V rámci priamych platieb poskytovaných z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu bolo vlani podaných na Pôdohospodársku platobnú agentúru 45 676 žiadostí. Najviac 14 318 poľnohospodárov žiadalo základnú podporu príjmu v záujme udržateľnosti (BISS), 14 304 požadovalo redistributívnu platbu a 8 815 podporu v rámci ekoschém. Vyplýva to z Výročnej správy PPA za rok 2024.
V ostatných dňoch rozoslala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) emailom žiadateľom o priame podpory, ktorí už podali žiadosť, upozornenie na chýbajúcu elektronickú evidenciu prenajatých a vlastných pozemkov alebo na nahratie tejto evidencie v zlom (nesprávnom) formáte (nedostatok číslo 482). Snahu PPA proaktívne upozorňovať žiadateľov na chyby, aby ich mohli včas opraviť, treba oceniť. Problém však je, že takéto upozornenie bolo doručené aj niektorým žiadateľom, ktorí evidenciu podali korektne.
S Lukášom Hríbikom, odborníkom na poľnohospodárske podpory, sme sa rozprávali o priamych platbách a všetkom, čo s nimi aktuálne súvisí. Venovali sme sa prebiehajúcemu podávaniu žiadostí, fungovaniu systému GSAA, ale aj tomu, aké zmeny priniesla tohtoročná kampaň v porovnaní s minulým rokom – pozitívne aj negatívne. Dotkli sme sa pojmu ostrovy biodiverzity, podmienky aktívneho poľnohospodára, a nechýbala ani téma pôdy. Hovorili sme o evidencii, nájomných zmluvách aj o tom, ako dlho môže trvať vysporiadanie vzťahov k pôde v rámci jedného poľnohospodárskeho subjektu. Vypočujte si ďalšiu časť nášho podcastu.
Pôdohospodárska platobná agentúra v pondelok (14. apríla) otvorila aplikáciu GSAA a sprístupnila formulár na podávanie jednotnej žiadosti o priame podpory na Ústrednom portáli verejnej správy. Na základe toho vieme upresniť informáciu z nášho pôvodného článku, v ktorom sme rozoberali zmeny v spôsobe podávania povinnej prílohy k žiadosti – evidencie prenajatých a vlastných pozemkov.
Vyplácanie priamych platieb za rok 2024 malo prebehnúť hladko a preddavky mali získať aj poľnohospodári v kontrolách. Taký bol prísľub rezortného ministra v polovici októbra. Realitou je, že katastrofálny systém vyplácania priamych platieb z roku 2023 sa vlani nezopakoval a mnohí poľnohospodári získali časť platieb ešte pred obvyklým decembrovým termínom. Stále sú ale agrosubjekty, ktoré si na dotačné prostriedky z minulého roka zatiaľ nesiahli. Jedným z nich je z hľadiska úžitkovosti na dojnicu najproduktívnejšia slovenská farma, ktorá dnes počíta každé euro. Na jednej strane tak realizujú opatrenia, aby uchránili svoj chov pred slintačkou a krívačkou, na druhej strane si na to musia požičať. Nedostali zálohu a ich problém zatiaľ nevyriešila ani kontrola platobnej agentúry, ktorá u nich prebehla v novembri a jej výsledky majú v rukách od februára tohto roka.
Hoci v súčasnosti sektor poľnohospodárstva na Slovensku trápia kardinálne otázky prežitia živočíšnej výroby, zároveň sa blíži termín podávania žiadostí o priame podpory, ktoré sú tiež podstatné pre zachovanie a rozvoj slovenských fariem. Začiatkom roka minister pôdohospodárstva bez bližších informácií oznámil, že „zjednodušená“ verzia registra užívacích vzťahov bude spustená ako súčasť tohtoročnej kampane podávania žiadostí o priame podpory.
Tak ako vlani, aj tento rok sa ministerstvo pôdohospodárstva spolu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou rozhodlo vopred zverejniť termíny, týkajúce sa nastávajúcej kampane podávania žiadostí. Prvé dôležité dátumy sa týkajú chovateľov hospodárskych zvierat a do kalendára ich treba zaznačiť na február.
Záver roka 2024 bol pre poľnohospodárov o niečo veselší, ako koniec roka 2023. Mnohým boli doručené rozhodnutia k priamym platbám a tí čo ich nedostali, získali zálohové platby. Teda okrem menšieho počtu prípadov, kde bolo riziko spätného vymáhania zálohy (vzhľadom na nezrovnalosti v žiadosti) vysoké. Zálohové platby sú významná zmena, po ktorej poľnohospodári volali roky. Okrem toho, že žiadosti o priame platby sú prostriedkom na získanie podpory, sú aj významným zdrojom informácií o slovenskom poľnohospodárstve. Poďme sa teda pozrieť, ako to so slovenským agrosektorom vyzerá.
Rok meškajúcich priamych platieb, ako aj rekordných vyplatených preddavkov, rok búrlivých protestov, aj zlepšenia komunikácie s rezortom a platobnou agentúrou. Aj takto spomína na uplynulé mesiace predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš. V rozhovore pre portál poľnoinfo.sk načrtol viac aj o očakávaniach od roka 2025.
Najkomentovanejšie za 7 dní