Si mladý farmár alebo chceš začať podnikať v tejto oblasti? Príď načerpať skúsenosti. Aj takto sa snaží osloviť Združenie mladých farmárov na Slovensku (ASYF) svojich súčasných a zaiste aj budúcich členov. Mnoho mladých ľudí začína inklinovať k prírode – a nejeden z nich to chce pretaviť nielen do životného štýlu, ale aj do práce na pôde. Najčastejšie podnikajú ako samostatne hospodáriaci roľníci. Pestujú ovocie a zeleninu, menej už pôsobia v oblasti chovu dobytka či ošípaných. Združenie pripravilo s mladými farmármi tri stretnutia. Prvé z nich v Čachticiach (okres Nové Mesto nad Váhom) sa už uskutočnilo v piatok. Vzhľadom na charakter regiónu bolo zamerané na rastlinnú výrobu. Na živočíšnu výrobu sa sústredia v ďalších stretnutiach: 10. – 11. februára v obci Malatíny (okres Liptovský Mikuláš) a potom o týždeň v Drienici (okres Sabinov) na východnom Slovensku.
Omladenie agrosektora patrí k častým témam aj najväčším problémom odvetvia. Priemerný vek poľnohospodára sa pohybuje okolo päťdesiatky, pritiahnuť mladú krv nie je jednoduché. Mladých farmárov však postupne pribúda, hoci neraz bojujú s mnohými problémami. O nich, aj o očakávaniach do nového roka aj nového obdobia poľnohospodárskej politiky, viac prezradil predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Marián Glovaťák.
Šesť rokov stál v čele Združenia mladých farmárov na Slovensku. Hoci rozhodne nepatrí do starého železa, pred pár dňami odovzdal pomyselné žezlo „mladším“. Ako vníma svoje pôsobenie na predsedníckej stoličke združenia, na čo je hrdý a naopak, čo ho aj po rokoch stále škrie, poodhalí v krátkom rozhovore pre poľnoinfo.sk Milan Jurky.
Útulné, tiché a pre niekoho až prírodne rozprávkové prostredie Salaša Zbojská v okrese Brezno, bolo miestom Valného zhromaždenia Združenia mladých farmárov na Slovensku. Okrem pracovných úloh sa aj oslavovalo a to preto, že toto agrárne združenie si pripomenulo svoju pätnásťročnicu. Pre niekoho nič moc, pre niekoho aj celkom dosť, ako napríklad pre prvého predsedu združenia Bálinta Péma.
Omladiť sektor a prilákať do poľnohospodárstva mladšie ročníky. To je cieľ o ktorom sa na Slovensku pomerne dlho rozpráva. Priniesť zmenu sa bude snažiť aj nová spoločná poľnohospodárska politika, ktorá odštartuje na budúci rok. Čo teda mladých poľnohospodárov čaká? Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje v novom období vyššiu finančnú podporu mladých roľníkov, ako zažili v uplynulých rokoch.
Najkomentovanejšie za 7 dní