Biopásy sú v rámci agropolitiky novým prvkom. Ide o roky diskutovanú tému, ktorá si pri prechode do praxe vyžaduje aj prípravu a znalosť aktuálnej legislatívy. Tá sa u nás, ako aj na úrovni Európskej komisie, tvorila s oneskorením a k niektorým prvkom novej spoločnej poľnohospodárskej politiky stále nie je kompletná. Otázniky majú mnohí stále aj ohľadom biopásov, ktoré by mali založiť do konca apríla. V opačnom prípade nebudú môcť čerpať takzvané ekoschémy, ktoré v novom období nahradili niekdajší greening.
Nová spoločná poľnohospodárska politika už v uplynulých rokoch vznikala s dôrazom na zelenšie opatrenia. Výsledok, ktorý vstúpil do platnosti od nového roka, prináša viacero zmien vo vzťahu poľnohospodárov a životného prostredia. Presadiť ich a rozumne nastaviť tak, aby obe strany boli spokojné, nebolo jednoduché. Na diskusiách sa podieľal aj Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Intenzifikácia poľnohospodárstva je podľa mnohých vedeckých výskumov jednou z hlavných príčin súčasného úbytku biodiverzity. Slovenská krajina je intenzifikovaná prakticky nepretržite od polovice 20. storočia a po našom vstupe do Európskej únie sa problémy v dôsledku nevhodne nastavených pravidiel Spoločnej poľnohospodárskej politiky prehlbovali. Uviedla to v stanovisku, ktoré zaslala portálu poľnoinfo.sk, národná sekcia Európskej spoločnosti vedcov a odborníkov pre ochranu prírody (ESSENCE Slovakia). Vedci ďalej informujú, že náš strategický plán poskytuje prvé kroky k ozeleneniu krajiny a k zvráteniu úbytku biodiverzity.
Ján Pokrivčák, riaditeľ Inštitútu pôdohospodárskej politiky MPRV SR hovorí o základnej podpore BISS v najbližších rokoch a jej porovnaní s inými štátmi EÚ. Vo vystúpení nevynechá ani redistributívnu platbu, podporu mladých farmárov, malých farmárov, ekoschémy a viazané podpory po roku 2023. Pozrite si záznam z konferencie portálu poľnoinfo.sk.
Michal Sousedek, riaditeľ Sekcie priamych platieb Pôdohospodárskej platobnej agentúry hovorí o podmienkach čerpania Základnej podpory príjmu v záujme udržateľnosti (BISS) a o detailoch v oblasti uplatňovania celofarmovej ekoschémy. Pozrite si záznam jeho vystúpenia z konferencie Financovanie poľnohospodárskych subjektov po roku 2023.
Nová spoločná poľnohospodárska politika bude zelenšia, ekologickejšia a bližšia prírode. Túto informáciu už niekoľko rokov počas príprav jej nového nastavenia tlmočila nielen samotná Európska komisia, ale aj naše ministerstvo či ochranárska obec. Reči sa stávajú realitou – nové nastavenie agropolitiky na Slovensko prinesie novinky, ku ktorým patria aj biopásy. Tie budú po novom podmienkou získania prostriedkov z ekoschém.
Prvý deň výstavy Agrokomplex priniesol v rámci sprievodného programu diskusiu k strategickému plánu. Hlavnú pozornosť na seba strhli detaily k novému opatreniu ekoschémy. Pri dodržaní podmienok môžu poľnohospodári len cez ekoschémy získať v najbližších piatich rokoch pol miliardy eur. Nové opatrenie nie je jednoduché a v detailoch jasné. Priznáva to aj agroministerstvo a preto siahlo po neštandardných riešeniach.
Daniel Nádaský, riaditeľ PD Krupá v Dolnej Krupej hovorí v rozhovore pre portál poľnoinfo.sk o biopásoch, ktoré založili pred takmer dvoma rokmi. Biopásy sú pre splnenie podmienok na čerpanie ekoschém v programovom období 2023 – 2027 povinné. Na celofarmovú ekoschému je v strategickom pláne vyčlenená suma 513 miliónov eur ročne, čo predstavuje 25 percent celkovej alokácie I. piliera. Poľnohospodári môžu využiť biopásy aj na rozčlenenie parciel, ktoré majú viac ako 50 hektárov a v prípade chránených území viac ako 20 hektárov. V rozhovore s Jurajom Hubom hovorí riaditeľ družstva o skúsenostiach so založením biopásov, starostlivosťou o ne, ale aj o tom, aké ďalšie efekty môžu pre poľnohospodárov priniesť.
Ak ešte pred dvoma mesiacmi ministerstvo pôdohospodárstva dlhodobo pripravovalo zavedenie ekoschém na jednotlivé opatrenia, ostatné týždne ide cestou celofarmového prístupu. Argumentujú nižšou náročnosťou pre poľnohospodára. Ten tak získa platbu na hektár na celú výmeru. Odznelo to na dnešnej konferencii portálu poľnoinfo.sk, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a UniCredit Bank.
Najkomentovanejšie za 7 dní