Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Z ekonomiky

Priame platby ako hlavný dôvod dnešného protestu

Priame platby ako hlavný dôvod dnešného protestu
insert_photoautor - traktory pred budovou MPRV SR (19.2.2024).

Poľnohospodári sa dostali do existenčných problémov. Dôvodom sú nevyplatené priame platby. Odznelo dnes na schodoch ministerstva pôdohospodárstva z úst predstaviteľov agrárnej samosprávy. Poľnohospodári mali pre Richarda Takáča pripravenú výzvu. Požiadavky sformulované v jednoduchých bodoch. Keďže ich nemali komu odovzdať, po tlačovej konferencii ich odniesli na podateľňu agrorezortu.

„Bohužiaľ tento protest musím nazvať pomýlený protest,“ uviedol Richard Takáč ešte v piatok, vo svojom videu na sociálnej sieti.

Agrominister vo videu povedal, že je ochotný podporiť protest proti Európskej komisii, ktorý bude organizovaný 22. februára 2024 Agrárnou komorou Slovenska a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou.

Prvá menovaná organizácia pritom vo svojej minulotýždňovej tlačovej správe informovala aj o iných, ako len o európskych dôvodoch, prečo jej členovia z troch regiónov budú vo štvrtok protestovať.

Žiadame pána ministra Takáča, aby na svoju zodpovednosť dal príkaz Pôdohospodárskej platobnej agentúre vyplatiť základnú platbu na pôdu všetkým aktívnym farmárom, ktorí naďalej chcú pestovať plodiny a chovať hospodárske zvieratá.  Prežívajú vážne problémy, nakoľko ak svoje dlhy nevyrovnajú voči dodávateľom, hrozí im zánik a likvidácia,“ uviedla v minulom týždni Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

Mimikry

Pôdohospodárska platobná agentúra dnes prostredníctvom tlačovej správy oznámila, že v najbližších dňoch vyplatí 118 miliónov eur. Zo strany rezortnej banky išlo o mimikry, ktorým chcela reagovať na aktuálnu napätú situáciu, keď sa traktory vo výraznejšom rozsahu dostali do ulíc. V správe nie je oznámené nič nové. Vyplatenie viazaných podpôr na zeleninu, podpora pastevného chovu alebo začiatok vyplácania ekoschém v závere februára komunikoval agrorezort už v minulosti.

Oznam PPA z 12.2.2024

PPA vo svojich správach hovorí najmä o budúcnosti. Ako budú vyplácať priame platby v kampani v roku 2024, či koľko desiatok miliónov vyplatia v nasledujúcich dňoch.

Z verejne dostupných dát je pritom zrejmé, koľko finančných prostriedkov platobná agentúra vyplatila poľnohospodárom v januári 2024. V čase, keď sa situácia s finančnými tokmi v poľnohospodárskych podnikoch začala prudko zhoršovať, PPA vyplatila za celý mesiac január 297 tisíc eur na BISS platbu (Základná podpora príjmu v záujme udržateľnosti). Celkovo vo všetkých dotačných tituloch agentúra vyplatila za január 1,2 milióna eur!

Zdroj: PPA

Problémy sa nabaľujú

Ján Jelen s Mariánom Glovaťákom zo Združenia mladých farmárov dnes pred budovou rezortného ministerstva jeho vedeniu vyčítali aj to, že keď chceli poľnohospodárom vyplácať zálohy, mali začať v termíne, v ktorom to povoľuje európska legislatíva a nie až na konci novembra.

„V susednej ČR bolo už vyplatených 80 percent priamych platieb, na Slovensku 40 percent. Pýtali sme sa pána ministra prečo. Doteraz sme nedostali odpoveď,“ uviedol Ján Jelen.

Šéf ZVPAS upozorňuje, že minister v minulosti sľúbil, že 8. februára zverejní harmonogram vyplácania priamych platieb. Časové rámce MPRV SR síce zverejnilo o niečo neskôr – v pondelok 12. februára 2024, ale netýkali sa z väčšej časti nevyplatenej kampane 2023, ale budúcej kampane 2024.

„Čakali sme tabuľku platieb a dátumov. Nedočkali sme sa a tak sa nabaľujú ďalšie problémy, ktoré sa dotýkajú mnohých našich členov, ktorí účtujú v jednoduchom účtovníctve. Podniky sa za vlaňajšok dostávajú do strát a to znamená, že sa na ich hospodárenie bude pozerať ako na podnik v ťažkostiach a to im spôsobí problémy v čerpaní ďalších dotačných schém – napríklad Zelenej nafty,“ hovorí Marián Glovaťák.

Poľnohospodári poukazujú aj na ďalšie dôvody, prečo dnes podľa organizátorov sadli do asi 300 traktorov na celom Slovensku. Hovoria o úľavách na sociálnych odvodoch pre všetkých farmárov, odbúraní administratívnej záťaže, odstránení diskriminácie pri prenájme pôdy Slovenského pozemkového fondu či finančných nástrojoch.

Predseda Združenia mladých farmárov nevylučuje, že protesty budú pokračovať.

„Dnes sme si to nanečisto vyskúšali,“ uzatvára Marián Glovaťák.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - traktory pred budovou MPRV SR (19.2.2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
20. február 2024 6:28

Macho (SPPK ) a Patasiová ( AKS) chcú štrajkovať za “vyšší princíp” , teda proti opatreniam EU , ktoré zamedzujú alebo obmedzujú využilvať na veľmi intenzívnu rastlinnú produkciu súvislé obrovské lány, plochy ornej pôdy bez biopásov , ládovať do pôdy tisíce ton pesticídov , chémie , proemydelných hnojív Herbicídov, rodrmticódov… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
20. február 2024 11:43

Nikde v EU nie je zahrnuté v základnej platbe povinné 4% ornej pôdy z ktorého poľnohospodári nemôžu brať osoh. Jedine na Slovensku. A toto sa schválilo za Vlčana. Všade je to za „príplatok“. Zasa sa urobila nezmyselná požiadavka nad rámec, čo vyžaduje EU. Takáč to zdedil po predchodcovi. Darmo tam… Celý komentár »