Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Traktory vyrazili do ulíc, minister sa nepridal

Traktory vyrazili do ulíc, minister sa nepridal
insert_photoautorka - protest Levice (19.2.2024).

Slovensko má za sebou prvé tohtotýždňové protesty poľnohospodárov. Do ulíc vyrazili predstavitelia piatich menších združení. K Združeniu vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, ktoré už asi pred mesiacom vyhlásilo štrajkovú pohotovosť, sa pridali aj poľnohospodári zo Združenia mladých farmárov, Iniciatívy poľnohospodárov, Spolku farmárov Slovenska a Združenia vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.

Už dopoludnia sa poľnohospodári na svojich traktoroch presúvali viacerými regiónmi Slovenska – cieľom bolo dostaviť sa pred regionálne sídla Pôdohospodárskej platobnej agentúry, keďže práve v jej fungovaní vidia protestujúci jeden z najväčších problémov. Popri regionálnom pracovisku sa previezli aj protestujúci v Leviciach, kde mestom tiahlo asi 40 traktorov.

„Prišli sme preto že ministerstvo pôdohospodárstva nereagovalo na našu výzvu, ktorú sme im poslali ešte 17. januára 2024, kde sme s nimi chceli riešiť problémy poľnohospodárov za rokovacím stolom,“ skonštatoval Vladimír Homoľa zo Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, ktorý zoskupenie traktorov koordinoval na jednom z levických parkovísk.

V Leviciach na protest prišli najmä samostatne hospodáriaci roľníci z okolia. Narátali sme 39 kusov poľnohospodárskej techniky, ktorá vyrazila do centra mesta za sprievodu polície. Roľníci prešli popred mestský úrad a okolo hlavného levického námestia, následne zamierili na výpadovku a s kolónou pokračovali do Tlmáč. Odtiaľ sa vrátili naspäť do Levíc. Celá protestná jazda prebehla pokojne.

Podobne to vyzeralo aj v Dolnom Kubíne, kde sa na jednom mieste stretlo 80 kusov techniky a asi 150 zástupcov poľnohospodárov. Pokojný bol aj protest pri Bratislave – niekoľko traktorov sa stretlo medzi Stupavou a Bratislavou, odkiaľ vyrazili na protestnú jazdu. Na východe Slovenska zas niekoľko poľnohospodárov so svojou technikou zablokovalo hraničný priechod Vyšné Nemecké. O 13. hodine sa poľnohospodári s niekoľkými kusmi techniky stretli aj pred ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„Cieľom protestu je poukázať na kritickú situáciu farmárov na Slovensku. Farmári sa dostali do existenčných problémov. Boli nízke ceny výkupu komodít a ešte k tomu nedostali priame platby, na ktoré majú nárok,“ vyhlásil Ján Jelen, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska na tlačovom brífingu pred budovou rezortu.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ani žiadny zástupca ministerstva, sa k zhromaždeniu nepridal. Šéf rezortu ešte v piatok na sociálnych sieťach označil pondelkový protest za pomýlený a argumenty jeho organizátorov za pseudoargumenty. Vo svojom videu poukázal na to, že poľnohospodári sa rozdeľujú sami a vyjadril podporu akciám, ktoré sú plánované na štvrtok pod taktovkou Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

„Vážim si každého poľnohospodára, či je malý alebo veľký, lebo každý tvorí hodnoty, na ktorých nám všetkým spoločne záleží. Rešpektujem aj to, že každý má právo vyjadriť svoj názor a má právo aj protestovať. S čím však nemôžem súhlasiť je spôsob, ako sa zneužívajú problémy poľnohospodárov na politické účely. A to je príklad dnešného protestu,“ uviedol minister na videu, ktoré médiám rozposlal dnes popoludní.

Nakoľko sa nezúčastnil žiadnej tlačovej konferencie, otázky mu pokladať možné nebolo. Organizátori pondelkových protestov rázne odmietajú, že by do protestu išli politicky motivovaní.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka - protest Levice (19.2.2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments