Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Neproduktívne plochy aj daň z pôdy! Členovia AKS budú protestovať

Neproduktívne plochy aj daň z pôdy! Členovia AKS budú protestovať
insert_photoTASR

Agrárna komora Slovenska sa so svojou členskou základňou 22. februára 2024 pridá a podporí protestujúcich európskych farmárov

„Hlavným dôvodom nespokojnosti aktívnych farmárov na juhu Slovenska je, že ak majú dodržiavať zákonné povinnosti, nie je im v plnom rozsahu umožnené pestovať základné suroviny pre potravinovú bezpečnosť našich občanov. Úradníci v Bruseli zákonom prikazujú, aby poľnohospodári vyčlenili 4 percentá najúrodnejších pôd na neproduktívne plochy, ktoré sa bez práce poľnohospodárov menia na oblasti zdraviu nebezpečných burín, ktorých semená udržia v pôde svoju klíčivosť aj niekoľko desaťročí. Navyše, neustále zvyšujúcou a zbytočnou administráciou zaťažujú aktívnych farmárov,“ informuje Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

Európska komisia namiesto toho, aby ochraňovala poľnohospodárov zo svojich členských štátov pred dovozmi nekontrolovaných produktov, otvorila dovoz ukrajinských komodít.

„Žiadame pána ministra Takáča, aby na svoju zodpovednosť dal príkaz Pôdohospodárskej platobnej agentúre vyplatiť základnú platbu na pôdu všetkým aktívnym farmárom, ktorí naďalej chcú pestovať plodiny a chovať hospodárske zvieratá.  Prežívajú vážne problémy, nakoľko ak svoje dlhy nevyrovnajú voči dodávateľom, hrozí im zánik a likvidácia. Väčšiu šancu prežiť majú poľnohospodári, ktorí hospodária na veľkej výmere, ale malí poľnohospodári (do 200 ha) sú vo veľmi zlej situácii,“ apeluje predsedníčka AKS.

Naši členovia štrajkom ďalej upozornia na to, že miestne samosprávy (obce, mestá) na juhu Slovenska navyšujú daň z pozemkov bez odôvodnenia. Sú katastrálne územia, kde hospodáriacim vyrubili daň z pozemkov od 70-120€/1 ha. Pôda ako základný výrobný prostriedok slúži na vykonávanie pracovných činnosti a vo väčšine členských štátov si to uvedomujú a tak pôda a nehnuteľnosti nepodliehajú zdaneniu ak slúžia na poľnohospodársku a potravinársku činnosť. Chceme preto požiadať zákonodarné orgány, aby sa zrušila  daň z pozemkov, alebo zákonom sa určila jej maximálna výška.

Autor článku: Agrárna komora Slovenska
Zdroj obrázku: TASR

5 5 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
19. február 2024 8:33

Kým sa farmári nezjednotia a nepôjdu do ulíc tak, ako francúzi a nemci s hnojom a hnojovicou a blokaciou miest, nedosiahneme svoje☝️ Takéto formálne protestiky ako chvost celej únie nám nijako nepomôžu. O to viac keď aj hlúpo dopredu hľadáme, že my len slušne a formálne sa pripájame k ostatnej… Celý komentár »