa teda určite nevyhneme ani v časti podávania žiadostí o podpory v poľnohospodárstve. Navyše je podstatné, aby činnosť PPA bola čo najviac zdigitalizovaná, preto aj elektronické podávanie žiadostí vnímame ako krok vpred. Je možné, že v niektorých prípadoch sa nevyhneme nejakým problémom. Predpokladáme, že starosti môžu mať najmä starší poľnohospodári, ktorí nemajú dostatok skúseností a zručností pri práci s počítačom a internetom, resp. tí, ktorí žijú v oblasti so slabším internetovým signálom,“ dodala Holéciová.

Obavy z elektronického podávania sa objavujú aj na fórach. Napríklad v skupine Združenia mladých farmárov na sociálnej sieti hľadá rady viacero potenciálnych žiadateľov.

„Hľadám niekoho z okresu Levice, kto by mi bol ochotný pomôcť podať žiadosť o priame podpory na PPA. Samozrejme zaplatím. Podávam viac rokov, ale už asi ako všetci vieme, nároky sú neúnosné,“ uvádza v diskusii jedna z členiek skupiny, pôsobiaca v levickom okrese.

„Skúšali ste už niekto vypĺňať jednotnú žiadosť na portáli slovensko.sk? Na strane 4/42 som narazil na problém, neviem, ako mám ďalej postupovať, chcel by som vás požiadať o radu,“ hľadal pomoc zas ďalší mladý farmár.

Videonávod aj informačné dni

Pre potreby žiadateľov Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila na svojej stránke aj aktualizovaný videonávod, ktorý by mal žiadateľom pri elektronickom vypĺňaní žiadosti pomôcť.

„Dostali sme od vedenia PPA ubezpečenie, že ich regionálni pracovníci budú maximálne k dispozícii všetkým poľnohospodárom, ktorí môžu mať problémy s elektronickým podávaním žiadostí v regiónoch a tak pevne veríme, že poľnohospodárom bude mať kto v regiónoch skutočne odborne podariť,“ vyjadrila sa Holéciová.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v uplynulý týždeň zorganizovala aj sériu informačných dní v regiónoch. V Nitre, Bratislave a v Košiciach sa ich zúčastnilo asi tisíc záujemcov.

Problémy z vlaňajšej kampane

Informačné dni sa konali v Nitre za účasti ministra pôdohospodárstva.

„Robíme všetko pre to, aby poľnohospodári získali maximálnu pomoc na regionálnych pracoviskách pôdohospodárskej agentúry. K dispozícii budú aj zamestnanci deviatich regionálnych pracovísk Inštitútu znalostného pôdohospodárstva a inovácií. Sme pripravení zmeniť aj legislatívu tak, aby sme mohli zjednodušiť procesy a urýchliť vyplácanie finančných zdrojov,“ vyjadril sa pred žiadateľmi minister Richard Takáč.

Medzi poľnohospodármi naďalej pretrváva nespokojnosť so stavom vyplácania podpôr za minulý rok. Začiatkom tohto týždňa bolo podľa posledných zverejnených informácií vyplatených 70 percent z celkového objemu peňazí z platieb BISS a z redistributívnej podpory príjmu. V rámci pastevného chovu oviec a kráv to bolo 95 percent prostriedkov.

„Najväčší problém nám však robí celofarmová ekoschéma, a to kvôli chybám spôsobených ministerstvom pôdohospodárstva, platobnou agentúrou, ale aj samotnými poľnohospodármi, keďže nevedeli, ako presne postupovať,“ vyjadril sa počas krajského informačného dňa v Nitre generálny riaditeľ PPA Marek Čepko.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments